Connect with us

Świat

Białoruś: Marsz kobiet w Mińsku. Mężczyźni w kominiarkach nie powstrzymali Białorusinek [ZDJĘCIA, WIDEO]

Published

on

  • Dziś kobiety znów wyszły na ulice Mińska. Marsze kobiet są jedną z form protestu przeciwko fałszerstwom wyborczym
  • Mimo aresztowań, które rozpoczęły się na początku demonstracji, białoruskie kobiety przechadzały się po ulicach stolicy. Aby nie ryzykować pacyfikacji, nie poszli w zwartej formacji, która została podzielona na mniejsze grupy i zmienili trasę
  • Centrum praw człowieka „Wiasna” wymienia 99 nazwisk więźniów. Wśród zatrzymanych są uliczni muzycy, którzy na widok protestujących zagrali piosenkę „Zmiany” – jeden z hymnów białoruskich protestów.

W sobotę w centrum Mińska odbył się protest kobiet przeciwko fałszowaniu wyborów prezydenckich z 9 sierpnia i zdławieniu opozycji. W proteście wzięło udział co najmniej kilkaset osób.

Na ulicach, po których spacerowali protestujący, zebrali się funkcjonariusze sił bezpieczeństwa – w oliwkowozielonych kombinezonach i kominiarkach, a także w czarnych mundurach i hełmach. Obie nie miały żadnych oznaczeń.

W ciągu około półtorej godziny doszło do kilku serii aresztowań. Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” wymienia 99 nazwisk osadzonych. Część z nich została już opublikowana.

Nieustraszona Nina Bahinska

Wśród więźniów była legendarna Nina Bahinska – 73-latka, która od wielu lat występuje w prodemokratycznych protestach ze swoimi wielkimi biało-czerwono-białymi flagami. Dziś urzędnicy ponownie zabrali ich flagę – nieustraszona kobieta najpierw walczyła z zamaskowanym mężczyzną w oliwkowym mundurze, a potem wbiegła do autobusu, gdy zabrał jej ukochany symbol z ręki. Została aresztowana, ale według „Wiasnej” jest teraz wolna. Moment walki o flagę został utrwalony na taśmie, która trafiła do sieci.

READ  Korea Północna krytykuje zbrojenia Japonii i obiecuje działania | Wiadomości o broni jądrowej

„Lekcja białoruskich kobiet: zawsze zachowuj się jak gwiazda Hollywood”

Inny głośny film z dzisiejszych protestów pokazuje kobietę aresztowaną przez OMON, która wręczała urzędnikom biało-czerwone kwiaty. Internauci zwracają uwagę na klasę kobiety, która pomimo sytuacji, w jakiej się znajduje, zachowuje się z wdziękiem i godnością. „Lekcja białoruskich kobiet: zawsze zachowuj się jak gwiazda Hollywood” – komentują.

Uwięzienie dziennikarzy

Podczas sobotniego protestu kobiet w Mińsku aresztowano redakcje co najmniej czterech niezależnych dziennikarzy z Białorusi. Podczas protestu Maria Wajtowicz z Euroradii, Alaksandra Elbaum z TUT.by, Mary Hryc z Belsatu i Kaciaryna Karpicka z Naszej Nivy.

Inna reporterka Euroradio, Julia Matuzawa, była wcześniej na krótko aresztowana, ale kilka minut później została zwolniona. Wszyscy reporterzy nosili kamizelki z napisem „prasa”.

Protest został również nagrany przez rosyjską ekipę RT TV i nieoznakowaną ekipę telewizyjną, najprawdopodobniej telewizję państwową. Nie ma informacji, że którykolwiek z tych dziennikarzy został zatrzymany. Z nagrań opublikowanych w Internecie wynika, że ​​protestujący kłócą się z rosyjskim dziennikarzem oskarżającym go o szerzenie kłamstw.

Protest trwa. Policja przetrzymuje ulicznych muzyków

Pomimo licznych zatrzymań, które rozpoczęły się w różnych miejscach wkrótce po rozpoczęciu demonstracji, demonstranci nie ustali. Grupa kobiet utworzyła kolumnę, która przeszła do Prospektu Niepodległości. Aby uniknąć więzienia, kobiety nie szły w zwartym szyku, dzieliły się na grupy i zmieniały trasę.

READ  USA: Szpital Illinois ogranicza szczepienia przeciwko Covid-19. Wystąpiły skutki uboczne - PCh24.pl

W przejściu podziemnym, po którym spacerowali uczestnicy marszu, uliczni muzycy przywitali ich piosenką „Changes” rosyjskiego rockmana Viktora Coj. Według „Wiasnej” grupa została również zatrzymana przez policję.

(kb)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *