Connect with us

Świat

Szwedzka obrona musi dostosować się do „długoterminowego” rosyjskiego zagrożenia – ustawodawcy

Published

on

Szwedzka obrona musi dostosować się do „długoterminowego” rosyjskiego zagrożenia – ustawodawcy

SZTOKHOLM, 19 czerwca (Reuters) – Specjalna komisja obrony szwedzkiego parlamentu stwierdziła w poniedziałek, że obrona kraju musi skupić się na zagrożeniu ze strony Rosji i nie można wykluczyć ataku militarnego.

Kraj nordycki stara się wzmocnić swoją obronę po złożeniu wniosku o członkostwo w NATO w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku, chociaż Turcja i Węgry jak dotąd opóźniały wejście Szwecji do zachodniego sojuszu.

„Agresywne działania Rosji doprowadziły do ​​strukturalnego i poważnie pogorszonego stanu bezpieczeństwa. Rosja jeszcze bardziej obniżyła próg użycia siły militarnej i ma wysoki apetyt na ryzyko” – czytamy w raporcie komisji.

Ponadpartyjna komisja, wspierana przez ekspertów ds. bezpieczeństwa i zajmująca się ważnymi kwestiami, takimi jak polityka bezpieczeństwa, oceniła, że ​​wojna na Ukrainie może przerodzić się w ataki na inne kraje, a nawet użycie broni jądrowej lub innej broni masowego rażenia.

„Przesłanki szwedzkiej polityki obronnej zasadniczo się zmieniły. To lekcja polityki, którą Szwedzi powinni zabrać ze sobą. Ma to konsekwencje” – powiedział dziennikarzom Hans Wallmark, przewodniczący komisji i poseł Partii Umiarkowanej.

Podobnie jak większość krajów zachodnich, Szwecja zmniejszyła wydatki na obronność po zakończeniu zimnej wojny trzy dekady temu, ale w ostatnich latach zwiększyła wydatki na wojsko i oczekuje się, że w 2026 r. osiągnie limit NATO wynoszący 2% PKB.

„Szwedzka polityka bezpieczeństwa i obrony powinna być zaprojektowana tak, aby radzić sobie z długoterminowym zagrożeniem, jakie Rosja stanowi dla bezpieczeństwa europejskiego i światowego” – czytamy w raporcie komisji. „Nie można wykluczyć zbrojnego ataku na Szwecję”.

Teraz rozpoczną się obrady zmierzające do osiągnięcia porozumienia w sprawie długoterminowych planów obronnych, w tym wydatków. Ostateczny raport komisji ma być dostępny w kwietniu przyszłego roku.

Przystąpienie do NATO oznaczałoby zakończenie długotrwałej formalnej neutralności Szwecji, pomimo lat szkolenia wraz z siłami NATO. Jej wschodni sąsiad, Finlandia, która ma długą granicę z Rosją, została przyjęta do NATO w kwietniu po złożeniu wniosku wraz ze Szwecją w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie.

READ  Wiodący niemiecki wirusolog: Zima nie będzie łatwa

Reportaż Niklasa Pollarda, Johana Ahlandera i Anny Ringstrom; Pod redakcją Davida Evansa i Marka Heinricha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *