Connect with us

Nauka

Światowi giganci technologiczni na tle wielkości gospodarek

Published

on

Twórcza destrukcja odgrywa kluczową rolę w przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczym.

Stworzona przez ekonomistę Josepha Schumpetera w 1942 r. teoria „twórczej destrukcji” sugeruje, że cykle koniunkturalne działają pod wpływem długich fal innowacji. W szczególności, gdy rynki są zakłócone, główne grupy branż mają nieproporcjonalny wpływ na gospodarkę.

Weźmy na przykład przemysł kolejowy. Na przełomie XIX i XX wieku koleje całkowicie przekształciły demografię miast i handel. Podobnie Internet zrewolucjonizował całe branże – od mediów po handel detaliczny.

Powyższa infografika pokazuje, jak cykle innowacji wpłynęły na gospodarki od 1785 roku i co nas czeka w przyszłości.

Cykle innowacji: sześć fal

Od pierwszej fali przemysłu włókienniczego i hydroenergetycznego w rewolucji przemysłowej po Internet w latach 90. przedstawiamy sześć fal innowacji i ich główne postępy.

pierwsza fala druga fala trzecia fala czwarta fala piąta fala szósta fala
Moc wody
Tekstylia
Żelazo
Parowy
szyna
Stal
Elektryczność
Środki chemiczne
Silnik spalinowy
Petrochemia
Elektronika
Lotnictwo
Sieć cyfrowa
Oprogramowanie
nowe media
Cyfryzacja (AI, IoT, AV,
Roboty i Drony)
Czysta technika
60 lat 55 lat 50 lat 40 lat 30 lat 25 lat

Źródło: Instytut Edelsena, Detlef Reis

Podczas pierwsza fala Rewolucji Przemysłowej energia wody miała fundamentalne znaczenie w produkcji papieru, tekstyliów i wyrobów żelaznych. W przeciwieństwie do elektrowni z przeszłości, pełnowymiarowe tamy zasilały turbiny za pomocą skomplikowanych systemów taśmowych. Postępy w tekstyliach doprowadziły do ​​powstania pierwszej fabryki, a wokół niej rozrosły się miasta.

Lubić druga falaW latach 1845-1900 nastąpił znaczny postęp w kolejnictwie, parze i stali. Sam przemysł kolejowy wpłynął na niezliczone gałęzie przemysłu, od żelaza i ropy po stal i miedź. Z kolei powstały duże monopole kolejowe.

Pojawienie się światła do zasilania energią elektryczną i komunikacji telefonicznej przez trzecia fala zdominował pierwszą połowę XX wieku. Henry Ford wprowadził na rynek Model T, a linia montażowa zmieniła branżę motoryzacyjną. Samochody były ściśle związane z ekspansją amerykańskiej metropolii. później w czwarta fala, lotnictwo zrewolucjonizowało podróże.

READ  Brak kontaktu pomiędzy Tottenhamem a bramkarzem Juventusu Szczęsnym

Po pojawieniu się Internetu na początku lat 90. bariery dostępu do informacji zostały przełamane. Nowe media zmieniły dyskurs polityczny, cykle informacyjne i komunikację w piąta fala. Internet wyznaczył nową granicę globalizacji, bezgraniczny krajobraz przepływów informacji cyfrowych.

siła rynku

Według ekonomisty Schumpetera innowacje technologiczne pobudziły wzrost gospodarczy i poprawiły standard życia.

Jednak ci deregulatorzy mogą również mieć tendencję do tworzenia monopoli. Szczególnie podczas ożywienia cyklu najsilniejsi gracze uzyskują duże marże, tworzą luki i odpierają rywali. Zazwyczaj cykle te rozpoczynają się, gdy innowacje stają się powszechne.

Oczywiście widać to dzisiaj – świat jeszcze nigdy nie był tak ściśle związany. Informacje są bardziej scentralizowane niż kiedykolwiek, a globalny ruch w wyszukiwarkach, media społecznościowe i reklama dominuje w Big Tech.

Podobnie jak dzisiejsi giganci Big Tech, przemysł kolejowy miał moc kontrolowania cen i wypierania konkurentów w XIX wieku. W szczytowym momencie uformowały się akcje spółek kolejowych notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych 60% całkowitej kapitalizacji giełdy.

Fale zmian

Ponieważ długowieczność cyklu stale się zmniejsza, piąta fala może mieć jeszcze kilka lat.

O szósta fala, naznaczone sztuczną inteligencją i cyfryzacją informacji o rzeczach (IoT), robotyce i dronach, prawdopodobnie stworzą zupełnie nowy obraz. Oznacza to, że automatyzacja systemów, analiza predykcyjna i przetwarzanie danych mogą mieć wpływ. Z kolei fizyczne towary i usługi prawdopodobnie zostaną zdigitalizowane. Czas wykonania zadań może zmieniać się od godzin do nawet sekund.

Jednocześnie czysta technologia może wysunąć się na pierwszy plan. U podstaw każdej innowacji technologicznej leży rozwiązywanie złożonych problemów, a kwestie klimatyczne stają się coraz bardziej naglące. Niższe koszty energii słonecznej fotowoltaicznej i wiatrowej są również przewidywaniem korzyści w zakresie wydajności.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *