Connect with us

Gospodarka

Bank Światowy i Komisja Europejska wspierają Polskę w przejściu z węgla w Indiach Edukacja, Education News India, Education News

Published

on

Bank Światowy we współpracy z Komisją Europejską będzie pomagał Polsce w zapewnieniu „sprawiedliwej transformacji” w regionach górniczych Dolnośląskiego (Dolny Śląsk), Śląskiego (Śląsk) i Wielkopolski (Wielkopolska). Projekt skupi się na poprawie zdolności regionów górniczych do planowania sprawiedliwej transformacji poprzez tworzenie miejsc pracy, ponowne wykorzystanie terenów dawnej kopalni i zaangażowanie interesariuszy.

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu i jego celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Komisja Europejska utworzyła Fundusz Sprawiedliwej Transformacji o wartości prawie 17,5 mld EUR. Fundusz będzie wspierał dywersyfikację gospodarczą w regionach intensywnie korzystających z emisji i dwutlenku węgla najbardziej dotkniętych dekarbonizacją oraz pomoże lokalnym pracownikom zdobyć nowe umiejętności i umiejętności w całej Unii Europejskiej. Obejmuje to również inwestycje w wykorzystanie technologii i infrastruktury w celu uzyskania czystej energii po przystępnych cenach, a także inwestycje w regenerację terenów i odkażanie oraz rekultywację gruntów. Polska będzie największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji z proponowaną alokacją w wysokości 3,5 mld euro.

„Globalna wiedza jest kluczem do skutecznego wdrażania Strategii Sprawiedliwej Transformacji w Polsce. Mamy nadzieję, że przy naszym wspólnym wsparciu Komisji Europejskiej i Banku Światowego polskie regiony górnicze są lepiej przygotowane do tej transformacji i będą mogły lepiej wykorzystać środki na strategiczne inicjatywy stymulujące lokalny rozwój gospodarczy – mówi Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Polska poczyniła imponujące postępy w oddzieleniu wzrostu energii od wzrostu gospodarczego, zwiększając siedmiokrotnie PKB i zmniejszając energochłonność o 56% od lat 90. Pomimo tak imponujących wyników Polska pozostaje jednym z najbardziej energochłonnych i zależnych od węgla krajów w Europie. Niemal 90 000 ludzi jest bezpośrednio uzależnionych od sektora węglowego.

„Aby transformacja była skuteczna, musi być również sprawiedliwa i akceptowalna dla wszystkich. Dlatego też wpływ, zwłaszcza społeczny, należy od początku brać pod uwagę i wszelkie możliwe instrumenty jego złagodzenia – mówi Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Mienia Państwowego, Pełnomocnik Rządu ds. Przekształceń Przedsiębiorstw Energetycznych. i górnictwo węgla.

Wsparcie Banku Światowego dla regionów węglowych w okresie transformacji opiera się na wnioskach wyciągniętych z bieżących projektów w Macedonii Zachodniej, Grecji, Bułgarii, na Bałkanach Zachodnich i na Ukrainie, a także na wieloletnim doświadczeniu Federacji Rosyjskiej, Polski i Rumunii. Bank Światowy doradza krajom w zakresie rozwiązań w zakresie dekarbonizacji, które są ekonomicznie opłacalne, dostosowane do ich konkretnych potrzeb i odzwierciedlają najnowsze innowacje polityczne, finansowe i technologiczne. W ramach inicjatywy „Wsparcie transformacji energetycznej w regionach węglowych” Bank Światowy współpracuje z Komisją Europejską w celu wspierania regionów górniczych w opracowywaniu planów wdrażania skutecznych działań politycznych i wzmacniania zdolności instytucjonalnych. Bieżące wsparcie dla regionów górniczych może przybierać różne formy i obejmować różnorodne wyzwania i rozwiązania związane z transformacją regionalną.

„Wspieranie krajów w odbudowie ich gospodarek poprzez redukcję emisji CO2 i budowanie bardziej ekologicznej przyszłości jest najwyższym priorytetem w naszej pracy w Europie” – mówi Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie. „Mamy nadzieję, że porady naszych ekspertów pomogą Polsce lepiej radzić sobie z wyzwaniami i szansami związanymi z dekarbonizacją. Aby Polska i inne gospodarki mogły podążać ścieżką zrównoważonego wzrostu, należy chronić społeczności lokalne w transformacji energetycznej. Regiony węglowe na całym świecie będą uczyć się na doświadczeniach Polski. „

Wsparcie Komisji Europejskiej dla regionów górniczych w okresie transformacji opiera się na kilku wnioskach z inicjatywy UE dotyczącej regionów górniczych w okresie transformacji. W ramach inicjatywy Komisja Europejska oferuje otwarte forum dialogu interesariuszy między 34 regionami węglowymi z 14 państw członkowskich UE oraz bazę wiedzy na tematy związane z transformacją. W szczególności przedstawiciele UE, władz krajowych i regionalnych wraz z partnerami społecznymi ze związków zawodowych, przemysłu, nauki i organizacji pozarządowych wymieniają się doświadczeniami w związku z wyzwaniami transformacji energetycznej i omawiają możliwe rozwiązania. Ponadto wybrane regiony węglowe UE otrzymują specjalne wsparcie techniczne na drodze do dekarbonizacji.

READ  Polska twierdzi, że nie ma nowych ograniczeń pomimo wzrostu liczby infekcji
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *