Connect with us

Gospodarka

BayWa podpisuje pierwszy w Polsce PPA dla firm solarnych

Published

on

Zdjęcie: Baywa re

Niemiecka firma zajmująca się energią odnawialną BayWa re oraz globalna firma zajmująca się materiałami budowlanymi HeidelbergCement podpisały 10-letnią korporacyjną umowę zakupu energii (PPA) dla polskiego parku słonecznego Witnica.

To nowe partnerstwo jest pierwszym w Polsce dużym parkiem słonecznym bez dotacji wspieranym przez umowy PPA i wyznacza nową erę pozyskiwania czystej i zrównoważonej energii dla firm, które mogą służyć jako plan dla większej liczby struktur PPA w regionie i poza nim.

Czytałeś?
Centrica podpisuje odnawialne umowy PPA z fińskimi inwestorami
Iberdrola podpisuje pierwszy długoterminowy PPA w Hiszpanii z firmą farmaceutyczną

Umownym odpowiednikiem wirtualnego PPA jest Górazdze Cement, polska spółka zależna grupy HeidelbergCement. Porozumienie jest ważnym krokiem na drodze HeidelbergCement do neutralności węglowej, zgodnie z jej członkostwem w 50 Liderach Zrównoważonego Rozwoju i Klimatu.

„10-letni kontrakt PPA dla Witnicy to dla Grupy Górażdże duże osiągnięcie. Stopniowo realizujemy cele firmy dotyczące zrównoważonego rozwoju. BayWa re jest dla nas godnym zaufania partnerem. Cieszymy się, że razem możemy wyznaczać standardy w branży – mówi Andrzej Reclik, Prezes Zarządu Górażdże Cement SA

Park opracowany i zbudowany przez BayWa re ma zostać ukończony w pierwszej połowie 2021 roku i znajduje się w pobliżu Witnicy w pobliżu granicy niemieckiej między Poznaniem a Berlinem. Plik Park słoneczny będzie największym w Polsce o mocy 64,6 MW.

Dr. Benedikt Ortmann, globalny dyrektor projektów słonecznych w BayWa re, powiedział: „Oto ostateczny dowód na to, że fotowoltaika – bez dotacji – może konkurować z energią konwencjonalną nawet w kraju europejskim położonym dalej na północ, który nadal wytwarza 80% energii elektrycznej z węgiel. „

Zapisz się do naszego newslettera

Andrea Grotzke, dyrektor globalny ds. Rozwiązań energetycznych w BayWa re, dodaje: „Cieszymy się, że firmy nie tylko w Polsce, ale na całym świecie uzyskują własną zieloną energię elektryczną od firm w ramach umów PPA. Jako unikalny model dla Polski, KDT służy jako struktura ekonomiczna dla zabezpieczenia ceny stałej przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Zabezpieczenie energii słonecznej nie tylko zmniejsza ślad węglowy firmy. Jesteśmy przekonani, że doprowadzi to również do znacznych oszczędności kosztów energii dla firm. „

READ  EBOR pożycza 42 mln euro na wsparcie Cersanit w Polsce i na Ukrainie

Zabezpieczenie umowy PPA z HeidelbergCement jest częścią szerszej strategii BayWa re w Polsce, ponieważ kraj szybko wprowadza do sieci więcej odnawialnych źródeł energii. BayWa re postawiła sobie za cel budowę projektów słonecznych i wiatrowych w Polsce o łącznej mocy zainstalowanej powyżej 1 GW w ciągu najbliższych pięciu lat.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *