Connect with us

Nauka

Ratowanie ostatnich cichych miejsc na świecie

Published

on

Po tym, jak podczas blokady COVID-19 zapadła Wielka Cisza, zobaczyliśmy, co może zrobić moc ciszy – dla naszych nadmiernie pobudzonych mózgów i dla świata przyrody. Od marca do maja 2020 r. było tak cicho, że naukowcy określili tę „ciszę sejsmiczną” jako najdłuższy okres ciszy w zapisanej historii.

Chociaż mogliśmy stać się bardziej kreatywni, wieloryby migrowały bliżej brzegu z powodu braku hałasu statku zakłócającego ich położenie dźwiękowe, dzika przyroda mogła swobodnie wędrować – kuguar przechadzał się po opustoszałej stolicy Chile, kojoty zostały zauważone w pobliżu mostu Golden Gate w San Francisco – aw Nowym Jorku mieszkańcy słyszeli więcej ptaków niż ruchu ulicznego.

Ale kiedy świat otwiera się na nowo, a ryk silników lotniczych narasta, możemy zachować spokój w ostatnich miejscach… cóż, spokój?

w poszukiwaniu ciszy

Gordon Hempton, Sound Tracker, ma taką nadzieję. Ekolog akustyczny, który przez ostatnie cztery dekady szukał naturalnych pejzaży dźwiękowych, które znikają na całym świecie, ma misję ratowania ciszy. Hempton rozmawiał z „Newsweekiem” o pracy swojego życia na rzecz zachowania ostatnich cichych miejsc na świecie.

„Cisza to think tank duszy” – mówi Gordon Hempton, znany również jako Sound Tracker, współzałożyciel Quiet Parks International (QPI), organizacji non-profit zajmującej się identyfikacją i ochroną zagrożonych, cichych przestrzeni na całym świecie.
Shawn Parkin

Jako współzałożyciel Quiet Parks International (QPI), organizacji non-profit, która dąży do codziennego dostępu do spokoju na całym świecie, pomógł założyć pierwszy na świecie „Cichy Park” w 2019 roku w ekwadorskim lesie deszczowym Amazonii i dąży do założenia 265 więcej na całym świecie, w tym niektóre w gęsto zaludnionych miejscach miejskich, takich jak pierwszy na Tajwanie Miejski Cichy Park.

Ścieżka dźwiękowa Hemptona rozpoczęła się od jego projektu „One Square Inch of Silence” w Olimpijskim Parku Narodowym, który podkreślał to, co w 2005 roku uważał za najspokojniejsze miejsce w Stanach Zjednoczonych. Nazywa ten dźwiękowo nieskazitelny fragment dżungli swojej historii nagrania i swojego domu.

Hempton nie zamierzał studiować pejzaży dźwiękowych, ale dwa dźwięki zmieniły jego życie. Pierwszym była burza w Madison w stanie Wisconsin; słyszenie grzmotu było tak transformujące, że przeniósł się z badania patologii roślin do ekologii akustycznej.

Gordon Hempton nagrywa pejzaże dźwiękowe, które znikają
Gordon Hempton nagrywa krajobrazy dźwiękowe Parku Narodowego Yangmingshan w Tajpej na Tajwanie, pierwszego oficjalnego spokojnego parku miejskiego na świecie.
Dzięki uprzejmości Quiet Parks International

„Kiedy trzymałem mikrofon w dłoni, słyszałem świat taki, jaki naprawdę był i był magiczny”, mówi Hempton, „to było jak pływanie w jeziorze lub oceanie i nagle zakładasz maskę i to jak: „O mój Boże. To naprawdę niesamowity, niesamowity świat”. “

READ  Rok Magicznego Zwiftu

Potem drugi dźwięk zmienił jego życie. Czekając na przybycie pociągu towarowego, usłyszał pieśń skowronka zachodniego przed placem kolejowym w Wenatchee w stanie Waszyngton.

„Wtedy zacząłem coraz głębiej rejestrować się w przyrodzie i dzikich rejonach, a im dalej od szumu oddalałem się, tym wyraźniej słyszałem. Zacząłem rozumieć, o co chodzi w naturze. [as] zajęty komunikowaniem się z nami. “

Co nam mówi ćwierkanie ptaków?

„Ptaki i śpiew ptaków są głównym wskaźnikiem rozwoju siedlisk dla ludzi” – mówi Hempton. Jeśli ptaki śpiewają, jest jedzenie, woda i bardzo sprzyjająca pora na wychowywanie piskląt w gnieździe i cała ta magia. “

Ale nie musimy być naukowcami, aby zrozumieć nasz związek z ziemią – dodaje. „Kiedy znajdujemy miejsca na Ziemi, które są stosunkowo wolne od hałasu, znajdujemy również najzdrowsze miejsca. Ekosystemy są nienaruszone, istnieje bioróżnorodność. Węgiel jest usuwany z atmosfery przez rośliny. Tlen jest produkowany dla zwierząt i dla nas. “

Wartość bezruchu w zdrowiu i szczęściu człowieka? Nauka pokazuje, że poprawia zdolności poznawcze i kreatywność, obniża poziom stresu i zwiększa szansę na dłuższe życie. Cisza sprawia, że ​​jesteśmy natychmiast szczęśliwi w coraz bardziej hałaśliwym świecie.

Oznaczenie QPI „Quiet Park” pomaga również chronić miejsca, które już oferują czyste naturalne dźwięki przed dalszym użytkowaniem i zagospodarowaniem terenu, nawet zmuszając samoloty do zmiany trasy wokół chronionych obszarów dzikiej przyrody.

wartość ciszy

„Jeśli milczenie jest złotem, to milczenie jest złotem”, mówi Hempton o ekonomicznej wartości milczenia. „Ponieważ reszta świata staje się coraz głośniejsza, cisi poszukiwacze wchodzący na rynek ekoturystyki, aby spróbować antidotum na toksyczny hałas, będą warte miliony dolarów”.
A ten cenny zasób – cichy – może pomóc w dystrybucji bogactwa na obszary wrażliwe pod względem środowiskowym, aby mogły zachować wszystkie swoje zasoby naturalne.

„Uderza mnie pytanie: „Poważnie, czy chcesz, żebym martwił się ciszą, gdy mamy do czynienia z globalnym ociepleniem, toksycznymi odpadami, utratą siedlisk i zagrożonymi gatunkami?” – mówi Hempton.
„Tak, dokładnie, ponieważ cisza nie tylko pozwala nam być lepszymi – jaśniejszymi myślicielami, mądrzejszymi, bardziej kreatywnymi, bardziej społecznie chętnymi do wzajemnej pomocy”.

READ  Utah zgłasza 562 nowe przypadki COVID-19, a wskaźnik pozytywnych testów gwałtownie rośnie

„Kiedy po cichu oszczędzamy, oszczędzamy wszystko inne” – mówi Hempton.

Zrównoważony zasób naturalny

Pierwszy na świecie certyfikowany „Silent Park” jest domem dla Cofan, rdzennej ludności Ekwadoru, która liczy obecnie około 1200 osób, w porównaniu z szacunkowymi 30 000. Ponieważ walczą o zachowanie swojej ziemi, mogą teraz eksportować spokój – zrównoważony zasób naturalny.

Cichy park nad rzeką Zabalo
Rzeka Zabalo, pierwszy na świecie Silent International Park, znajduje się w Ekwadorze, głęboko w amazońskim lesie deszczowym, gdzie rdzenni mieszkańcy Cofan zaprosili osoby z zewnątrz, aby doświadczyć jego naturalnych cudów dźwiękowych.
Dzięki uprzejmości Quiet Parks International

„The Cofan chcą rozwijać swoją ekoturystykę, aby móc generować pieniądze na obronę swojej ziemi przed nielegalnym wydobyciem złota”, wyjaśnia Hempton, dodając: „Czują presję współczesnego świata na swoje zasoby, nie chcą rezygnować ze swoich zasobów. tradycyjny sposób życia. Dlatego każdy dolar liczy się do obrony prawnej i ekoturystyki. “

„Cichy, to zasób i jest to zasób, którego potrzebują najbardziej hałaśliwe zachodnie kraje uprzemysłowione na całym świecie, ponieważ jest zdrowy, jest transformacyjny”.

Jeśli chcesz doświadczyć pierwszego na świecie spokojnego parku, Hempton, wraz z przewodnikami Cofan, poprowadź wycieczki Explorer X dla małych grup wzdłuż rzeki Zabalo w dorzeczu Amazonki.

„Jedynym sposobem na uratowanie środowiska jest dbanie o środowisko i uczynienie go częścią ich życia, a jedynym sposobem, aby się tym zająć, jest przebywanie w tym środowisku, aby tego doświadczyć”.

—–

Sprawdź wybrane przez firmę Hempton, gdzie można posłuchać najrzadszych i najbardziej brakujących pejzaży dźwiękowych na świecie.

Park Narodowy Haleakala
Maui, Hawaje

CUL Quiet _ Haleakalā map
getty

Wznoszący się na prawie dwie mile w niebo masywny krater Haleakala jest uważany za „najcichsze miejsce na Ziemi”. Zostaniesz potraktowany na najniższym poziomie decybeli, zmierzonym w środowisku zewnętrznym – spodziewaj się, że usłyszysz bicie serca i jęk układu nerwowego, gdy stoisz nieruchomo” – zauważa Hempton.

Park Narodowy Yangmingshan
Tajwan

CUL Quiet Map _ Park Narodowy Yangmingshan
Projekt Phasuthorn / Getty

Pierwszy spokojny park miejski wyznaczony przez QPI i rząd Tajwanu w 2020 roku znajduje się poza gęsto zaludnionym Taipei, z całkowitą populacją około siedmiu milionów ludzi. Posłuchaj unikalnej na Tajwanie symfonii żab na 43 kilometrach kwadratowych górskich szlaków i bulgoczących gorących źródeł, które prowadzą do isoet, rzadkiej paproci wodnej.

READ  Naukowcy odkrywają egzotyczny nowy minerał wykuty w piecu rosyjskiego wulkanu

Rezerwat Przyrody NamibRand
Namibia

Mapa Ciszy CUL _ Namibia
LUCKOHNEN / Getty

Ten prywatny rezerwat przyrody o powierzchni około 495 000 akrów jest wypełniony wyraźnymi starożytnymi pustynnymi krajobrazami dźwiękowymi i „głębokim naturalnym bezruchem z niskimi poziomami decybeli otoczenia”, wyjaśnia Hempton. Turystyka o niskim wpływie na środowisko pomaga zachować wyjątkową bioróżnorodność tego obszaru południowo-zachodniej pustyni Namibii, która jest również określana jako Rezerwat Ciemnego Nieba.

Puszcza Białowieska
Polska

Mapa Ciszy KUL _ Puszcza Białowieska
Aleksander / Getty

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO na granicy Polski z Białorusią, jest to największy zachowany las liściasty w Europie i jest domem dla największej populacji żubrów na kontynencie. Jeśli chodzi o pejzaże dźwiękowe, mówi Hempton, można spodziewać się „akustyki przypominającej katedrę ze wspaniałymi ptakami śpiewającymi na wiosnę”.

Cichy park nad rzeką Zabalo
Ekwador

Mapa ciszy CUL _ Puszcza rzeki Zabalo
Dzięki uprzejmości Quiet Parks International

Nagrodzony pierwszym oznaczeniem Parque Quiet przez QPI w 2019 roku, Zabalo jest jednym z najbardziej bioróżnorodnych obszarów na świecie i jednym z najmniej zanieczyszczonych hałasem. Odwiedzającym kieruje Cofán, jedna z najstarszych żyjących rdzennych mieszkańców ekwadorskiego lasu deszczowego Amazonii, pomagając im generować dochody, aby zachować ich święte miejsce ciszy.

Las deszczowy Hoh
Półwysep Olimpijski, Waszyngton

CUL Quiet Map _ Waszyngton
Obrazy miętowe/Getty

W domu pionierskiego projektu Hempton „One Square Cal of Silence” z 2005 r. opisano ten północnoamerykański las deszczowy o umiarkowanym klimacie w Olimpijskim Parku Narodowym jako „pochłaniające dźwięk zasłony z mchu pokrywające duże obszary najwyższego lasu na świecie z unikalną akustyką, w tym łosia Roosevelta Hempton dodaje, że praktyka lotnictwa wojskowego marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych w tym miejscu uniemożliwia mu uzyskanie statusu Quiet Park.

Rezerwat Przyrody Judarskogen
Sztokholm

Mapa CUL Cisza _ Rezerwat Przyrody Judarskogen
Gerard Puigmal / Getty

Na początku szlaku w pierwszym i największym rezerwacie przyrody w Sztokholmie ruch uliczny w mieście będzie wyglądał jak mały górski potok w oddali. Ale wchodząc głębiej w sosnowy las lub jezioro w Judarskogen, nie słyszysz nic poza własnymi krokami.

Rezerwat Amerykańskiej Prerii
Montana

CUL Quiet _ Mapa amerykańskiej prerii
William Campbell / Getty

„Co zaskakujące, w przypadku północnych obszarów o umiarkowanym klimacie mają niesamowitą różnorodność biologiczną i rzadko są opanowane przez ruch lotniczy”, co sprawia, że ​​to wspólnie zarządzane miejsce na prerii jest „obowiązkowym miejscem do zobaczenia” – mówi Hempton. „Możesz usłyszeć chrząkanie bizona o świcie z wielu mil z niezwykłym chórem ptaków śpiewających o świcie wiosennym”.

Park Narodowy Łąk
Saskatchewan, Kanada

CUL Quiet Map _ Park Narodowy Grasslands
Lori Andrews / Getty

Według Hemptona jedno z najlepszych „miejsc odsłuchowych na Ziemi” w Ameryce Północnej. W Parku Narodowym Grasslands słychać wiatr wiejący na rozległej, otwartej prerii.

Pustynne szlaki górskie
Scottsdale, Arizona

CUL Quiet Map _ Desert Mountain Trail
Dzięki uprzejmości Craiga Mitchella i Sharon Wong

Ten okrężny system szlaków ponad 20 mil na północ od Phoenix – zbudowany i utrzymywany przez grupę wolontariuszy Desert Mountain Desperados – łączy cywilizację z rozległą pustynią Sonora wzdłuż Tonto National Forest i wprowadza turystów w samotność i ciszę na rozległych, otwartych przestrzeniach.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *