Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Według oficjalnych danych Polska wydala 45 rosyjskich dyplomatów

Published

on

Według oficjalnych danych Polska wydala 45 rosyjskich dyplomatów

Samochody przejeżdżają przez bramę budynku ambasady rosyjskiej w Warszawie 26 marca 2018 r. REUTERS/Kacper Pempel/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 23 marca (Reuters) – Polska wydala 45 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o pracę dla rosyjskiego wywiadu – poinformował w środę MSZ.

Rosja stwierdziła, że ​​zarzuty są bezpodstawne.

Stosunki między Rosją a krajami Europy Środkowej, które kiedyś były częścią jej strefy wpływów, od dawna są napięte, ale inwazja na Ukrainę znacznie zwiększyła strach i podejrzliwość wobec intencji Moskwy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Łącznie 45 osobom o różnym statusie dyplomatycznym… nakazano opuścić terytorium RP w ciągu 5 dni” – powiedział na konferencji prasowej rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Dodał, że jedna osoba miała 48 godzin do wyjścia.

„Rosja jest naszym sąsiadem, nie zniknie z mapy Europy, ale agresja na Ukrainę dowodzi, że jest to państwo nieprzyjazne i wrogie nawet Polsce”.

Powiedział, że 45 wydalonych dyplomatów stanowi około połowy obecnego personelu ambasady.

Wcześniej rzecznik służb specjalnych Stanisław Żaryń poinformował dziennikarzy, że 45 osób zostało zidentyfikowanych przez PAB jako pracownicy rosyjskich służb specjalnych.

Ambasador Rosji w Warszawie został wezwany do MSZ. Następnie powiedział, że zarzuty wobec funkcjonariuszy były bezpodstawne.

„Musisz iść. To suwerenna decyzja strony polskiej i ma ona prawo do podjęcia własnej decyzji – powiedział dziennikarzom spoza resortu ambasador Siergiej Andrejew. Kontynuuj czytanie

Rosja ma również prawo do podjęcia dalszych kroków, dodał Andreev, nie precyzując, co to może być.

Polska decyzja o wydaleniu dyplomatów jest następstwem podobnych decyzji w krajach bałtyckich i Bułgarii. Kontynuuj czytanie

Reportaż Anny Włodarczak-Semczuk, Joanny Plucińskiej, Alicji Ptak, Pawła Florkiewicza, Karola Badohala, Alana Charlisha; Edytowane przez Toby’ego Chopra, Williama Macleana i Angusa MacSwana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *