Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Spór z Polską o Holokaust pokazuje zmianę Izraela w stosunkach UE

Published

on

Spór z Polską o Holokaust pokazuje zmianę Izraela w stosunkach UE

Kryzys dyplomatyczny wokół polskiego prawa, które ogranicza możliwość dochodzenia roszczeń do mienia skonfiskowanego podczas II wojny światowej, jest wyrazem zmiany w izraelskiej polityce europejskiej pod nowym rządem.

Dlaczego jest to ważne: Ustawa dotknie przede wszystkim ocalałych z Holokaustu i ich potomków i jest postrzegana przez rządy Izraela i Bidena jako kolejny krok polskiego rządu do napisania na nowo historii Holokaustu.

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami rynkowymi i analizami ekonomicznymi dzięki Axios Markets. Zapisz się za darmo

  • Ustawa została uchwalona i uchwalona pomimo sprzeciwów ze strony USA i Izraela, po czym izraelski rząd wybrał niezwykle silną reakcję.

  • Przypomniała izraelskiego chargé d’affaires z Warszawy, zapowiedziała, że ​​nowy ambasador Izraela w Polsce nie przyjedzie do kraju i „zaleciła” aby ambasador Polski w Izraelu przedłużył urlop i nie wracał do Tel Awiwu. Minister spraw zagranicznych Yair Lapid określił prawo jako „niemoralne” i „antysemickie”.

  • Polski rząd zareagował gniewnie, ogłaszając, że ambasador nie wróci do Izraela i grożąc, że uniemożliwi delegacjom studentów izraelskich odwiedzenie nazistowskich obozów zagłady w Polsce. Premier Polski Mateusz Morawiecki również nazwał Lapida „histerykiem”.

Wspomnienie: Były premier Benjamin Netanjahu miał bliskie związki z polskim nacjonalistycznym prawicowym rządem.

  • Kiedy podobne kontrowersje pojawiły się w 2018 r. w związku z ustawą uznającą za przestępstwo oskarżenie Polaków o współudział w Holokauście, Netanjahu pomógł wynegocjować transakcję na mocy którego rząd polski zniósł możliwość kary pozbawienia wolności, jednocześnie zezwalając na kary i procesy sądowe.

  • W ramach porozumienia Izrael i Polska opublikowały wspólne oświadczenie, w którym reprezentują polski pogląd, że Polska nie może być pociągnięta do odpowiedzialności za okrucieństwa Holokaustu. Oświadczenie to zostało ostro skrytykowane przez izraelski instytut badawczy Yad Vashem.

Wielkie zdjęcie: Netanjahu utrzymywał bliskie związki z Grupą Wyszehradzką (Polska, Węgry, Czechy i Słowacja) ze względu na jej bliskie stosunki polityczne i ideologiczne z ich partiami rządzącymi – oraz w ramach jego prób podziału UE i ich krytyki polityki Izraela w Zachodni Brzeg i Gaza .

READ  Maguire strzela gola po błędzie Stonesa, Anglia pokonała Polskę 2-1

Najnowszy: Lapid, który chce zrównać Izrael z liberalnymi demokracjami w Europie Zachodniej, uznał wspólne oświadczenie z 2018 roku za nieważne, mówiąc, że Izrael „nie będzie mrugał ohydnym zachowaniem antydemokratycznego rządu w Polsce”.

Więcej od Axios: Zarejestruj się, aby poznać najnowsze trendy rynkowe dzięki Axios Markets. Zapisz się za darmo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *