Connect with us

Nauka

Zachód żąda od Rosji zwrotu Krymu Ukrainie

Published

on

Siedem lat później Ukraina ponownie otwiera, przy wsparciu dużej części społeczności międzynarodowej i NATO, jeden z najtrudniejszych rozdziałów w swojej najnowszej historii: rosyjska aneksja Półwyspu Krymskiego w lutym 2014 r. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł w poniedziałek wcześniej delegacje 46 państw i organizacji, które podpisały z Kijowem utworzenie Platformy Krymskiej: „To była gwarancja stabilności dla regionu, teraz stała się beczką prochu. Od centrum turystycznego do mostu wojskowego dla rozszerzenia wpływów Federacji Rosyjskiej”. „Mamy świadomość, że nasz kraj nigdy nie będzie w stanie samodzielnie odzyskać Krymu, potrzebujemy wsparcia międzynarodowego na nowym poziomie” – przyznał prezydent, który wierzył, że synergia wszystkich „powinna zmusić Rosję do zasiadania przy stole przemówień”. ”.

Zwrot talibów w Afganistanie ukradł wydarzenie, na które niektórzy uczestnicy nie przysłali swoich czołowych przedstawicieli dyplomatycznych. Jego sekretarz ds. energii Jennifer Granholm była przedstawicielką USA, która zapewniła Kijów o zobowiązaniu, o które Zełenski bezskutecznie poprosił wczoraj kanclerz Niemiec Angelę Merkel: „Nasze wsparcie będzie nadal konkretne, znaczące. Udzielimy pomocy Siłom Zbrojnym Ukrainy”.

Przybyła kolejna rękawica z NATO. Mircea Geoana, zastępca sekretarza generalnego Sojuszu Atlantyckiego, potwierdził decyzję Szczytu w Bukareszcie w 2008 roku dla Gruzji i Ukrainy o przystąpieniu do organizacji wojskowej, z którą prowadzą już wspólne ćwiczenia. „Ukraińcy opowiedzieli się za integracją euroatlantycką” – zauważył.

Oświadczenie inauguracyjne Platformy Krymskiej, której najbardziej rzucającą się w oczy nieobecność stanowią Chiny, nawiązuje do kilku rezolucji ONZ i licznych praw międzynarodowych, w których domaga się zakończenia rosyjskiej militaryzacji półwyspu, zaprzestania trwającego i systematycznego łamania praw człowieka i wolności żeglugi na Morzu Czarnym. Oprócz powrotu z Krymu sygnatariusze żądają, aby Rosja zakończyła okupację Sewastopola, historycznej bazy jej floty czarnomorskiej.

Inicjatywa będzie monitorować wraz z siecią ekspertów łamanie praw człowieka w regionie, rosyjskie wzmocnienie militarne i problemy ekologiczne „24 godziny na dobę”. Zełenski przekonywał, że dzięki wysiłkom społeczności międzynarodowej „można było powstrzymać zbrojną agresję Rosji w Donbasie”, regionie, który jednak nadal jest zdominowany przez separatystów i o którego przyszłości wciąż dyskutuje kilka zespołów w Normandii. Format.

Rosja odnotowała spotkanie, które rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow nazwał wcześniej „kowenem”, którym Zachód zamierza „nadal podsycać neonazistowskie i rasistowskie nastroje obecnego rządu ukraińskiego”. „Uważamy to wydarzenie za wyjątkowo wrogie naszemu krajowi. (…) Nasze postrzeganie jest absolutnie jednoznaczne, traktujemy to jako akt antyrosyjski – powiedział w poniedziałek rzecznik rosyjskiej prezydencji Dmitrij Pieskow.

Z europejskich mocarstw obecny był niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier, który po raz kolejny podkreślił, że Berlin zagwarantuje dostawy gazu przez Ukrainę pomimo zbliżającego się uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, który połączy bezpośrednio kraj niemiecki z regionem Leningradu w Rosji.

Hiszpania wysłała sekretarza stanu UE Juana Gonzáleza-Barbę, który obiecał Zełenskiemu, że Ukraina „może liczyć na wsparcie Hiszpanii w jej aspiracjach do życia w bezpiecznym kraju w granicach uznanych na arenie międzynarodowej”, zanim zakończy się przesłaniem: „Krym to Ukraina”.

Innym z głównych sojuszników Ukrainy w Platformie Krymskiej jest Turcja, kraj mający z Rosją duży dystans geopolityczny od Morza Śródziemnego, w wojnach libijskich i syryjskich, po Kaukaz, gdzie wsparcie dla Azerbejdżanu było rok temu kluczowe. pokonać Armenię, członka kierowanej przez Moskwę Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, w Górskim Karabachu. „Nasze poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy pozostaje zdecydowane i sprzeciwiamy się łamaniu prawa międzynarodowego” – powiedział minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavusoglu, który poparł również prawo Tatarów do zachowania jedności.

Wśród członków platformy najbardziej zainteresowanych poszanowaniem granic i suwerenności narodowej są kraje bałtyckie i Polska. „Znamy historię naszego regionu, zagrożenie dla demokracji ze strony sowieckiej dominacji” – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda, podkreślając, że jego kraj „będzie aktywnym członkiem” inicjatywy solidarności i empatii z Ukrainą. rosyjskiej agresji”.

READ  Jowisz i Saturn mają zamiar zrobić coś, czego nie widziano od prawie 800 lat

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podzielił polską obietnicę. „Dzisiaj spotykamy się w obronie międzynarodowego porządku prawnego” – powiedział prezydent, który zna rosyjskie prowokacje. Tak jak w przypadku incydentu, którym Pedro Sánchez był zaskoczony 8 lipca, kiedy musiał zawiesić konferencję prasową z Nausedą w bazie wojskowej podczas swojej wizyty w kraju bałtyckim z powodu lotu dwóch rosyjskich myśliwców. Epizod, który nie jest odosobnionym wydarzeniem, a wraz z aneksją Krymu stał się problemem coraz bardziej powracającym i niebezpiecznym. W czerwcu Rosja podobno wystrzeliła salwy ostrzegawcze przed brytyjskim niszczycielem za zbliżanie się do wód półwyspu, uznawanego przez społeczność międzynarodową za ukraiński.

„Walczymy ze wspólnym wrogiem” – ostrzegł premier Gruzji, kraju, który już w 2008 r. toczył wojnę z Rosją po rozpoczęciu ofensywy w Osetii Południowej, regionie separatystycznym od początku lat 90. szczególny nacisk na konieczność ustabilizowania granic w przestrzeni postsowieckiej znalazła się Mołdawia, której wpływy od lat są kontestowane przez Unię Europejską i Rosję, a także inne prorosyjskie konflikty terytorialne z Naddniestrzem, de facto odrębne i znajdujące się w orbicie Moskwy i Gaugazii. Prezydent Maia Sandu, która pokonała kandydata Moskwy Igora Dodona w listopadzie 2020 r., podkreśliła, że ​​w regionie „gdzie nie ma zasad bezpieczeństwa, uzasadnione jest stworzenie ich w celu zapewnienia pokoju”.

Oprócz krytyki Rosji Kijów otrzymał również poklepanie po plecach. „Ukraina stała się przykładem reform w wielu dziedzinach, w tym ochrony demokracji. Coś, co widzimy, co niektórzy uważają za zagrożenie” – powiedział Premier Szwecji Stefan Löfven. Rząd Zełenskiego, którego aprobata poprawiła się w ubiegłym roku według sondaży, podjął liczne reformy, w tym m.in rozłączenie, który ma na celu ograniczenie wkładu do partii i grup komunikacyjnych.

Spotkanie rozpoczęło się od interpretacji przez piosenkarkę Jamali jej hymnu dla Tatarów 1944, piosenka zwycięska w Eurowizji dwa lata po aneksji Krymu. „Kiedy przychodzą obcokrajowcy, wchodzą do twojego domu, zabijają was wszystkich i mówią »nie jestem winny«” – śpiewał na cześć ludu deportowanego masowo z Krymu przez stalinizm pod koniec II wojny światowej i którego nękanie prawie 80 lat później niepokoi członków Platformy Krymskiej.

READ  USA i Polska kończą negocjacje w sprawie zwiększenia liczby żołnierzy i dronów

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje na Facebook oraz Świergot, en nasz cotygodniowy biuletyn.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *