Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rządowy personel kryzysowy o możliwych ograniczeniach związanych z koronawirusem

Published

on

Rządowy personel kryzysowy o możliwych ograniczeniach związanych z koronawirusem

Rządowy Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego przyjął kilka wariantów, które są możliwe w najbliższej przyszłości, m.in. pod względem regionalnego podejścia do ograniczeń, które mogą obowiązywać w kraju w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller poinformował, że na spotkaniu podsumowano najnowsze informacje dotyczące liczby zakażeń koronawirusem w Polsce oraz wybuchów tych zakażeń. „Ta informacja pozwoliła nam podejmować indywidualne decyzje, jeśli chodzi o właściwe plany na najbliższe tygodnie” – powiedział.

Zauważył, że podczas piątkowego spotkania „sam Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego nie podjął żadnych nowych decyzji dotyczących ograniczeń”.

„Ale zespół przyjęła kilka wariantów, które są możliwe w najbliższej przyszłości, w tym pod kątem pewnego regionalnego podejścia do ograniczeń, jakie mogą obowiązywać w kraju ”- powiedział.

W tym momencie nie jesteśmy skłonni do wprowadzania dodatkowych ograniczeń, które obowiązywałyby w całym kraju Powiedział Müller.

„Rządowy zespół ds. Zarządzania kryzysowego jest do tego skłonny, a właściwie już dziś podjęto taką kierunkową decyzję, aby nowe ograniczenia, jeśli nie byłyby konieczne, zostały wprowadzone w poszczególnych powiatach, na poszczególnych obszarach Polski” – zaznaczył rzecznik rządu.

Dodał, że chodzi o możliwe zmniejszenie liczby osób przebywających w danych lokalach, takich jak np. restauracje. „Ale w miejscach, w których istnieje największe niebezpieczeństwo” – powiedział Müller.

„W tej chwili nie jesteśmy skłonni do wprowadzania dodatkowych ograniczeń, które obowiązywałyby w całym kraju. Możliwy może być wyjątek ograniczenia, które wynikałyby z powrotów Polakówlub innych obywateli z zagranicy, z tych krajów, w których ryzyko infekcji jest bardzo wysokie, ale w tej chwili nie ma takich decyzji ”- powiedział Müller.

READ  Polska - Włochy. Przewidywany skład Polskiej Ligi Narodów

Na pytanie dziennikarzy, czy znana jest liczba hrabstw, w których można by wprowadzić regionalne podejście do ograniczeń, Müller odpowiedział, że jest to „obecnie 20 powiatów, w których identyfikujemy poważne problemy”.

„Mówimy więc o nieco ponad dwudziestu z blisko 400 powiatów w kraju, więc mniej więcej to pokazuje, o jakiej skali mówimy w tej chwili” – dodał.

Zapytany o liczbę województw, które miał na myśli, odpowiedział, że to „główne trzy prowincjejeśli chodzi o infekcje. “

Zaznaczył, że opinia publiczna będzie informowana w tej sprawie.

Rzecznik rządu poinformował o tym podczas spotkania rządowego zespołu zarządzania kryzysowego Nie było mowy o możliwym zwiększeniu kar za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Zwrócił uwagę na konieczność egzekwowania już obowiązujących przepisów, w tym przez inspekcję sanitarną, inspekcję pracy i policję.

„Można oczekiwać, że takie działania zostaną faktycznie podjęte, w szczególności w zakresie chronić ludzi w zamkniętych przestrzeniach, takich jak sklepy, restauracje, kina – Tego typu miejsce, gdzie jest więcej ludzi – powiedział rzecznik rządu.

„Nie stawiałbym tezy, że w najbliższych dniach nastąpi pewne zaostrzenie przepisów, ale niewątpliwie (…) władze państwowe sprawdzą, czy te ograniczenia są przestrzegane, zwłaszcza w przestrzeniach zamkniętych” – dodał.

„Cały czas podkreślamy, że te zasady uprawniają odległość lub maska ​​powinna obowiązywać. Są teraz najlepszym zabezpieczeniem, jeśli chodzi o koronawirusa. Dlatego też zachęcamy do ich przestrzegania, ponieważ jest to najlepszy sposób na uniknięcie konieczności ograniczania innych w przyszłości ”- podkreśla Müller.

Jak dodał, „cały świat nauczył się procedur”. „Naukowcy też inaczej patrzą na koronawirusa, wiedzą o nim więcej i dlatego do każdego zabiegu można podejść zupełnie inaczej“- podkreślił. Podkreślił, że tej sytuacji nie można lekceważyć”.

READ  Szczecinek. Bójka podczas protestu kobiet. Kuria nie „podpisuje się” pod działaniami kapłana

„Pomimo okresu wakacyjnego wzywamy do zachowania tego dystansu społecznego tam, gdzie jest to konieczne“- powiedział rzecznik rządu.

Zapytany o twierdzenie opozycji, że wysypka w Polsce była wytworem retoryki obozu rządzącego podczas kampanii wyborczej, Müller powiedział, że trudno mu odnieść się do takich słów. „Wiem doskonale, że krytykowanie rządu jest prawem opozycji o wilku, prawdopodobnie nigdy się nie zmieni, jeśli chodzi o prawo opozycji, dlatego odnoszę się do tego, jakie realne działania są obecnie podejmowane” – podkreślił .

Wśród tematów spotkania zespołu była kwestia powrotu Polaków z innych krajów europejskich. „W tej chwili zespół rządowy nadal nie zalecił ponownego wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny w kraju dla osób powracających z zagranicy, podczas gdy rozważany jest taki wariant ”- powiedział.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje lista krajów o najwyższym ryzykujeśli chodzi o możliwość infekcji. Jednak w tej chwili jeszcze nie ma żadnych ograniczeń w zakresie kwarantanny dla osób powracających z tych krajów. Z tym zastrzeżeniem, że przewidujemy, że taka możliwość może się pojawić, jeśli okaże się, że sytuacja w tych krajach faktycznie się pogorszyła ”- powiedział rzecznik rządu.

Rzecznik rządu ogłosił na konferencji prasowej, że to nagły wypadek omówiono kwestie związane z przywróceniem normalnego funkcjonowania szkół po okresie zamknięcia z powodu wybuchu koronawirusa.

Zostaną przygotowane szczegółowe wytyczne dla poszczególnych placówek edukacyjnych, ale także kilka opcji w zakresie podejmowania decyzji, na przykład o potencjalnym ograniczeniu edukacji w miejscach, w których wystąpiłyby indywidualne ogniska choroby ”- powiedział Müller.

Zauważył, że „w dużej mierze brany jest pod uwagę czynnik regionalizacjidotyczące zarządzania wzrostem liczby zakażeń w różnych regionach kraju.

Piotr Müller zaapelował do właścicieli i menadżerów sklepów i restauracji o przypomnienie klientom o obowiązujących ograniczeniach.

„Z informacji przekazanych dziś przez Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że ​​tak jest pierwsze ogniska infekcji pojawiają się w placówkach takich jak restauracje czy sklepy. Może to być również spowodowane tym, że w niektórych miejscach ograniczenia te nie są przestrzegane zgodnie z obowiązującym prawem ”- powiedział Müller.

READ  Przemysław Czarnek ponownie grozi rektorom uczelni konsekwencjami protestów. „Nie mogę milczeć” | Polityka

Przypomniał też o takiej możliwości instalacja specjalnej aplikacji ProteGO Safe na telefonie komórkowym. „To aplikacja, która pozwala szybko zidentyfikować osoby, które miały kontakt z taką osobą w przypadku kontaktu z osobą, która została później zidentyfikowana jako zarażona. W wielu krajach aplikacja ta pozwala na szybką identyfikację osób, które były podatnych na choroby, zapewniając jednocześnie pełną anonimowość w zakresie zbierania danych, dlatego zachęcamy do zainstalowania i korzystania z tej aplikacji, ponieważ pozwala zachować większe bezpieczeństwo“- powiedział rzecznik rządu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 657 nowych zakażeniach koronawirusem – to największa ich dzienna liczba od początku epidemii. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło również, że zmarło jeszcze 7 osób. Łączna liczba zarażonych w ten sposób sięgnęła 45688 osób, a 1716 osób zmarło. Na Śląsku, gdzie liczba zarażonych jest najwyższa, potwierdzono już ponad 16 tys. przypadkach.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *