Connect with us

Świat

Trudeau nazywa owację na stojąco, którą on i Zełenski zgotowali nazistom, „głęboko zawstydzającą”

Published

on

Trudeau nazywa owację na stojąco, którą on i Zełenski zgotowali nazistom, „głęboko zawstydzającą”

Premier Kanady Justin Trudeau zareagował na oburzenie owacją na stojąco, którą wziął na cześć weterana wojennego służącego w nazistowskiej Waffen-SS, nazywając to „błędem” i „głęboko zawstydzającym” dla parlamentu kraju.

Podczas piątkowej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego kanadyjska Izba Gmin nagrodziła porywającą owacją na stojąco Jarosława Hunkę, 98-letniego ukraińskiego weterana, który walczył podczas II wojny światowej – nie wiedząc, że służył w nazistowskiej jednostce SS.

Przywódcy – w tym Trudeau i Zełenski – zaczerwienili się, gdy spiker Izby Reprezentantów Anthony Rota przeprosił po ujawnieniu, że Hunk służył w 14. Dywizji Grenadierów Waffen-SS, ochotniczej jednostce składającej się głównie z etnicznych Ukraińców pod dowództwem rozkaz nazistów.

W poniedziałek Trudeau wydał oświadczenie, w którym potępił Rotę za wywołanie aplauzu kontrowersyjnego gościa.

„Oczywiście to niezwykle niepokojące, że tak się stało. „Mówca przyznał się do błędu” – Trudeau powiedział prasie po zwróceniu uwagi na przeszłość weterana różne organizacje edukacyjne dotyczące Żydów i Holokaustu. „Jest to jednak coś głęboko zawstydzającego parlament kanadyjski, a tym samym wszystkich Kanadyjczyków”.

Trudeau powiedział, że „myśli”.[ing] „w szczególności” kanadyjscy żydowscy parlamentarzyści i obywatele, którzy obchodzili Jom Kippur.

Zakończył swoje oświadczenie zapewnieniem, że Kanada nadal angażuje się we wspieranie Ukrainy w trwającym konflikcie rosyjsko-ukraińskim.

„Myślę, że naprawdę ważne będzie, abyśmy wszyscy przeciwstawili się rosyjskiej propagandzie i rosyjskiej dezinformacji oraz kontynuowali nasze niezachwiane i jednoznaczne wsparcie dla Ukrainy, tak jak to zrobiliśmy w zeszłym tygodniu, kiedy ogłosiliśmy dalsze środki, które pomogą Ukrainie przeciwstawić się nielegalnej wojnie Rosji przeciwko niej – podsumował.

READ  Na rosyjskiej farmie czołgów w pobliżu granicy z Ukrainą wybucha pożar

Hunka siedział na trybunach, gdy opisywano go jako „bohatera ukraińskiego” i „bohatera kanadyjskiego”, co spotkało się z aplauzem ze strony Trudeau, Zełenskiego i innych obecnych.

Kanadyjska grupa żydowska CIJA wyraziła „głęboko zaniepokojone” uczczeniem nazistowskiego weterana i stwierdziła, że ​​„właściwa weryfikacja jest niezbędna, aby mieć pewność, że taki niedopuszczalny incydent się nie powtórzy”.

W oświadczeniu pan Rota powiedział, że 22 września „rozpoznałem osobę w galerii w moich uwagach po przemówieniu Prezydenta Ukrainy”.

„Później dowiedziałem się więcej informacji, przez co żałuję swojej decyzji”.

Rota powiedział: „Nikt, łącznie z kolegami z parlamentu i delegacją ukraińską, nie był świadomy moich zamiarów ani moich uwag, zanim je zgłosiłem”. [district] i zwrócono mi na to uwagę.”

„Chcę szczególnie głęboko przeprosić społeczności żydowskie w Kanadzie i na całym świecie. Biorę pełną odpowiedzialność za swoje czyny” – dodał rzecznik.

Komentarze pojawiły się wkrótce po wygłoszeniu przez Zełenskiego żarliwego przemówienia przed kanadyjskim parlamentem, w którym miał na celu zwiększenie poparcia swoich zachodnich sojuszników.

Prezydent Zełenski i premier Trudeau zgotowali owację na stojąco na cześć weterana nazizmu

(Kanał poświęcony sprawom publicznym telewizji kablowej)

Następnie pan Rota wychwalał Hunkę jako „ukraińsko-kanadyjskiego weterana II wojny światowej, który walczył o niepodległość Ukrainy przeciwko Rosjanom” oraz „ukraińskiego i kanadyjskiego bohatera”.

Po przemówieniu Zełenski, który jest Żydem i utracił członków rodziny podczas Holokaustu, podniósł pięść w dowód uznania, po czym weteran zasalutował.

Nazistowski oddział Hunki jest oskarżony o zabijanie polskiej i żydowskiej ludności cywilnej. W 1944 r. odwiedził go dowódca SS Heinrich Himmler, który powiedział, że jego ludzie „chcą” „likwidować Polaków”.

Centrum Przyjaciół Szymona Wiesenthala stwierdziło, że w komentarzach pana Roty zignorowano „okropny fakt, że Hunk służył w 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS, nazistowskiej jednostce wojskowej, której zbrodnie przeciwko ludzkości podczas Holokaustu są dobrze udokumentowane”.

READ  Najnowsze wiadomości Biden: Prezydent wzywa saudyjskiego księcia do zabicia Khashoggi i śmieje się z krytyki Fist

W jednym opiniaCentrum Izraela i Spraw Żydowskich stwierdziło: „Społeczność żydowska w Kanadzie stanowczo stoi po stronie Ukrainy w jej wojnie przeciwko rosyjskiej agresji. „Ale nie możemy milczeć, gdy tuszuje się zbrodnie popełnione przez Ukraińców podczas Holokaustu”.

Od czasu swojej inwazji w lutym 2022 r. prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie wygłaszał bezpodstawne twierdzenia, że ​​Ukraina „jest schronieniem dla neonazistów”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *