Connect with us

Gospodarka

Polska kończy budowę muru na granicy białoruskiej, aby powstrzymać migrantów

Published

on

Ukraina twierdzi, że jej siły wypędziły rosyjskie wojska z Wyspy Węży na Morzu Czarnym, twierdzenie, które Rosja odrzuciła z Moskwy, nazywając wycofanie swoich sił „gestem dobrej woli”, aby pokazać, że kraj popiera wysiłki. Zezwolenie na eksport nie utrudnia produktów rolnych.

Raport pojawił się 30 czerwca, kiedy wyznaczony przez Moskwę urzędnik w obwodzie zaporoskim powiedział, że partia zboża opuściła ukraiński port Berdiańsk, który jest pod kontrolą Rosji.

Kontrola Snake Island, około 40 kilometrów od ukraińskiego wybrzeża, pozwoliła Rosji zagrozić szlakom morskim do iz Odessy, głównego portu Ukrainy, w którym wysyła się zboże na świat.

Wyspa stała się symbolem oporu dla Ukrainy, gdy stacjonujący na niej pogranicznicy odmówili rosyjskim żądaniom kapitulacji lub śmierci, a ich powrót jest postrzegany jako wielkie zwycięstwo.

„KABUM! Żadnych wojsk rosyjskich na Wyspie Węży. Nasze siły zbrojne wykonały świetną robotę” – napisał na Twitterze Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wraz ze zdjęciem, na którym widać smugi dymu unoszące się z kilku części wyspy, niewielkiej placówki wykorzystywanej przez Rosję na wczesne dni został podbity podczas jego inwazji.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że jego wojska opuściły wyspę, którą wykorzystywał jako placówkę do dostarczania swoim siłom rakiet przeciwokrętowych i przeciwlotniczych oraz systemów radarowych, i poinformowało, że wycofanie nastąpiło po stacjonowaniu tam żołnierzy wykonali wszystkie powierzone im zadania.

Nazwał ten ruch także „gestem dobrej woli”, aby pokazać, że Rosja nie utrudnia wysiłków zmierzających do zezwolenia na eksport produktów rolnych w dniu, w którym Jewgienij Balicki, szef mianowanej przez Moskwę administracji w obwodzie zaporoskim, powiedział w Telegramie, że statek handlowy z 7000 ton zboża wyjechało z Berdiańska do „przyjaznych krajów”. Nie rozwinął.

W międzyczasie Łysyhansk nadal znajdował się pod ciężkim ostrzałem rosyjskiej artylerii, a urzędnicy regionalni twierdzili, że ostatnia duża ukraińska baza na wschodzie była pod „ogromnym” bombardowaniem, podczas gdy siły rosyjskie ostrzeliwały również cywilne osiedla w regionie Dniepropietrowska.

READ  Czy fundusze naprawcze umożliwią transformację gospodarczą V4 2.0?

Szef administracji wojskowej regionu Ługańska, Serhij Hayday, powiedział, że Łysyhansk był „nieustannie ostrzeliwany” przez siły rosyjskie próbujące okrążyć strategiczne miasto na wzgórzu – kluczowe pole bitwy w podboju Moskwy w podboju przemysłowego centrum Ukrainy, znanego jako Donbas.

Odprawa na żywo: rosyjska inwazja na Ukrainę

RFE/RLs odprawa na żywo przedstawia najnowsze wydarzenia dotyczące trwającej rosyjskiej inwazji, walki Kijowa, trudnej sytuacji ludności cywilnej i uchodźców oraz pomocy i odpowiedzi Zachodu. Kliknij tutaj, aby zobaczyć wszystkie relacje RFE/RL z wojny tutaj.

Po tygodniach walk, które zabiły setki cywilów i obróciły miasto w gruzy, Moskwa przejęła kontrolę nad sąsiednim Sijewierodoneckiem i teraz bierze na cel Łysychańsk.

„Walki trwają na obrzeżach miasta. Armia rosyjska nieustannie próbuje atakować” – powiedział Hayday w ukraińskiej telewizji, a później opublikował wideo na swoim kanale Telegram.

„Teraz walki osiągnęły punkt kulminacyjny. Częstotliwość bombardowań jest ogromna” – powiedział Hayday, dodając, że w mieście, które przed wojną zamieszkiwało prawie 100 tys.

Rosjanie „sprowadzili duże ilości pojazdów, ogromną liczbę ludzi. Ostrzał i ataki nie kończą się” – powiedział Hayday.

Zostało to ogłoszone przez brytyjskie Ministerstwo Obrony Codzienny Biuletyn Wywiadowczy 30 czerwca, że ​​walki w Łysychańsku prawdopodobnie będą koncentrować się wokół miejskiej rafinerii ropy naftowej, około 10 kilometrów na południowy zachód od centrum, dodając, że siły ukraińskie nadal zajmują pozycje w mieście po wycofaniu się z Siewyerodoniecka.

W obwodzie dniepropietrowskim siły rosyjskie ostrzelały wsie Zelenodolsk i Wełyka Kostromka, szef regionalnej administracji wojskowej Walentyn Reznichenko, powiedział.

„Wróg nadal terroryzuje miasta i wsie obwodu Krzywego Rogu… W Zelenodolsku nieprzyjaciel zniszczył magazyn z 40 tonami zboża. Eksplozja spowodowała pożar” – napisał Reznichenko w Telegramie.

Brytyjski wywiad powiedział, że zdolność sił ukraińskich do kontynuowania walk, które spowalniają wroga i unikają okrążenia, nadal będą kluczowym czynnikiem dla wyniku wojny.

Ale amerykańska dyrektor wywiadu narodowego Avril Haines powiedziała 29 czerwca, że ​​perspektywy są „dość ponure” i powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin nadal chce zająć większość Ukrainy.

Z Ukrainą jako głównym tematem przywódcy sojuszu wojskowego NATO zakończyli trzydniowy szczyt w Madrycie, mówiąc, że jednym z rezultatów wojny z Rosją było wzmocnienie grupy i bezpieczeństwa europejskiego jako całości.

Podczas historycznego spotkania NATO formalnie zaprosiło Szwecję i Finlandię do członkostwa, określiło Rosję jako „najbardziej bezpośrednie zagrożenie” sojuszu i obiecało zmodernizować ukraińskie wojsko, aby mogła walczyć z Rosją.

Z doniesieniami Reuters, AP, AFP, dpa, CNN i BBC

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.