Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Białoruski biegacz przybywa jako uchodźca w serii z drużyną do Polski

Published

on

Krystsina Tsimanouskaya, białoruska lekkoatletka, która w weekend została wycofana ze swojej drużyny na igrzyskach w Tokio wbrew swojej woli, przyjechała do Polski w środę, która zaoferowała jej azyl, podały lokalne media.

Tsimanouskaya, 24-letnia sprinterka, otrzymała wizę humanitarną z kraju Europy Wschodniej po tym, jak odmówiła wejścia na pokład samolotu w niedzielę i szukała schronienia u japońskiej policji na lotnisku Haneda w Tokio. Po powrocie krytykowała swoich trenerów i obawiała się o swoje bezpieczeństwo Dom.

Krystsina Tsimanouskaya, białoruska lekkoatletka, która wbrew swojej woli została wycofana z igrzysk w Tokio przez swój zespół, przylatuje na lotnisko Narita pod Tokio rankiem 4 sierpnia 2021 r., by polecieć do Polski. (Kyodo)

W towarzystwie urzędników Tsimanouskaya, ubrana w maskę i okulary przeciwsłoneczne, przybyła na lotnisko Narita pod Tokio w środę rano po opuszczeniu polskiej ambasady w stolicy, ale nie odpowiedziała na pytania dziennikarzy. Wsiadła na pokład samolotu do Wiednia z dwoma osobami uważanymi za polskich dyplomatów.

Marcin Przydacz, sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa w polskim MSZ, napisał na Twitterze, że sportowiec jest „pod opieką polskiej dyplomacji. Jak już kilkakrotnie wspomniano, ze względów bezpieczeństwa nie ujawniamy żadnych szczegółów lotu”.

Na kilka godzin przed wylądowaniem samolotu w Wiedniu Paweł Łatuszka, czołowy działacz białoruskiej opozycji mieszkający w Polsce i szef Narodowego Zarządu Antykryzysowego, powiedział, że Cimanouskaja przybędzie do stolicy „dziś później”, choć jej plany się zmieniły bezpośredni lot do Warszawy.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że otrzymał pisemny raport od Narodowego Komitetu Olimpijskiego Białorusi w sprawie Tsimanouskaya.

Rzecznik MKOl Mark Adams powiedział na konferencji prasowej, że po otrzymaniu raportu jego komisja dyscyplinarna „wyjaśni fakty” w sprawie sprinterki i przesłucha dwóch białoruskich urzędników rzekomo zaangażowanych w próbę odebrania jej na lot powrotny.

Dwóch urzędników to Jurij Moisevich, główny trener reprezentacji narodowej, i Artur Shumak, zastępca dyrektora krajowego centrum treningowego lekkoatletyki, powiedział Adams, który nie ujawnił raportu.

READ  Francja: Bezlitosny atak w pobliżu kościoła w Nicei. Są ofiary i są ranni

Po spędzeniu nocy w hotelu w pobliżu lotniska Haneda pod ochroną władz japońskich, w poniedziałek weszła do ambasady, gdzie otrzymała wizę humanitarną.

Sprinterka skarżyła się w mediach społecznościowych, że została zgłoszona w sztafecie 4×400 metrów, mimo że nigdy nie brała udziału w zawodach. Przebiegła ponad 100 metrów, ale nie zakwalifikowała się do półfinału i miała startować w biegu na 200 metrów w poniedziałek, ale nie wystartowała.

Na czele Narodowego Komitetu Olimpijskiego Białorusi stoi Wiktor Łukaszenko, syn prezydenta kraju Aleksandra Łukaszenki.

Obaj zostali wykluczeni z udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio pod zarzutem dyskryminacji sportowców, którzy uczestniczyli w protestach przeciwko kontrowersyjnej reelekcji prezydenta w sierpniu 2020 roku.

Białoruska komisja nie wypowiadała się publicznie w tej sprawie, ponieważ w niedzielnym oświadczeniu stwierdziła, że ​​wycofała ją z rozgrywek „na podstawie porad lekarzy dotyczących jej stanu emocjonalnego i psychicznego”.

Polska była jednym z kilku krajów europejskich, które zaoferowały pomoc Tsimanouskiej. Pozostałe kraje to Słowenia i Czechy.

Białoruska sprinterka Krystsina Tsimanouskaya przylatuje na lotnisko Narita pod Tokio, by polecieć do Polski, która zaoferowała jej azyl po tym, jak wcześniej odmówiła powrotu do domu po opuszczeniu Igrzysk Olimpijskich wbrew jej woli. Gra w Tokio została wycofana. (Kyodo) == Kyodo

Lot Austrian Airlines do Wiednia z białoruską sprinterką Krystiną Tsimanouską rozpoczyna się na lotnisku Narita pod Tokio. Jest w drodze do Polski, która zaoferowała jej azyl po tym, jak odmówiła powrotu do domu po wycofaniu się z igrzysk olimpijskich w Tokio wbrew jej woli. (Kyodo) == Kyodo


Powiązany zasięg:

MKOl wszczyna formalne dochodzenie w sprawie postępowania z biegaczami olimpijskimi na Białorusi

Igrzyska Olimpijskie w Tokio nie później niż 3 sierpnia 2021 r.

Białoruscy olimpijczycy otrzymują wizę z Polski po tym, jak odmówił powrotu do domu


READ  Popyt na powierzchnie biurowe w Polsce w związku z relokacjami Covid do miast regionalnych

Na zdjęciu Krystsina Tsimanouskaya z Białorusi, która 30 lipca 2021 r. na stadionie narodowym weźmie udział w eliminacjach biegu kobiet na 100 metrów na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Szuka azylu w Polsce, bo odmówiła powrotu do domu. (Kyodo) == Kyodo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *