Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rządowy personel kryzysowy o możliwych ograniczeniach związanych z koronawirusem

Published

on

Rządowy personel kryzysowy o możliwych ograniczeniach związanych z koronawirusem

Rządowy Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego przyjął kilka wariantów, które są możliwe w najbliższej przyszłości, m.in. pod względem regionalnego podejścia do ograniczeń, które mogą obowiązywać w kraju w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller poinformował, że na spotkaniu podsumowano najnowsze informacje dotyczące liczby zakażeń koronawirusem w Polsce oraz wybuchów tych zakażeń. „Ta informacja pozwoliła nam podejmować indywidualne decyzje, jeśli chodzi o właściwe plany na najbliższe tygodnie” – powiedział.

Zauważył, że podczas piątkowego spotkania „sam Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego nie podjął żadnych nowych decyzji dotyczących ograniczeń”.

„Ale zespół przyjęła kilka wariantów, które są możliwe w najbliższej przyszłości, w tym pod kątem pewnego regionalnego podejścia do ograniczeń, jakie mogą obowiązywać w kraju ”- powiedział.

W tym momencie nie jesteśmy skłonni do wprowadzania dodatkowych ograniczeń, które obowiązywałyby w całym kraju Powiedział Müller.

„Rządowy zespół ds. Zarządzania kryzysowego jest do tego skłonny, a właściwie już dziś podjęto taką kierunkową decyzję, aby nowe ograniczenia, jeśli nie byłyby konieczne, zostały wprowadzone w poszczególnych powiatach, na poszczególnych obszarach Polski” – zaznaczył rzecznik rządu.

Dodał, że chodzi o możliwe zmniejszenie liczby osób przebywających w danych lokalach, takich jak np. restauracje. „Ale w miejscach, w których istnieje największe niebezpieczeństwo” – powiedział Müller.

„W tej chwili nie jesteśmy skłonni do wprowadzania dodatkowych ograniczeń, które obowiązywałyby w całym kraju. Możliwy może być wyjątek ograniczenia, które wynikałyby z powrotów Polakówlub innych obywateli z zagranicy, z tych krajów, w których ryzyko infekcji jest bardzo wysokie, ale w tej chwili nie ma takich decyzji ”- powiedział Müller.

READ  Polskie wojsko otrzymuje silne wsparcie od nowego rządu - POLITICO

Na pytanie dziennikarzy, czy znana jest liczba hrabstw, w których można by wprowadzić regionalne podejście do ograniczeń, Müller odpowiedział, że jest to „obecnie 20 powiatów, w których identyfikujemy poważne problemy”.

„Mówimy więc o nieco ponad dwudziestu z blisko 400 powiatów w kraju, więc mniej więcej to pokazuje, o jakiej skali mówimy w tej chwili” – dodał.

Zapytany o liczbę województw, które miał na myśli, odpowiedział, że to „główne trzy prowincjejeśli chodzi o infekcje. „

Zaznaczył, że opinia publiczna będzie informowana w tej sprawie.

Rzecznik rządu poinformował o tym podczas spotkania rządowego zespołu zarządzania kryzysowego Nie było mowy o możliwym zwiększeniu kar za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Zwrócił uwagę na konieczność egzekwowania już obowiązujących przepisów, w tym przez inspekcję sanitarną, inspekcję pracy i policję.

„Można oczekiwać, że takie działania zostaną faktycznie podjęte, w szczególności w zakresie chronić ludzi w zamkniętych przestrzeniach, takich jak sklepy, restauracje, kina – Tego typu miejsce, gdzie jest więcej ludzi – powiedział rzecznik rządu.

Wedding planner o możliwych karach za Covid-19: To nóż w plecy dla branży

Wedding planner o możliwych karach za Covid-19: To nóż w plecy dla branży

„Nie stawiałbym tezy, że w najbliższych dniach nastąpi pewne zaostrzenie przepisów, ale niewątpliwie (…) władze państwowe sprawdzą, czy te ograniczenia są przestrzegane, zwłaszcza w przestrzeniach zamkniętych” – dodał.

„Cały czas podkreślamy, że te zasady uprawniają odległość lub maska ​​powinna obowiązywać. Są teraz najlepszym zabezpieczeniem, jeśli chodzi o koronawirusa. Dlatego też zachęcamy do ich przestrzegania, ponieważ jest to najlepszy sposób na uniknięcie konieczności ograniczania innych w przyszłości ”- podkreśla Müller.

Jak dodał, „cały świat nauczył się procedur”. „Naukowcy też inaczej patrzą na koronawirusa, wiedzą o nim więcej i dlatego do każdego zabiegu można podejść zupełnie inaczej„- podkreślił. Podkreślił, że tej sytuacji nie można lekceważyć”.

READ  Polska twierdzi, że od dziesięcioleci nie było napięć między Rosją a Ukrainą

„Pomimo okresu wakacyjnego wzywamy do zachowania tego dystansu społecznego tam, gdzie jest to konieczne„- powiedział rzecznik rządu.

Zapytany o twierdzenie opozycji, że wysypka w Polsce była wytworem retoryki obozu rządzącego podczas kampanii wyborczej, Müller powiedział, że trudno mu odnieść się do takich słów. „Wiem doskonale, że krytykowanie rządu jest prawem opozycji o wilku, prawdopodobnie nigdy się nie zmieni, jeśli chodzi o prawo opozycji, dlatego odnoszę się do tego, jakie realne działania są obecnie podejmowane” – podkreślił .

Wśród tematów spotkania zespołu była kwestia powrotu Polaków z innych krajów europejskich. „W tej chwili zespół rządowy nadal nie zalecił ponownego wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny w kraju dla osób powracających z zagranicy, podczas gdy rozważany jest taki wariant ”- powiedział.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje lista krajów o najwyższym ryzykujeśli chodzi o możliwość infekcji. Jednak w tej chwili jeszcze nie ma żadnych ograniczeń w zakresie kwarantanny dla osób powracających z tych krajów. Z tym zastrzeżeniem, że przewidujemy, że taka możliwość może się pojawić, jeśli okaże się, że sytuacja w tych krajach faktycznie się pogorszyła ”- powiedział rzecznik rządu.

Rzecznik rządu ogłosił na konferencji prasowej, że to nagły wypadek omówiono kwestie związane z przywróceniem normalnego funkcjonowania szkół po okresie zamknięcia z powodu wybuchu koronawirusa.

Zostaną przygotowane szczegółowe wytyczne dla poszczególnych placówek edukacyjnych, ale także kilka opcji w zakresie podejmowania decyzji, na przykład o potencjalnym ograniczeniu edukacji w miejscach, w których wystąpiłyby indywidualne ogniska choroby ”- powiedział Müller.

Zauważył, że „w dużej mierze brany jest pod uwagę czynnik regionalizacjidotyczące zarządzania wzrostem liczby zakażeń w różnych regionach kraju.

Piotr Müller zaapelował do właścicieli i menadżerów sklepów i restauracji o przypomnienie klientom o obowiązujących ograniczeniach.

„Z informacji przekazanych dziś przez Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że ​​tak jest pierwsze ogniska infekcji pojawiają się w placówkach takich jak restauracje czy sklepy. Może to być również spowodowane tym, że w niektórych miejscach ograniczenia te nie są przestrzegane zgodnie z obowiązującym prawem ”- powiedział Müller.

READ  Hampton by Hilton podpisuje w Polsce dwa hotele

Przypomniał też o takiej możliwości instalacja specjalnej aplikacji ProteGO Safe na telefonie komórkowym. „To aplikacja, która pozwala szybko zidentyfikować osoby, które miały kontakt z taką osobą w przypadku kontaktu z osobą, która została później zidentyfikowana jako zarażona. W wielu krajach aplikacja ta pozwala na szybką identyfikację osób, które były podatnych na choroby, zapewniając jednocześnie pełną anonimowość w zakresie zbierania danych, dlatego zachęcamy do zainstalowania i korzystania z tej aplikacji, ponieważ pozwala zachować większe bezpieczeństwo„- powiedział rzecznik rządu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 657 nowych zakażeniach koronawirusem – to największa ich dzienna liczba od początku epidemii. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło również, że zmarło jeszcze 7 osób. Łączna liczba zarażonych w ten sposób sięgnęła 45688 osób, a 1716 osób zmarło. Na Śląsku, gdzie liczba zarażonych jest najwyższa, potwierdzono już ponad 16 tys. przypadkach.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *