Connect with us

Świat

USA: Ogromne szkody, straszna jakość powietrza. Straty sięgają miliardów dolarów

Published

on

Co najmniej 29 osób zginęło, tysiące przedmiotów zostało zniszczonych, a jakość powietrza znacznie się pogorszyła – to skutki niebezpiecznych pożarów, które szaleją w USA od kilku miesięcy. Dym dotarł do wschodniego wybrzeża, Nowego Jorku, a nawet Europy. Bezpośrednie straty szacuje się na 20 miliardów dolarów.

Płomienie, które szaleją przez kilka miesięcy, szczególnie w stanach Kalifornia, Oregon i Waszyngton, nieco przygasły w ostatnich dniach. Jednak eksperci ostrzegają, że niebezpieczne skutki dymu mogą utrzymywać się długo po jego ustąpieniu.

W wyniku pożaru zginęło co najmniej 29 osób. Złapano także kilkunastu podpalaczy.

Eksperci zauważają, że wdychanie powietrza obciążonego dymem jest niebezpieczne, ponieważ zawiera bardzo małe cząsteczki, które wnikają głęboko do płuc. Może to między innymi prowadzić do ataków astmy i zatrzymania akcji serca. Wpłynie również na zdrowie osób cierpiących na Covid-19.

Geolog z University of Oregon Josh Roering powiedział, że region ten jest również narażony na długotrwałe zagrożenie ze strony osuwisk. Mogą pojawić się za trzy lub cztery lata od teraz, kiedy korzenie spalonych drzew tracą zdolność podtrzymywania podłoża, a ulewny deszcz destabilizuje zbocze i powoduje jego osuwanie się.

Zdaniem Zygmunta Staszewskiego, inżyniera straży pożarnej z 40-letnim doświadczeniem i wykładowcy na Uniwersytecie Nowojorskim na Uniwersytecie Nowojorskim, sytuacja w tym roku jest wielokrotnie gorsza niż w roku ubiegłym, w którym również doszło do pożarów. Do tej pory około 1200 tys. Hektary.

„Przyczyn nasilenia się fali pożarów jest wiele. Na zachodnim wybrzeżu była sucha zima. Latem temperatury były bardzo wysokie. W samej Kalifornii odnotowano w sierpniu 14 000 uderzeń piorunów. Ponadto na zamieszkałych terenach złapano kilku podpalaczy” – wyliczał Staszewski .

Jego zdaniem wiele płonących lasów znajduje się pod kontrolą agencji rządowych, które zaniedbały swoje zobowiązania.

READ  Putin ocenia siłę rosyjskiej armii jako napięcia z Zachodem

„Pasy ognia powinny być tam przecinane mechanicznym (piłą) lub kontrolowanym podpaleniem. Ważne jest również, aby nie było zbyt wielu powalonych drzew i suchych krzewów. Stany Kalifornia, Oregon i Waszyngton nie przejmowały się kryzysem finansowym lub nim”. jest dla nich priorytetem ”- wyjaśnił Staszewski, który posiada tytuł„ Fellow ”Międzynarodowego Stowarzyszenia Inżynierów Pożarnictwa.

Specjalista dodał, że dopiero w sierpniu Kalifornia podpisała umowę z US Forest Service (agencją Departamentu Rolnictwa odpowiedzialną za zarządzanie lasami i łąkami) na ścinanie i usuwanie martwych drzew z ponad 404,6 tys. Akrów lasu. Koszt milionów dolarów. Tylko w tym jednym stanie powinno to mieć miejsce na obszarze ponad 8 milionów. Hektary, wskazując stopień zaniedbania.

Pożar wiąże się również z dużymi obciążeniami finansowymi dla gospodarki.

Według Toma Corringhama, badacza z Scripps Institution of Oceanography, jest za wcześnie, aby ocenić ogólny wpływ pożarów. Szacuje, że bezpośredni koszt szkód może wynieść ponad 20 miliardów dolarów. Oprócz wydatków na gaszenie pożarów i zniszczenia mienia pojawią się inne koszty, w tym opieka zdrowotna, utrata podatków, turystyka i obniżona wartość nieruchomości.

Jak pisze New York Times, badania pokazują, że koszty pośrednie mogą być co najmniej równe kosztom bezpośrednim. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że potrafią je wielokrotnie przewyższać.

READ  Stonowane obchody sylwestrowe, gdy świat wita 2022 rok pod cieniem COVID w kształcie omikrona

Powołując się na opinie ekspertów, NBC ostrzega, że ​​takie niszczycielskie pożary będą jeszcze częstsze w ocieplającym się świecie. Zmiany klimatyczne prawdopodobnie spowodują, że pożary będą bardziej niszczycielskie i będą miały ogromne konsekwencje środowiskowe, finansowe i zdrowotne dla najbardziej narażonych społeczności.

Andrzej Dobrowolski z Nowego Jorku

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.