Connect with us

Świat

UE: Bośnia i Hercegowina rozpoczną rozmowy o przystąpieniu do UE

Published

on

UE: Bośnia i Hercegowina rozpoczną rozmowy o przystąpieniu do UE

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

opis obrazu,

Przewodniczący Rady zamieścił swoje zdjęcie z Przewodniczącą Rady Ministrów Bośni i Hercegowiny

Bałkański kraj Bośnia i Hercegowina rozpocznie negocjacje w sprawie członkostwa w UE osiem lat po oficjalnym złożeniu wniosku o przyłączenie do bloku.

Komisja Europejska – organ wykonawczy UE – zaleciła rozpoczęcie rozmów w zeszłym tygodniu.

Szefowie państw i rządów UE zatwierdzili teraz plan.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel pogratulował przywódcom kraju i powiedział im: „Wasze miejsce jest w naszej europejskiej rodzinie”.

Opublikował zdjęcie, na którym uścisnął dłoń Borjanie Krišto, szefowej Rady Ministrów Bośni i Hercegowiny.

„Dzisiejsza decyzja jest ważnym krokiem naprzód na waszej drodze do UE. Teraz należy kontynuować ciężką pracę, aby Bośnia i Hercegowina mogła osiągać stały postęp, jakiego pragnie wasz naród”.

Niedługo potem pani Krišto wyraziła swoją wdzięczność, mówiąc: „Wspólna determinacja i wysiłek doprowadziły do ​​osiągnięcia wymaganego poziomu zgodności z wymaganiami i osiągniętymi kryteriami”.

Kanclerz Olaf Scholz określił kciuki w górę dla Bośni jako „dobrą wiadomość” dla całego regionu.

Premier Chorwacji Andrej Plenković powiedział, że to „historyczny dzień dla naszej sąsiadującej i przyjaznej Bośni i Hercegowiny!”

Bośnia długo czekała na zielone światło do rozmów.

W 2003 r. UE opublikowała Deklarację z Salonik, w której wyraziła przystąpienie krajów Bałkanów Zachodnich. Od tego czasu jedynie Chorwacja zakończyła złożony proces akcesyjny.

Po złożeniu przez Bośnię wniosku o członkostwo w 2016 r. status kraju kandydującego przyznano jej w październiku 2022 r.

W ubiegłym roku przyjęła ustawy powiązane z priorytetami wyznaczonymi przez Komisję, skupiające się na demokracji i funkcjonowaniu państwa, praworządności, prawach podstawowych i reformie administracji publicznej.

Niektóre z tych przepisów obejmują zwalczanie prania pieniędzy, konfliktów interesów, a nawet zezwalanie na negocjacje w sprawie umowy z unijną agencją graniczną Frontex.

Bośnia pozostaje podzielona etnicznie i politycznie kilkadziesiąt lat po wojnie z lat 1992–1995, która rozdzieliła kraj, powodując śmierć ponad 100 000 ludzi i miliony wysiedleńców.

Oficjalne przystąpienie tego kraju do UE może zająć wiele lat, gdyż konieczne będzie wówczas przeprowadzenie dalszych reform gospodarczych i demokratycznych.

Albania, Gruzja, Kosowo, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia, Turcja i Ukraina złożyły wnioski o przyłączenie do bloku i znajdują się na różnych etapach procesu składania wniosków.

Wojna na Ukrainie zwiększyła świadomość UE dotyczącą konieczności wykazania zaangażowania na Bałkanach Zachodnich.

READ  Korea Północna stoi w obliczu wybuchu choroby zakaźnej podczas walki z COVID
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *