Connect with us

technologia

Agencja Rozwoju Przemysłu i Polska Agencja Inwestycji i Handlu odpowiadały za przygotowanie największej bezpośredniej inwestycji zagranicznej w historii Polski

Published

on

Agencja Rozwoju Przemysłu i Polska Agencja Inwestycji i Handlu odpowiadały za przygotowanie największej bezpośredniej inwestycji zagranicznej w historii Polski

16 czerwca 2023 r. Premier Mateusz Morawiecki i Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intel Corporation, zainicjowali największą bezpośrednią inwestycję zagraniczną w historii Polski. Gigant technologiczny z Doliny Krzemowej zainwestuje prawie 20 miliardów złotych w ośrodek integracji i testowania półprzewodników w Miękini. Za wsparcie merytoryczne inwestycji, która otwiera nowy rozdział w historii polskiego przemysłu, odpowiadała Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Agencja Rozwoju Przemysłu we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.


Od 2021 roku ARP i PAIH były zaangażowane w przejęcie projektu Intel dla Polski przy wsparciu Ministra Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego. O lokalizację inwestycji Polska rywalizowała z kilkoma innymi krajami. Agencje wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji wspierały amerykańską firmę na każdym etapie prac przygotowawczych do inwestycji oraz we współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną uczestniczyły w przygotowaniu oferty i prezentacji lokalizacji inwestycji.

Najważniejsze na świecie firmy z sektora nowoczesnych technologii wybierają Polskę jako lokalizację swoich inwestycji. Jest to niezaprzeczalny fakt. Kolejnym dowodem na to jest niedawna inwestycja Intela w naszym kraju. To także największa inwestycja zagraniczna w historii Polski – jej wartość sięga 4,6 miliarda dolarów. Ponadto powstanie 2 tysiące nowych, dobrze płatnych miejsc pracy – powiedział Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii.

Fabryka Intela to coś więcej niż kolejna inwestycja. To projekt, który może dać impuls do zrewolucjonizowania polskiej gospodarki i otwarcia nowego rozdziału w historii polskiego przemysłu. Dlatego Agencja Rozwoju Przemysłu dołożyła wszelkich starań, aby nie zaprzepaścić tej szansy – podkreślił Krzysztof Michalski, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wybór Polski jako miejsca inwestycji i jednocześnie budowy kluczowego elementu europejskiego przemysłu półprzewodników nie jest przypadkowy. To dowód nie tylko wyjątkowej atrakcyjności inwestycyjnej i bezpieczeństwa naszego kraju, ale także doskonale funkcjonującego systemu obsługi inwestorów – dodał Paweł Kurtasz, Prezes Zarządu PAIH.

Centrum integracji i testowania półprzewodników firmy Intel to największa inwestycja w zakresie zaawansowanych technologii w tym regionie Europy. Amerykańscy inwestorzy wybrali Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miało zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego do silnej uczelni technicznej. Tylko w obszarze produkcyjnym zakład będzie zatrudniał ponad 2000 osób, w większości wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów.

READ  Indie i Wielka Brytania pogłębiają swoje działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi do 2030 r., Energy News, ET EnergyWorld

To pierwsza tego typu inwestycja w Europie, dlatego walka o nią była ciężka i długa. Intel jest obecny w naszym kraju od 30 lat. Sukces zawdzięcza znakomitemu zespołowi specjalistów i inżynierów, z którego znana jest Polska. Jednak inwestycja tej wielkości jest zawsze poprzedzona bardzo szczegółową analizą konkurencyjnych ofert z różnych krajów. Dzięki naszym wysiłkom Polska zdała ten egzamin z najlepszym wynikiem, mimo że konkurencja była naprawdę silna. Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do powstania nowego, niezwykle nowoczesnego przemysłu w Polsce. Mamy nadzieję, że będzie to początek prawdziwego boomu inwestycyjnego na Dolnym Śląsku i że śladami Intela pójdą inni giganci technologiczni i jeszcze częściej będą inwestować w Polsce – powiedział Marcin Fabianowicz, dyrektor zarządzający Działem Inwestycji PAIH.

Takiej inwestycji jeszcze w Polsce nie było. Dlatego jego przygotowanie wymagało szerokiej współpracy. Nad przygotowaniem projektu pracował specjalny zespół w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu, naszym oddziale we Wrocławiu, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, ponadto otrzymaliśmy wsparcie Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu ds. Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury, Wody Polskie, KOWR oraz przedstawiciele licznych samorządów. Profesjonalna koordynacja działań tak wielu instytucji była kluczem do skutecznej realizacji tego przełomowego projektu – dodał Zbigniew Bednarski, Dyrektor Biura Koordynacji Oddziałowej ARP.

Aby zapewnić optymalne warunki funkcjonowania inwestycji, ARP zamierza dalej rozwijać współpracę z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Pierwszym zadaniem jest odpowiednie przygotowanie nieruchomości pod inwestycję – zarówno dla firmy Intel, jak i jej partnerów kooperacyjnych. Fabryka amerykańskiej firmy powstanie na obszarze prawie 300 hektarów. Cały projekt – działalność zarówno inwestora, jak i jego podwykonawców – stworzy co najmniej 10 000 nowych miejsc pracy i stanie się impulsem rozwojowym dla Dolnego Śląska i całej Polski.

Intel jest jednym z wiodących na świecie producentów w branży półprzewodników. Procesory produkowane są w technologii rodem z Doliny Krzemowej i są niezbędne w produkcji dla wszystkich dziedzin przemysłu elektronicznego – od prostego sprzętu AGD po najnowocześniejsze komputery. Inwestycja Intela pozycjonuje polską gospodarkę w globalnym łańcuchu dostaw najbardziej dynamicznej branży technologicznej XXI wieku.

READ  Co to jest Xbox All Access i czy powinieneś go używać?

Agencja Rozwoju Przemysłu posiada bogate doświadczenie we współpracy z największymi inwestorami zagranicznymi. Agencja zarządza już największym parkiem przemysłowym w Polsce. W spółkach działających na terenie Kobierzyckiego Parku Przemysłowego zatrudnionych jest ponad 10 000 osób. Działa tam LG Energy Solutions – największa w Europie fabryka produkująca akumulatory do samochodów elektrycznych, a inwestycja LG sięgnęła już kilku miliardów złotych.

Ponadto PAIH od lat angażuje się w zwiększanie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski i jest głównym kontaktem dla wszystkich inwestorów. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wsparciu agencji sprowadzono do Polski projekty inwestycyjne o łącznej wartości ponad 15 miliardów euro, które przyczyniły się do utworzenia co najmniej 70 000 miejsc pracy. Najwięcej inwestycji realizowanych jest w obszarach e-mobility, BSS-IT, badań i rozwoju, żywności, inżynierii mechanicznej i przemyśle motoryzacyjnym.

Legnicka specjalna strefa ekonomiczna to z kolei jedna z najdynamiczniej rozwijających się specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Dopiero w ostatnich latach przyciągnęła takich gigantów jak PepsiCo – inwestycja o wartości ponad 1 miliarda złotych, tworząca 450 miejsc pracy i Viessmann – kolejna inwestycja o wartości ponad 1 miliarda złotych, tworząca prawie 2 tysiące miejsc pracy.

Nieco ponad dwa tygodnie temu w Świętym k. Środy Śląskiej została otwarta fabryka PepsiCo, najbardziej przyjazna środowisku fabryka w Europie, produkująca przekąski, które dostarczane są na 20 rynków europejskich. Teraz kontynuujemy ten trend. Inwestycja Intela jest dowodem na to, że tereny Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej są doskonałym miejscem do rozwoju nie tylko małych przedsiębiorstw, ale także potężnych projektów o zasięgu globalnym – powiedział Przemysław Bożek, Prezes Zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Inwestycja Intel Corporation zwiększy odporność łańcuchów dostaw produktów o strategicznym znaczeniu gospodarczym. Unia Europejska chce do końca 2030 roku zwiększyć swój udział w światowej produkcji półprzewodników do 20%. Inwestycja Intela będzie jednym z najważniejszych kroków w kierunku osiągnięcia tego celu.

Zaczynamy budować nową branżę niemal od zera. Współpracujemy z firmą Intel, niezawodnym i uznanym partnerem. Od lat szybki rozwój gospodarczy Polski w dużej mierze wynika z przyciągania inwestycji zagranicznych przy coraz wyższym poziomie postępu technologicznego. Przemysł półprzewodników ma kluczowe znaczenie dla rozwoju wszystkich pozostałych sektorów gospodarki. Stabilne łańcuchy dostaw półprzewodników stwarzają stabilne warunki dla rozwoju całej gospodarki – komentuje Prezes PAIH Paweł Kurtasz.

READ  W przyszłym tygodniu karta NVIDIA RTX 3080 z Metro Exodus PC Enhanced Edition jest lepsza niż AMD RX 6800 XT

Kiedy mówimy o gospodarce, musimy zawsze mieć na uwadze geopolitykę. Pandemia, a następnie wojna na Ukrainie rozbiły globalne łańcuchy dostaw i sparaliżowały całe gałęzie przemysłu oparte na półprzewodnikach. Dlatego inwestycja Intela to nie tylko gwarancja rozwoju, ale także bezpieczeństwa. Jest to także kolejny dowód konsolidacji gospodarczej świata transatlantyckiego. Polska może na tym tylko zyskać – dodał Krzysztof Michalski.


* * *

O Agencji Rozwoju Przemysłu SA

Agencja Rozwoju Przemysłu SA (ARP SA) jest spółką JOI nadzorowaną przez Prezesa Rady Ministrów, w której 100% udziałów stanowi Skarb Państwa. Agencja jest częścią Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). ARP SA specjalizuje się w procesach restrukturyzacyjnych oraz finansuje rozwój polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza z sektora MŚP. Agencja zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi z siedzibą w Mielcu i Tarnobrzegu. Zgodnie z nową strategią ARP SA Czysty Przemysł agencja będzie inwestować w morską energetykę wiatrową i przemysł wodorowy.

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Jest to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Firma działa zarówno na terenie Polski, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia widoczność polskich marek na rynkach międzynarodowych, promuje krajowe produkty i usługi, a także rozwiązania technologiczne produkowane w Polsce. Agencja pomaga przedsiębiorcom wybrać optymalną ścieżkę ekspansji za granicą. Wspiera także napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski i realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym oraz partnerami regionalnymi i oferuje m.in. szkolenia, audyty i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *