Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – ING: Polska odnotowuje gwałtowny spadek budownictwa mieszkaniowego

Published

on

bne IntelliNews – ING: Polska odnotowuje gwałtowny spadek budownictwa mieszkaniowego

We wrześniu aktywność budowlana wzrosła zaledwie o 0,3% r/r wobec konsensusu 6,6% i wzrostu o 6,1% w sierpniu. Spadek wzrostu wynika głównie z budownictwa kubaturowego. Budownictwo prawdopodobnie będzie jednym z najsłabszych elementów gospodarki na przełomie roku. (diagram).

We wrześniu produkcja budowlana wzrosła zaledwie o 0,3% r/r wobec konsensusu 6,6% i wzrostu o 6,1% w sierpniu. Budownictwo spowolniło do 8,7% r/r z 25,7% przed miesiącem, choć pozostało zdecydowanie najsilniejszą kategorią. Budowa nowych domów pozostaje w ostrym trendzie spadkowym, ponieważ deweloperzy obawiają się dalszego spadku popytu i załamania się cen domów, podczas gdy koszty budowy mogą wzrosnąć. Liczba mieszkań w budowie pozostaje blisko rekordowych poziomów, ale po bardzo mocnym pierwszym półroczu 22 gwałtownie zwalnia iw sierpniu jest poniżej poziomów rocznych (wykres).

Kategorie związane z inwestycjami infrastrukturalnymi znów wypadły słabo: budownictwo spadło o 2,3% r/r (-1,6% r/rw sierpniu), a budownictwo specjalistyczne o 4,9% r/r (-1,3% r/rw sierpniu). Poprzedni miesiac). Wynika to prawdopodobnie z efektów, które można było już zaobserwować w poprzednich miesiącach – gwałtownego wzrostu kosztów produkcji, co utrudnia nowe przetargi, zwłaszcza dla sektora publicznego (lub zmusza firmy do opuszczenia placów budowy) lub braku produkcja kosztuje pieniądze z funduszu windykacyjnego.

Na przełomie roku budownictwo może okazać się jednym z najsłabszych filarów krajowej gospodarki, z roczną dynamiką spadającą na ujemną. Jego główny motor napędowy, budownictwo mieszkaniowe, wyraźnie słabnie, a konieczne zacieśnienie polityki pieniężnej nie zapowiada ożywienia popytu w nadchodzących kwartałach. Bez dostępu do Funduszu Naprawczego trudno również przewidywać rychłą poprawę inwestycji infrastrukturalnych.

Rafał Benecki i Piotr Popławski są ekonomistami ING w Polsce.

Ta notatka pojawiła się po raz pierwszy w ING MYŚLEĆ portal tutaj.

Zastrzeżenie dotyczące treści: Niniejsza publikacja została przygotowana przez ING wyłącznie w celach informacyjnych, niezależnie od środków finansowych, sytuacji finansowej czy celów inwestycyjnych konkretnego użytkownika. Informacje nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej, porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej, ani oferty lub nakłaniania do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Kontynuuj czytanie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *