Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polskie PGNiG zwiększa magazyny gazu o 25%, aby osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne

Published

on

Polskie PGNiG zwiększa magazyny gazu o 25%, aby osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne

Znaki ostrzegawcze znajdują się przed tłocznią gazu, częścią polskiego odcinka gazociągu jamalskiego łączącego Rosję z Europą Zachodnią, która jest własnością spółki joint venture Gazpromu i PGNiG, ale jest eksploatowana przez polską państwową firmę transportową Gaz System , w Gabinku koło Włocławka, 23 maja 2022 r. Na tablicach: „Uwaga! ryzyko wybuchu. Strefa 2” i „Gaz ziemny. Trzymaj ogień z daleka.” REUTERS/Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 30 czerwca (Reuters) – Polskie PGNiG (PGN.WA) planuje zwiększyć pojemność magazynów gazu o 25% do 4 miliardów metrów sześciennych, poinformował w czwartek, ponieważ największy kraj wschodniego skrzydła Unii Europejskiej dąży do wzmocnienia swojego bezpieczeństwa energetycznego.

Istniejące magazyny gazu w kraju są zapełnione w 97%, ale obecna pojemność magazynów wynosząca 3,2 miliarda metrów sześciennych (bcm) jest stosunkowo niewielka w porównaniu z rocznym zużyciem około 20 miliardów metrów sześciennych.

Przy zimowym zużyciu około 2 miliardów metrów sześciennych gazu miesięcznie Warszawa planuje teraz rozbudowę magazynu gazu w Wierzchowicach w zachodniej Polsce

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Rozbudowa magazynu gazu w Wierzchowicach znacznie poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski” – powiedziała w oświadczeniu szef PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

„Dzięki temu jesteśmy bardziej odporni na kryzysy, jakich doświadczamy obecnie w Europie”.

Polska i Bułgaria jako pierwsze kraje europejskie zostały w kwietniu odcięte od rosyjskiego gazu.

Warszawa podjęła kroki w celu dywersyfikacji dostaw, zanim napięcia związane z wojną na Ukrainie wywróciły do ​​góry nogami europejskie rynki energii.

Pomimo ograniczonych dostaw rosyjskiego gazu do Europy, bilans polskiego rynku gazu jest wspierany przez terminal LNG o pełnej przepustowości oraz niższy popyt w okresie letnim przy wysokich cenach.

READ  Spora nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Polski, ale słaby popyt krajowy | pstryknąć

Polska nie planuje uruchomienia 12-stopniowej procedury awaryjnego bezpieczeństwa energetycznego, która skutkowałaby racjonowaniem gazu, poinformowało w piątek ministerstwo klimatu, dzień po tym, jak Niemcy przeszły na drugi „poziom alarmowy” swojego własnego trzystopniowego awaryjnego planu gazowego. Kontynuuj czytanie

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Gdańsk Newsroom, Alan Charlish, Marek Strzelecki; Edytowane przez Jana Harvey

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *