Connect with us

Świat

Zaskakująco słaba ukraińska obrona pomaga Rosji w ataku

Published

on

Zaskakująco słaba ukraińska obrona pomaga Rosji w ataku

Podstawowe ukraińskie linie okopów pod Awdijówką, na terytorium zajętym przez Rosję.

Zdjęcie satelitarne z Planet Labs, 26 lutego

Z „The New York Timesa”.

Poza miastem Awdijwka na wschodzie Ukrainy siły rosyjskie w dalszym ciągu czynią niewielkie, ale szybkie postępy, częściowo z powodu kurczącej się ukraińskiej amunicji i słabnącej pomocy Zachodu.

Ale jest jeszcze jeden powód, dla którego wojska Kremla posuwają się naprzód na tym obszarze: słaba ukraińska obrona.

Jak wynika z przeglądu zdjęć przeprowadzonego przez Planet Labs, komercyjną firmę satelitarną, obszar na zachód od Awdijiwki, którego Ukraina stara się bronić, to rzadkie, prymitywne linie okopów. W tych liniach okopów brakuje wielu dodatkowych fortyfikacji, które mogłyby pomóc w spowolnieniu rosyjskich czołgów oraz obronie kluczowych dróg i terenu.

Przez ostatnie dziewięć miesięcy Awdijewka była miejscem zaciekłych starć, które stały się jedną z najkrwawszych bitew tej wojny. Kiedy Rosja zdobyła miasto 17 lutego, co było pierwszym dużym osiągnięciem od maja ubiegłego roku, armia ukraińska twierdziła, że ​​zabezpieczyła linie obronne poza miastem.

Ale w ciągu tygodnia wojska rosyjskie zajęły trzy wsie na zachód od Awdijiwki i walczą o co najmniej jedną więcej.

Źródła: zdjęcie satelitarne z Planet Labs; Terytorium kontrolowane przez Rosję (stan na 29 lutego 2024 r.) przez Instytut Badań nad Wojną w ramach projektu Critical Threats Project American Enterprise Institute.

Z „The New York Timesa”.

Zdjęcia satelitarne w pokazanej tutaj skali są powszechnie dostępne. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli prywatnie, że niepokojące jest to, że Ukraina nie wzmocniła swojej obrony odpowiednio wcześnie lub wystarczająco dobrze i że może teraz stawić czoła konsekwencjom rosyjskich jednostek, które powoli, ale systematycznie posuwają się poza Awdijwę.

READ  Kontynuacja „kampanii terroru” przeciwko ambasadom Ukrainy z kolejnymi krwawymi paczkami | Ukraina

Brytyjski wywiad wojskowy podał w czwartek, że siły rosyjskie już posunęły się naprzód około czterech mil z centrum Awdijiwki w ciągu ostatnich dwóch tygodni niewielki, ale niezwykle szybki postęp w porównaniu z poprzednimi operacjami ofensywnymi.

Ukraińscy dowódcy mieli wystarczająco dużo czasu, aby przygotować obronę pod Awdijówką. Obszar ten jest atakowany od 2014 r., a Ukraina ma nad nim jedynie słabą kontrolę, odkąd dwa lata temu Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę.

Jednak ukraińska obrona poza Awdijówką składa się z prymitywnych fortyfikacji ziemnych, często z okopem komunikacyjnym, dzięki któremu oddziały piechoty mogą dotrzeć do pozycji strzeleckich położonych najbliżej wroga, ale niewiele więcej.

Silniejsza rosyjska obrona

Brak solidnych ukraińskich fortyfikacji w regionie jest szczególnie rażący w porównaniu z potężną rosyjską obroną, która udaremniła natarcie Kijowa latem ubiegłego roku podczas ukraińskiej kontrofensywy, która ostatecznie zakończyła się niepowodzeniem.

Zupełnie inny obraz przedstawiają rosyjskie fortyfikacje poza południową wsią Werbowe, których Ukrainie nie udało się odzyskać jesienią.

Źródła: zdjęcie satelitarne z Planet Labs; terytorium kontrolowane przez Rosję (stan na 29 lutego 2024 r.) przez Instytut Studiów nad Wojną w ramach projektu Critical Threats Project American Enterprise Institute; Rosyjskie fortyfikacje na podstawie danych Brady’ego Africka.

Z „The New York Timesa”.

W przeciwieństwie do słabo ufortyfikowanych wiosek, które siły rosyjskie planują zdobyć pod Awdiivką, Verbove posiada koncentryczny pierścień fortyfikacji. Zaczyna się od rowu wystarczająco szerokiego, aby pomieścić nacierające czołgi i pojazdy opancerzone, po którym następuje sieć betonowych przeszkód, zęby smoka, używane również do zatrzymywania pojazdów, a na koniec szeroki rów dla piechoty.

READ  Holenderska policja strzela z broni palnej, gdy protesty COVID wstrząsają Rotterdamem | Wiadomości o pandemii koronawirusa

Zdjęcia satelitarne z lutego pokazują złożoną rosyjską obronę na zachód od Verbowe, z tysiącami kraterów po pociskach widocznych na okolicznych polach.

Zdjęcie satelitarne z Planet Labs, 25 lutego

Z „The New York Timesa”.

„Bardzo droga opcja”

Istnieje wiele możliwych przyczyn widocznego braku zasobów obronnych Ukrainy.

Ukraińscy urzędnicy mogli w ubiegłym roku za bardzo skoncentrować się na operacjach ofensywnych, aby zapewnić środki niezbędne do budowy licznych okopów i barier przeciwpancernych, które rosyjscy inżynierowie wznoszą na południu kraju od końca 2022 roku – twierdzą amerykańscy urzędnicy i eksperci wojskowi.

„Kogo to obchodziło i kto uważał to za opcję – ponieważ jest to bardzo kosztowna opcja – budowanie linii obrony? Nikt” – powiedział Serhij Hrabski, emerytowany pułkownik armii ukraińskiej, wskazując, że Ukraina miała wówczas niewielkie zasoby.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że w grę mógł wchodzić także czynnik psychologiczny. Gdyby wojska ukraińskie miały intensywnie zaminować określone obszary, aby udaremnić natarcie Rosji, byłoby milczącym przyznaniem, że jest mało prawdopodobne, aby w późniejszym terminie przeprowadziły one operacje ofensywne na tym samym obszarze. Urzędnicy twierdzą, że faktycznie przydzieliliby ten obszar rosyjskiej armii.

Podczas gdy Moskwa rozpoczęła budowę linii obronnych na południu ponad pół roku przed kontrofensywą Kijowa, wydawało się, że Ukraina zaczęła planować nowe fortyfikacje zaledwie trzy miesiące temu – podają urzędnicy rządowi ogłoszony utworzenie grupy roboczej mającej na celu koordynację wysiłków władz cywilnych i wojskowych.

READ  IDF atakuje Gazę po gwałtownych zamieszkach na granicy i podpaleniu z powietrza

Za budowę pierwszej linii obrony odpowiadają jednostki wojskowe stacjonujące w regionie – poinformowali urzędnicy, natomiast kolejne linie obrony zbudują władze cywilne przy pomocy prywatnych wykonawców. Denys Szmyhal, Premier Ukrainy, powiedział że w tym roku na fortyfikacje przeznaczono około 30 miliardów ukraińskich hrywien, czyli około 800 milionów dolarów.

Obszary we wschodnim obwodzie donieckim, w których znajduje się Awdijewka, „będą traktowane z maksymalną uwagą” Tak powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w pobliżu linii frontu pod koniec listopada i wskazał na „potrzebę przyspieszenia i przyspieszenia budowy obiektów”.

Ale Pasi Paroinen, analityk w Grupa czarnych ptakówktóra analizuje zdjęcia satelitarne i treści z pola walki w mediach społecznościowych, stwierdziła, że ​​od wizyty Zełenskiego „nie wydarzyło się nic istotnego”.

Poza Awdijówką, dodał pan Paroinen, „przygotowywane są nowe pozycje, ale nie stanowią one jeszcze szczególnie groźnej linii obronnej” i nie są porównywalne pod względem wielkości z rosyjskimi fortyfikacjami na południu.

Władze ukraińskie stwierdziły, że brakuje im personelu do przeprowadzenia prac budowlanych. połowa stycznia, lokalni urzędnicy w zachodnim obwodzie iwanofrankowskim Powiedzieli, że szukają 300 pracowników chętnych do pomocy przy budowie fortyfikacji w obwodzie donieckim, ponad 800 km na wschód.

„Mamy niedobór jednostek technicznych. A nawet tym jednostkom, które mamy, brakuje wyposażenia” – stwierdził Hrabski. Dla porównania, on i pan Paroinen powiedzieli, Rosja dysponowała znacznie większym sprzętem, materiałami i doświadczonym personelem podczas budowania swoich linii obronnych.

Brak silnych linii defensywnych pod Awdijówką był w ostatnich dniach krytykowany kilka ukraiński Dziennikarzew rzadkim pokazie publicznej krytyki wojska.

Opóźnienia w budowie fortyfikacji oznaczają, że wojska ukraińskie mogą teraz być zmuszone do wzmocnienia linii obronnych pod ostrzałem armii rosyjskiej, co znacznie utrudni to zadanie.

Hrabskij powiedział, że Rosja uniemożliwia obecnie żołnierzom ukraińskim wzmocnienie ich obrony poprzez bezlitosne bombardowania ich, w tym potężnymi bombami szybującymi, przenoszącymi setki ton materiałów wybuchowych, które mogą przebić się nawet dobrze przygotowane fortyfikacje.

„Jakość tych linii obrony nie może być wystarczająco dobra, aby wytrzymać masową taktykę buldożerów stosowaną przez rosyjskie siły zbrojne” – powiedział Hrabskij.

Oleksandra Mykołyszyn wniosła swój wkład w reportaż.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *