Connect with us

Top News

Rządowy personel kryzysowy o możliwych ograniczeniach związanych z koronawirusem

Published

on

Rządowy personel kryzysowy o możliwych ograniczeniach związanych z koronawirusem

Rządowy Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego przyjął kilka wariantów, które są możliwe w najbliższej przyszłości, m.in. pod względem regionalnego podejścia do ograniczeń, które mogą obowiązywać w kraju w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller poinformował, że na spotkaniu podsumowano najnowsze informacje dotyczące liczby zakażeń koronawirusem w Polsce oraz wybuchów tych zakażeń. „Ta informacja pozwoliła nam podejmować indywidualne decyzje, jeśli chodzi o właściwe plany na najbliższe tygodnie” – powiedział.

Zauważył, że podczas piątkowego spotkania „sam Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego nie podjął żadnych nowych decyzji dotyczących ograniczeń”.

„Ale zespół przyjęła kilka wariantów, które są możliwe w najbliższej przyszłości, w tym pod kątem pewnego regionalnego podejścia do ograniczeń, jakie mogą obowiązywać w kraju ”- powiedział.

W tym momencie nie jesteśmy skłonni do wprowadzania dodatkowych ograniczeń, które obowiązywałyby w całym kraju Powiedział Müller.

„Rządowy zespół ds. Zarządzania kryzysowego jest do tego skłonny, a właściwie już dziś podjęto taką kierunkową decyzję, aby nowe ograniczenia, jeśli nie byłyby konieczne, zostały wprowadzone w poszczególnych powiatach, na poszczególnych obszarach Polski” – zaznaczył rzecznik rządu.

Dodał, że chodzi o możliwe zmniejszenie liczby osób przebywających w danych lokalach, takich jak np. restauracje. „Ale w miejscach, w których istnieje największe niebezpieczeństwo” – powiedział Müller.

„W tej chwili nie jesteśmy skłonni do wprowadzania dodatkowych ograniczeń, które obowiązywałyby w całym kraju. Możliwy może być wyjątek ograniczenia, które wynikałyby z powrotów Polakówlub innych obywateli z zagranicy, z tych krajów, w których ryzyko infekcji jest bardzo wysokie, ale w tej chwili nie ma takich decyzji ”- powiedział Müller.

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

Na pytanie dziennikarzy, czy znana jest liczba hrabstw, w których można by wprowadzić regionalne podejście do ograniczeń, Müller odpowiedział, że jest to „obecnie 20 powiatów, w których identyfikujemy poważne problemy”.

„Mówimy więc o nieco ponad dwudziestu z blisko 400 powiatów w kraju, więc mniej więcej to pokazuje, o jakiej skali mówimy w tej chwili” – dodał.

Zapytany o liczbę województw, które miał na myśli, odpowiedział, że to „główne trzy prowincjejeśli chodzi o infekcje. „

Zaznaczył, że opinia publiczna będzie informowana w tej sprawie.

Rzecznik rządu poinformował o tym podczas spotkania rządowego zespołu zarządzania kryzysowego Nie było mowy o możliwym zwiększeniu kar za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Zwrócił uwagę na konieczność egzekwowania już obowiązujących przepisów, w tym przez inspekcję sanitarną, inspekcję pracy i policję.

„Można oczekiwać, że takie działania zostaną faktycznie podjęte, w szczególności w zakresie chronić ludzi w zamkniętych przestrzeniach, takich jak sklepy, restauracje, kina – Tego typu miejsce, gdzie jest więcej ludzi – powiedział rzecznik rządu.

„Nie stawiałbym tezy, że w najbliższych dniach nastąpi pewne zaostrzenie przepisów, ale niewątpliwie (…) władze państwowe sprawdzą, czy te ograniczenia są przestrzegane, zwłaszcza w przestrzeniach zamkniętych” – dodał.

„Cały czas podkreślamy, że te zasady uprawniają odległość lub maska ​​powinna obowiązywać. Są teraz najlepszym zabezpieczeniem, jeśli chodzi o koronawirusa. Dlatego też zachęcamy do ich przestrzegania, ponieważ jest to najlepszy sposób na uniknięcie konieczności ograniczania innych w przyszłości ”- podkreśla Müller.

Jak dodał, „cały świat nauczył się procedur”. „Naukowcy też inaczej patrzą na koronawirusa, wiedzą o nim więcej i dlatego do każdego zabiegu można podejść zupełnie inaczej„- podkreślił. Podkreślił, że tej sytuacji nie można lekceważyć”.

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

„Pomimo okresu wakacyjnego wzywamy do zachowania tego dystansu społecznego tam, gdzie jest to konieczne„- powiedział rzecznik rządu.

Zapytany o twierdzenie opozycji, że wysypka w Polsce była wytworem retoryki obozu rządzącego podczas kampanii wyborczej, Müller powiedział, że trudno mu odnieść się do takich słów. „Wiem doskonale, że krytykowanie rządu jest prawem opozycji o wilku, prawdopodobnie nigdy się nie zmieni, jeśli chodzi o prawo opozycji, dlatego odnoszę się do tego, jakie realne działania są obecnie podejmowane” – podkreślił .

Wśród tematów spotkania zespołu była kwestia powrotu Polaków z innych krajów europejskich. „W tej chwili zespół rządowy nadal nie zalecił ponownego wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny w kraju dla osób powracających z zagranicy, podczas gdy rozważany jest taki wariant ”- powiedział.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje lista krajów o najwyższym ryzykujeśli chodzi o możliwość infekcji. Jednak w tej chwili jeszcze nie ma żadnych ograniczeń w zakresie kwarantanny dla osób powracających z tych krajów. Z tym zastrzeżeniem, że przewidujemy, że taka możliwość może się pojawić, jeśli okaże się, że sytuacja w tych krajach faktycznie się pogorszyła ”- powiedział rzecznik rządu.

Rzecznik rządu ogłosił na konferencji prasowej, że to nagły wypadek omówiono kwestie związane z przywróceniem normalnego funkcjonowania szkół po okresie zamknięcia z powodu wybuchu koronawirusa.

Zostaną przygotowane szczegółowe wytyczne dla poszczególnych placówek edukacyjnych, ale także kilka opcji w zakresie podejmowania decyzji, na przykład o potencjalnym ograniczeniu edukacji w miejscach, w których wystąpiłyby indywidualne ogniska choroby ”- powiedział Müller.

Zauważył, że „w dużej mierze brany jest pod uwagę czynnik regionalizacjidotyczące zarządzania wzrostem liczby zakażeń w różnych regionach kraju.

Piotr Müller zaapelował do właścicieli i menadżerów sklepów i restauracji o przypomnienie klientom o obowiązujących ograniczeniach.

„Z informacji przekazanych dziś przez Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że ​​tak jest pierwsze ogniska infekcji pojawiają się w placówkach takich jak restauracje czy sklepy. Może to być również spowodowane tym, że w niektórych miejscach ograniczenia te nie są przestrzegane zgodnie z obowiązującym prawem ”- powiedział Müller.

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

Przypomniał też o takiej możliwości instalacja specjalnej aplikacji ProteGO Safe na telefonie komórkowym. „To aplikacja, która pozwala szybko zidentyfikować osoby, które miały kontakt z taką osobą w przypadku kontaktu z osobą, która została później zidentyfikowana jako zarażona. W wielu krajach aplikacja ta pozwala na szybką identyfikację osób, które były podatnych na choroby, zapewniając jednocześnie pełną anonimowość w zakresie zbierania danych, dlatego zachęcamy do zainstalowania i korzystania z tej aplikacji, ponieważ pozwala zachować większe bezpieczeństwo„- powiedział rzecznik rządu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 657 nowych zakażeniach koronawirusem – to największa ich dzienna liczba od początku epidemii. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło również, że zmarło jeszcze 7 osób. Łączna liczba zarażonych w ten sposób sięgnęła 45688 osób, a 1716 osób zmarło. Na Śląsku, gdzie liczba zarażonych jest najwyższa, potwierdzono już ponad 16 tys. przypadkach.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top News

Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

Published

on

By

Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”

Continue Reading

Top News

Koronawirus. Zmieniają się zasady noszenia masek

Published

on

By

Koronawirus. Zmieniają się zasady noszenia masek

„Po szerokich konsultacjach ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny w zakresie zakrywania ust i nosa, zdecydowaliśmy się pilnie wprowadzić zmiany w zakresie obowiązku używania masek, hełmów i części garderoby” – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

W piątek wieczorem (7 sierpnia) w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia niektórych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.

Wiceminister powiedział, że rozporządzenie, które wejdzie w życie w sobotę, zostało zmienione w stosunku do pierwotnego brzmienia projektu.

„W związku z tym, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zakrywania nosa i ust, co może skutkować nowymi infekcjami, a biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy, że Od soboty obowiązek zakrywania nosa i ust w sklepach, biurach czy transporcie wyłącza wskazania ściśle określone w rozporządzeniu. Poza nimi powszechny jest obowiązek zakrywania twarzy ”- powiedział Cieszyński.

Początkowo planowano wprowadzenie od 1 września 2020 r. Obowiązku okazywania zaświadczenia o niezdolności do zakrywania ust i nosa ze względów zdrowotnych.

Obecnie w ostatecznej wersji rozporządzenia – jak zaznaczył Cieszyński – istnieje zapis zapewniający, że od 8 sierpnia obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa, jeśli nie maską, to przyłbicą (w tym tylko zakrywający usta i nos) lub część garderoby.

Wyjątki od tej zasady będą obejmowały – jak powiedział wiceminister – m.in. osoby z wszechobecnymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, umiarkowaną, ciężką lub głęboką niepełnosprawnością intelektualną, a także osoby, które mają trudności z samodzielnym zakrywaniem lub odkrywaniem ust lub nosa.

W wyniku konsultacji opublikowana regulacja zmieniła się, wśród rozwiązań dotyczących pracy w strefie żółtej i czerwonej, m.in. kina i sale gimnastyczne. Doprecyzowano również rozwiązania dla kościołów.

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”
Continue Reading

Top News

Koronawirus. Łotwa i Estonia wprowadzą kwarantannę dla osób przybywających z Polski

Published

on

By

Koronawirus. Łotwa i Estonia wprowadzą kwarantannę dla osób przybywających z Polski

„Według najnowszych statystyk Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, osoby przybywające z Polski muszą przejść 14-dniową samoizolację” – czytamy w komunikacie ambasady Łotwy na Facebooku.

Koronawirus. Łotwa i Estonia wprowadzają kwarantannę dla osób przybywających z Polski

Estonia podjęła podobną decyzję. „W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Polsce osoby podróżujące z Polski do Estonii w dniach 10-16 sierpnia 2020 r. Są zobowiązane do poddania się dwutygodniowej samoizolacji” – informuje ambasada Estonii.

Co tydzień oba kraje bałtyckie publikują listę krajów, w których liczba zakażeń koronawirusem przypada na 100 tys. mieszkańców przekracza 16. Osoby odwiedzające te kraje są zobowiązane do poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada kontrole policyjne na weselach

Koronawirus. Łotwa i Estonia z ograniczeniami dla Polski. Zamów od 10 sierpnia

Od kilku dni mówi się, że Polska będzie na liście tych krajów. Wszystko za sprawą znacznego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. W miniony piątek wskaźnik dla Polski wyniósł 15,7. W tym momencie wzrosła do 20,9.

Osoby, które chcą podróżować z Polski na Łotwę lub Estonię, mają czas do 10 sierpnia. Nakaz kwarantanny na 14 dni zostanie wystawiony o północy od niedzieli do poniedziałku.

Koronawirus. Łotwa i Estonia z ograniczeniami. Problemy nie tylko w Polsce

Oprócz gości z Polski ograniczenia będą miały zastosowanie do takich krajów europejskich jak: Luksemburg, Rumunia, Hiszpania, Andora, San Marino, Belgia, Bułgaria, Monako, Malta, Szwecja, Czechy, Holandia, Portugalia, Islandia, Szwajcaria , Francji, Chorwacji, Austrii i Cypru.

Sytuacja w Polsce może się zmienić. Następna lista zostanie opublikowana 14 sierpnia. Jeśli wskaźnik infekcji w naszym kraju spadnie poniżej 16, Łotwa i Estonia zniosą nałożone ograniczenia.

Koronawirus w Polsce. Ponad 800 infekcji

Wybuch koronawirusa w Polsce nabiera tempa. W piątek dzienna liczba zgłaszanych infekcji wynosiła 809. Zginęło kolejnych 13 osób. W sumie od początku epidemii w naszym kraju stwierdzono ponad 50 000 zakażeń. W wyniku powikłań zmarło 1787 pacjentów.

Na szczęście rośnie też liczba zarażonych osób, które wygrały walkę z koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło 399 rekonwalescentów. Takich osób jest już 36 tysięcy.

Masz wiadomości? Daj mi znać dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania i informacje!

READ  Zatrzymanie Michała Sz. rozpalony Twitter. „Może ktoś powie opozycji, że aresztowanie zarządzi sąd. Sąd, a nie prokuratura, nie policja, nie ministerstwo”
Continue Reading

Trending