Connect with us

Nauka

Rośnie liczba studentów zagranicznych w Polsce – wynika z nowego raportu

Published

on

Rośnie liczba studentów zagranicznych w Polsce – wynika z nowego raportu

Z nowego raportu wynika, że ​​studenci zagraniczni stanowią obecnie ponad 7,3% całkowitej liczby studentów studiujących w Polsce.

Raport „Studenci zagraniczni w Polsce 2022” powstał w oparciu o niepublikowane dane Głównego Urzędu Statystycznego za rok akademicki 2021/2022, dane Zintegrowanego Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on, badania własne Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz dane z OECD, UNESCO i Atlas Projektu.

W raporcie napisano: „W roku akademickim 2021/2022 w Polsce studiowało 89 420 studentów zagranicznych ze 180 krajów, czyli o 4731 więcej niż w roku poprzednim (wzrost o 5,6%). Studenci zagraniczni stanowią obecnie ponad 7,3 procent całkowitej liczby studentów w naszym kraju”.

Wynika z nich, że 13 lat temu było ich zaledwie 0,82 proc., a w roku akademickim 2016/17 – 4,88 proc. Trend wzrostowy utrzymuje się od 2005 roku.

Polska Agencja Prasowa zapytała dr Biankę Siwińską, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, czy wśród ponad 89 400 studentów zagranicznych studiujących na polskich uczelniach znajdują się także studenci studiujący zdalnie i mieszkający poza granicami Polski.

Powiedziała: „Oczywiście część uczniów kształci się przez Internet, ale oficjalne statystyki nie mają takich danych, nie analizują tego zjawiska. Istnieją jedynie dane częściowe i przybliżone. Przykładowo, z niepełnych danych zebranych przez Konferencję Dziekanów Akademickich Szkół Akademickich w Polsce wynika, że ​​na Ukrainie zdalnie studiuje około 10% studentów pierwszego roku studiów; dotyczy to głównie mężczyzn w wieku poborowym, którzy nie mogą przekroczyć granicy.”

Przez lata Ukraińcy stanowili największą grupę studentów zagranicznych w Polsce. Jednak ich liczba zaczęła spadać. Dr Siwińska zwraca uwagę, że liczba studentów z Ukrainy na polskich uczelniach spada od roku akademickiego 2018/19, kiedy to osiągnęła swój szczyt (39 203 osoby).

Powiedziała: „To naturalne, ponieważ Ukraina, podobnie jak Polska, znajduje się w okresie niżu demograficznego, szczególnie w grupie wiekowej 17-25 lat. Wpływ wojny też jest znaczący, choć nie wyraźnie negatywny, gdyż część młodych ludzi z Ukrainy, którzy wcześniej studiowali w Rosji, prawdopodobnie przyjechała do Polski – około 7 tysięcy osób”.

READ  Profesor Brian Tomaszewski wykorzystuje naukę o danych przestrzennych, aby pomóc w rozwiązaniu ukraińskiego kryzysu uchodźczego w Polsce

Z raportu wynika także, że rośnie liczba studentów z Afryki.

Jak wynika z analizy, pomimo wzrostu liczby studentów zagranicznych w ostatnich latach, odsetek tych studentów studiujących w Polsce jest w dalszym ciągu niższy niż w bardziej rozwiniętych krajach OECD i Chinach.

W raporcie napisano: „Nasi sąsiedzi również mają więcej studentów zagranicznych: Czechy, Węgry, Słowacja i Litwa. Polska pozostaje jednym z najmniej umiędzynarodowionych krajów Unii Europejskiej i OECD.

Dr Siwińska dodała, że ​​głównym ograniczeniem liczby studentów na polskich uczelniach jest polityka wizowa.

Jak powiedziała: „Uczelnie, organizacje je wspierające oraz programy informacyjno-promocyjne takie jak +Study in Poland+ już dobrze wiedzą, gdzie szukać kandydatów na studia i jak skutecznie ich rekrutować. Aby przyjechać do Polski, potrzebna jest jednak wiza.

„I tu jest problem, bo wizy wydaje inny wydział. Przez kilka lat mogliśmy mieć na przykład od 8 do 10 tysięcy studentów z Indii, ale służby konsularne skutecznie to blokowały”.

Podsumowując, autorzy piszą, że należy spodziewać się dalszego wzrostu liczby studentów zagranicznych na polskich uczelniach.

Dr Siwińska powiedziała: „Nasz optymizm opieramy na rozwoju nowych rynków rekrutacyjnych, takich jak Uzbekistan, z którego pięć lat temu do Polski przyjechało zaledwie 340 studentów, a obecnie jest ich prawie 10 razy więcej! Aby wzmocnić tę pozytywną tendencję, KRASP (Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich – przyp. PAP) wraz z Fundacją Edukacyjną Perspektywy organizują w kwietniu duże Prezentacje Polskich Uniwersytetów w Taszkiencie i Samarkandzie, poprzedzone pierwszym Forum Rektorów Polskich i Uzbekistanie także w Taszkencie. Uruchomienie w marcu bezpośredniego połączenia lotniczego Warszawa-Taszkent będzie doskonałym ułatwieniem dla rozwoju dwustronnej współpracy edukacyjno-naukowej pomiędzy naszymi krajami.”

W lutym ukazała się 13. edycja raportu w ramach programu „Study in Poland”, promującego polskie uczelnie za granicą. „Study in Poland” to wspólny program KRASP i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. (PAPKA)

READ  Polska obchodzi 30-lecie pracy w CERN – CERN Courier

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

sz/ mir/ cap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o fakcie skorzystania z portalu oraz wskazania źródła artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i tytułu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie internetowej, tak jak ma to miejsce na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *