Connect with us

Nauka

UE czeka piekielna zima, gdy Chiny i Rosja zamierzają przejąć kontrolę nad gazem dzięki nowej umowie | Nauka | Aktualności

Published

on

Pojawia się po tym, jak Jurij Uszakow, doradca Putina ds. polityki zagranicznej, powiedział, że Władimir Putin gościł na Kremlu prezydenta Mongolii Ukhnaagiina Churelsucha, aby przedyskutować projekt Syberyjska Siła-2. Jest to ogromny projektowany rurociąg, który przechodziłby przez Mongolię i mógłby dostarczać do Chin do 50 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu każdego roku. Projekt Power of Siberia 2 ma rozpocząć działalność w 2030 roku i będzie własnością China National Petroleum i rosyjskiego Gazpromu.

Wiosną Putin zlecił Gazpromowi przejście na wczesny etap realizacji projektu Siła Syberii 2.

Spotkanie odbyło się również dzień po tym, jak Władimir Putin i Xi Jinping spotkali się w rozmowie wideo, aby omówić różne kwestie, od porozumienia Zachodu z atomowym okrętem podwodnym AUKUS po ekspansję NATO na wschód.

Chociaż obie strony nie uzgodniły jeszcze cen Power of Siberia-2 przed rozpoczęciem budowy, analitycy sugerują, że Rosja i Chiny zbliżają się do porozumienia.

Mówi się, że gazociąg, oprócz zwiększenia eksportu rosyjskiego gazu do Chin, zmniejszy także zależność Moskwy od rynków europejskich i Pekinu od szlaków morskich kontrolowanych przez amerykańskie okręty wojenne.

Lin Boqiang, dziekan Instytutu Studiów nad Polityką Energetyczną Chin na Uniwersytecie Xiamen, powiedział Nikkei Asia: „Zaleta jest bardzo oczywista: Rosja ma zasoby energetyczne, a Chiny mają rynek.

„Myślę więc, że Rosja i Chiny prędzej czy później osiągną ostateczne porozumienie w sprawie Potęgi Syberii-2, a być może nadejdzie jeszcze więcej projektów, jeśli Rosja będzie mogła sprzedawać więcej gazu”.

Siła Syberii 2, która podwoiłaby eksport rosyjskiego gazu do Chin, poczyniła niewielkie postępy pomimo wieloletnich negocjacji w sprawie rurociągów.

Teraz Alexander Gabuev, starszy członek Carnegie Moscow Center, powiedział, że ostatnie posunięcia z Mongolią wskazują, że negocjacje między Rosją a Chinami są na zaawansowanym etapie.

READ  Howland pokonuje Polskę 3:0 | Wiadomości, sport, praca

Gabuev powiedział, że Power of Siberia-2 da Gazpromowi „dodatkową przewagę w rozmowach z europejskimi klientami, zwłaszcza w czasie rosnącego napięcia między Rosją a Zachodem”.

Dodał: „Po podpisaniu umowy Rosja będzie miała alternatywną drogę przesyłania swojego gazu.

„I chociaż Chiny nie zastępują wszystkich dostaw na rynek europejski, mogą obsłużyć znaczną część – przynajmniej jedną trzecią”.

Dzieje się tak po tym, jak Rosja ograniczyła w zeszłym tygodniu ilości gazu przesyłanego do Europy gazociągiem Jamał-Europa, w którym ceny europejskie osiągnęły rekordowy poziom, a cena referencyjna wzrosła do prawie 800 procent od początku roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Odkrycie Egiptu jako „komory stworzonej przez człowieka” znalezionej pod Wielkim Sfinksem

Rosja przesunęła przepływ gazu na wschód, choć zwykle przesuwa się on na zachód.

Gazociąg biegnie z Rosji na Białoruś, a następnie do Polski i Niemiec.

Według danych niemieckiego operatora sieci Gascade, w poniedziałek Rosja już siódmy dzień z rzędu wysyłała paliwo do Polski.

Tymczasem Europa Zachodnia stara się zażegnać zimowy kryzys, gdy dostawy gwałtownie spadają, a ceny rosną.

Posunięcie to nastąpiło, gdy Rosja miała nadzieję wywrzeć presję na Zachód, aby przyspieszył certyfikację Nord Stream 2, kolejnego rurociągu, który według Rosji podwoi możliwości eksportowe Moskwy do Europy, gdy zacznie działać.

A wraz z projektem Potęga Syberii 2 rosyjskie imperium gazowe może stać się jeszcze potężniejsze.

NIE PRZEGAP
Macron stoi w obliczu tragicznej sytuacji, gdy Belgia zamyka wszystkie elektrownie jądrowe [INSIGHT]
Naukowcy NASA byli zdumieni, rejestrując „dziwne dźwięki” w kosmosie [REVEAL]
Covid horror jako KOLEJNY nowy wariant odkryty we Francji [REPORT]

David Fickling przekonuje Asharq Al-Aswat, że zamiast zbliżyć Rosję i Chiny, nowa umowa może dać Moskwie przewagę nad Pekinem, podobnie jak wydaje się, że ma nad Zachodem dzięki Nord Stream 2.

READ  Kiedy jest właściwy czas na szczepienie przeciw grypie?

Napisał: „Dwa rurociągi Potęga Syberii mogą dać Rosji rolę w imporcie gazu do Chin niemal tak fundamentalną, jak teraz dla Europy.

„W tej chwili Chiny prawie nie kupują gazu rurociągowego z Rosji, a LNG nadal stanowił większy udział w handlu w zeszłym roku, podczas gdy pierwsza linia była ładowana do pełnej wydajności.

„Jednak po ukończeniu będą wysyłać łącznie 88 mld m3, co odpowiada 44 procentom sektora importowego o wartości około 200 mld m3.

„Nie różni się to tak bardzo od stosunków Europy z Moskwą, która dostarcza około 51% importowanego przez nią gazu”.

Więc zamiast bliskiego partnerstwa Rosja mogłaby użyć gazu przeciwko Chinom, jeśli stanie się zbyt zależna od Moskwy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *