Connect with us

Gospodarka

14 najbiedniejszych krajów Europy w 2021 r.

Published

on

14 najbiedniejszych krajów Europy w 2021 r.

Europa to drugi najmniejszy kontynent na świecie po Australii o łącznej powierzchni 10 180 000 km² (3930 000 mil kwadratowych). 44 kraje należą do Europy.

Gospodarka europejska bardzo ucierpiała w wyniku pierwszej i drugiej wojny światowej. Wiele krajów Europy Środkowo-Wschodniej uległo presji ze strony Rosji podczas zimnej wojny i założyło COMECON (Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej).

Większość innych krajów, które przyjęły politykę wolnorynkową, otrzymała ogromne fundusze ze Stanów Zjednoczonych. Wiele krajów Europy Zachodniej połączyło się i utworzyło Unię Europejską, aby połączyć swoje gospodarki, co zachęci do handlu transgranicznego i poprawi ich gospodarki, podczas gdy kraje RWPG wciąż zmagają się z trudnościami.

Lista 14 najbiedniejszych krajów Europy

Wiele krajów przystąpiło później do Unii Europejskiej, gdy rządy komunistyczne upadły w krajach Europy Wschodniej po upadku Związku Radzieckiego. Dziś Unia Europejska jest jedną z trzech największych gospodarek świata. Jest wiele krajów europejskich, które są bardzo bogate, podczas gdy wiele krajów wciąż walczy.

W naszym artykule omówimy 14 najbiedniejszych krajów europejskich na podstawie ich PKB per capita według stanu na 2020 r. na podstawie danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Dla czytelników bez wykształcenia ekonomicznego PKB per capita = produkt krajowy brutto podzielony przez całkowitą populację. PKB to suma towarów i usług wyprodukowanych w kraju.

Poniżej lista 14 najbiedniejszych krajów Europy:

1. Mołdawia – PKB na mieszkańca 3300 $

Mołdawia, oficjalnie znana jako Republika Mołdawii, jest najbiedniejszym krajem w Europie z PKB na mieszkańca wynoszącym zaledwie 3300 USD. Mołdawia graniczy z Rumunią i Ukrainą. Nazwa Mołdawia pochodzi od rzeki Moldau. Mołdawia, która była dawną częścią ZSRR, stanęła w obliczu gwałtownego upadku gospodarczego, a jej obywatele po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku popadli w poważne trudności finansowe.

Istnieje kilka czynników, które przyczyniły się do spadku produkcji przemysłowej i rolniczej, takich jak: B. Błędy w polityce społecznej, brak bezpieczeństwa żywnościowego i inne. Sektor usług rozwinął się później i obecnie stanowi ponad 60% PKB kraju, co pomogło obniżyć odsetek obywateli żyjących poniżej granicy ubóstwa w ciągu ostatnich dwóch dekad.

2. Ukraina – PKB per capita 3 425

Ukraina zajmuje drugie miejsce na liście najbiedniejszych krajów Europy z PKB na mieszkańca wynoszącym 3 425 USD. Ukraina, która wcześniej była częścią ZSRR, była drugą co do wielkości gospodarką, ale po rozpadzie ZSRR popadła w recesję.

READ  Polska dostarczy Ukrainie 200 bojowych wozów piechoty Rosomak - mówi Zełenskij

Ukraińcy borykają się z poważnymi problemami, takimi jak korupcja w rządzie, rosyjska agresja i inflacja, które doprowadziły wielu do ubóstwa. Ukraina ma trzecie co do wielkości wojsko w strefie euro po Rosji i Francji. Ukraina ma łączną powierzchnię 603 628 km2 (233 062 mil kwadratowych)

3. Kosowo – PKB per capita 5020 $

Kosowo, oficjalnie znane jako Republika Kosowa, jest częściowo uznanym państwem, którego PKB na mieszkańca wynosi 5020 USD. Kosowo zajmuje trzecie miejsce na liście najbiedniejszych krajów w Europie, gdzie jedna trzecia ludności kraju znajduje się poniżej granicy ubóstwa.

W liczbach bezwzględnych oznacza to, że 550 000 ludzi żyje w ubóstwie i zarabia mniej niż 500 euro miesięcznie. Kosowa ma bardzo wysoką stopę bezrobocia, przekraczającą 30% w 2020 r., która ma się zmniejszyć w nadchodzących latach, ponieważ jest to obecnie kraj rozwijający się, który odnotował wzrost gospodarczy w niedawnej przeszłości.

4. Albania – PKB per capita 5,373 $

Albania, znana również jako Republika Albanii, ma PKB na mieszkańca w wysokości 5373 USD. Po rozpadzie ZSRR w latach 90. Albania znalazła się w procesie przejścia od gospodarki socjalistycznej do wolnorynkowej.

Albania jest bogata w zasoby naturalne, takie jak ropa, gaz ziemny, żelazo, węgiel i wapień, które pomagają ożywić albańską gospodarkę. Albania, która rozciąga się na obszarze 28 748 km2, jest obecnie krajem rozwijającym się, zdominowanym przez sektor usług i przemysł wytwórczy.

5. Macedonia Północna – PKB per capita 6 096 $

Macedonia Północna, która uzyskała niepodległość w 1991 roku, zajmuje piąte miejsce wśród najbiedniejszych krajów Europy. Macedonia Północna, z PKB na mieszkańca wynoszącym 6096 USD, znajduje się ostatnio w stanie drastycznych zmian gospodarczych. Handel stanowi ponad 90% PKB kraju.

Pomimo pomyślnie wdrożonych reform przez rząd Macedonii Północnej, stopa bezrobocia wynosi około 16,6%. W pewnym momencie Macedonia Północna miała najwyższą stopę bezrobocia wynoszącą 38,7%.

6. Bośnia i Hercegowina – PKB per capita 6536 $

Bośnia i Hercegowina, w skrócie BiH lub B&H, zajmuje szóste miejsce wśród najbiedniejszych krajów Europy z PKB na mieszkańca wynoszącym 6536 USD. Największym pojedynczym czynnikiem powodującym ubóstwo w Bośni jest spuścizna wojny.

Bośnia była dobrze funkcjonującą gospodarką przed konfliktem 1992-1995 między Bośnią i Hercegowiną, znanym również jako wojna w Bośni. Powrót do normalności zajęło krajowi dwie dekady.

Podczas wojny wielu mężczyzn zginęło w bitwie, w wyniku której jedna czwarta bośniackich gospodarstw była prowadzona przez kobiety. Istnieją różnice w wynagrodzeniach, w których kobiety otrzymywały mniej niż mężczyźni, co spowodowało, że wiele rodzin popadło w ubóstwo.

7. Białoruś – PKB per capita 6 604 $

Białoruś, podobnie jak jej byłe republiki radzieckie, stanęła w obliczu poważnych trudności gospodarczych po rozpadzie ZSRR, co uczyniło ją siódmym najbiedniejszym krajem w Europie.

Miał najwyższy standard życia przed 1990 rokiem, a gospodarka radziła sobie fenomenalnie dobrze. Białoruś zmagała się z kryzysem gospodarczym do 1996 roku, po czym zaczęła się odradzać. Dochód na mieszkańca Białorusi wynosi 6.604 dolarów.

8. Czarnogóra – PKB per capita 8704 $

Gospodarka Czarnogóry, która opiera się głównie na sektorze energetycznym, miała PKB na mieszkańca w wysokości 8704 USD. Gwałtowna ekspansja miejska, która prowadzi do wylesiania, niszczy zasoby naturalne kraju, czyniąc go bardziej podatnym na zagrożenia. Dyskryminacja ze względu na płeć i wiek jest wysoka i prowadzi do nierówności dochodowych, zwłaszcza wśród kobiet.

Prawie 50 000 ludności Czarnogóry to osoby wewnętrznie przesiedlone i uchodźcy. Wskaźnik ubóstwa w Czarnogórze jest około sześciokrotnie wyższy niż średnia krajowa wynosząca 8,6%.

9. Serbia – PKB per capita 8 748 $

Serbia jest jednym z najbiedniejszych krajów europejskich na dziewiątym miejscu z PKB na mieszkańca wynoszącym 8748 USD. Serbia doświadczyła dobrego wzrostu gospodarczego przez 8 lat na początku 2000 roku.

Gospodarka Serbii odnotowała ujemny wzrost w 2009 r. z powodu światowego kryzysu finansowego, który spowodował wzrost zadłużenia zagranicznego kraju do 63,8% PKB. Serbia jest podatna na klęski żywiołowe, takie jak powodzie i trzęsienia ziemi, które wpływają na postęp gospodarczy kraju.

10. Bułgaria – PKB na mieszkańca 11 350

Bułgaria zajmuje dziesiąte miejsce wśród najbiedniejszych krajów w Europie z PKB na mieszkańca wynoszącym 11 350 USD. Kiedy w latach 90. Bułgaria utraciła swój sowiecki rynek pierwotny, próbowała przekształcić się w demokratyczną gospodarkę opartą na rynku, co jeszcze bardziej osłabiło bułgarską gospodarkę.

Bułgarię ponownie mocno dotknął światowy kryzys finansowy w 2008 roku. Według badań MFW gospodarka Bułgarii jest krucha, ponieważ ponad 41% ludności jest zagrożone ubóstwem.

11. Chorwacja – PKB per capita 14 033 $

Chorwacja, oficjalnie znana jako Republika Chorwacji, zajmuje 11 miejsce wśród najbiedniejszych krajów w Europie z PKB na mieszkańca wynoszącym 14 033 USD. Chorwacja ma powierzchnię lądową 56 594 kilometrów kwadratowych (21 851 mil kwadratowych).

READ  Wielka Brytania, Polska i Ukraina we współpracy rozmawiają o rosyjskim zagrożeniu

Chorwacka reforma prywatyzacji i przejścia do gospodarki wolnorynkowej była właśnie inicjowana przez nowy chorwacki rząd, gdy napięcia rosły i eskalowały w 1991 roku. Dochodowy przemysł turystyczny Chorwacji poniósł ogromne straty gospodarcze w wyniku wojny, co spowodowało spadek PKB o ponad 40%.

12. Rumunia – PKB per capita 14 469 $

Rumunia, która swoją nazwę wywodzi od łacińskiej nazwy Romanus, ma PKB na mieszkańca w wysokości 14 469 dolarów.

Rumunia doświadczyła dobrego wzrostu gospodarczego na początku 2000 roku, który obecnie jest zdominowany przez sektor usług. Rumunia jest producentem maszyn i energii elektrycznej i stała się ich eksporterem netto.

13. Polska – PKB per capita 15 304 $

Polska, oficjalnie nazywana Rzeczpospolitą Polską, miała PKB na mieszkańca w wysokości 15 304 USD na obszarze 312 696 kilometrów kwadratowych (120733 mil kwadratowych). Z prawie 38,5 milionami mieszkańców Polska jest jednym z najludniejszych krajów Unii Europejskiej.

Polska jest obecnie rynkiem rozwiniętym i piątym co do wielkości pod względem parytetu siły nabywczej. Polska jest obecnie najszybciej rozwijającym się rynkiem, z 60% siły roboczej w sektorze usług, a reszta w przemyśle i rolnictwie.

14.Węgry – PKB per capita 15 372 $

Węgry zajmują 14 miejsce na liście biednych krajów europejskich z PKB na mieszkańca wynoszącym 15 372. Przed II wojną światową w węgierskiej gospodarce dominowało rolnictwo. Późniejsza polityka przymusowej industrializacji, pod wpływem wzorca sowieckiego, zmieniła charakter gospodarczy kraju.

Chociaż doświadczył szybkiego wzrostu ze względu na modernizację gospodarczą w stylu sowieckim, był oparty na przestarzałej technologii. Nowe sektory technologiczne, takie jak nowoczesna infrastruktura, usługi i komunikacja, zostały zignorowane, a przemysł ciężki żelaza, stali i inżynierii został potraktowany priorytetowo.

We wczesnych latach 90. liberalne reformy Węgier w zakresie inwestycji zagranicznych były ogromnym sukcesem, ponieważ przyciągnęły ponad 50% całkowitych BIZ w Europie Środkowo-Wschodniej. Węgry są obecnie rozwiniętą gospodarką. Głównymi zasobami naturalnymi Węgier są żyzne gleby i dostępność zasobów wodnych w centralnych i wschodnich regionach. Węgry przyciągają każdego roku ponad 15,8 miliona turystów z całego świata, dopóki pandemia nie rozprzestrzeni się na cały świat.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *