Connect with us

Zabawa

W wieku 71 lat umiera Jan AP Kaczmarek, zdobywca Oscara za „Finding Neverland”.

Published

on

W wieku 71 lat umiera Jan AP Kaczmarek, zdobywca Oscara za „Finding Neverland”.

Polski kompozytor Jan AP Kaczmarek, nagrodzony Oscarem w 2004 roku za „Finding Neverland”, zmarł we wtorek w Krakowie – poinformowała Fundacja Muzyki Polskiej. Miał 71 lat i od kilku lat cierpiał na zanik wieloukładowy (MSA).

Wśród ponad 50 muzyki filmowej i telewizyjnej Kaczmarka, w większości z lat 90. i 2000., znajdują się także „Untreu”, „Bliss”, „Aimee i Jaguar”, „Gość” i „Get Low”. W 2007 roku skomponował także muzykę do czteroczęściowego francusko-włoskiego miniserialu „Wojna i pokój”.

Kaczmarek miał jedno z najbardziej niezwykłych pochodzenie spośród wszystkich kompozytorów filmowych swoich czasów. Urodził się w Koninie w 1953 roku i ukończył studia prawnicze. Zrezygnował jednak z zaplanowanej kariery dyplomaty, aby w latach 70. komponować muzykę dla eksperymentalnego zespołu teatralnego w Poznaniu pod kierunkiem awangardowego reżysera teatralnego Jerzego Grotowskiego.

Założył własny zespół, Orkiestrę Ósmego Dnia, który koncertował w Europie na przełomie lat 70. i 80., a w 1982 r. wydał płytę LP Music for the End. Z fortepianem, syntezatorami, perkusją i fidolą przypominającą cytrę pięciokrotnie zwyciężył w tym czasie w plebiscycie europejskiego magazynu Jazz Forum.

Kaczmarek osiadł w Ameryce w 1989 roku i pisał muzykę dla Goodman Theatre w Chicago i Mark Taper Forum w Los Angeles. Zdobył nagrodę Drama Desk za muzykę do off-broadwayowskiego wznowienia spektaklu Tis Pity She’s a Whore z Valem Kilmerem i Jeanne Tripplehorn na Festiwalu Szekspirowskim w Nowym Jorku w 1992 roku.

Rozpoczął długą współpracę z polską reżyserką Agnieszką Holland w 1995 roku filmami „Całkowite zaćmienie”, a następnie „Plac Waszyngtona”, „Trzeci cud” oraz dla telewizji „Strzał w serce” i „Dziewczyna taka jak ja: Gwen”. kontynuowała historię Araujo.” „Podobał mi się jej styl pracy” – powiedział Kaczmarek w wywiadzie. „[She] w ogóle nie martwiłem się, że będzie komercyjny. Nie szukała prostych dźwięków ani konwencjonalnych partytur.”

READ  Według badań EAO w Europie dominują małe serie Aktualności

Jego muzyka do filmu biograficznego o JM Barrie w reżyserii Marca Forstera „When Dreams Learn to Fly” poruszyła miliony widzów. „Niewinność jest kluczem do tego filmu, a moja muzyka jest przekazywana zupełnie inaczej niż we wszystkich innych” – powiedział Kaczmarek. „To było jak introspekcja w świat dzieci. Chciałem, żeby niewinność była duszą muzyki do filmu”. Film zdobył Oscara, był nominowany do nagrody BAFTA i Złotego Globu.

W innym wywiadzie tak opowiadał o swoim podejściu do filmu: „Ważna jest natychmiastowa reakcja na obraz. Kiedy oglądam film, reaguję na niego i to jest najważniejszy moment. Oczywiście potem pracujesz nad strukturą i przerabiasz wszystko, ale istota znalezienia dobrego tematu lub rodzaju muzyki zwykle pojawia się w tej pierwszej chwili kontaktu.

Zainspirowany Instytutem Sundance, na początku XXI wieku założył Instytut Rozbitek, aby rozwijać nowe prace w dziedzinie filmu, teatru, muzyki i nowych mediów. Później był założycielem i dyrektorem kreatywnym Międzynarodowych Festiwali Filmowych i Muzycznych Transatlantyk Poznań w latach 2011 i 2012.

W 2015 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Polski, Order Odrodzenia Polski za krzewienie polskiej kultury za granicą, a w 2023 nagrodę Polskiej Akademii Filmowej za całokształt twórczości.

Pozostawił drugą żonę Aleksandrę i pięcioro dzieci.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *