Connect with us

Nauka

Ściągawka: Wpływ Michaiła Gorbaczowa na globalną politykę

Published

on

Ściągawka: Wpływ Michaiła Gorbaczowa na globalną politykę

Safia Swimelar, profesor nauk politycznych i nauk politycznych na Uniwersytecie Elon.

Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca Związku Radzieckiego i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, zmarł 30 sierpnia w wieku 91 lat. Safia Swimelar, profesor nauk politycznych i politologii, wyjaśnia wysiłki Gorbaczowa na rzecz demokratyzacji systemu politycznego Rosji, jego rolę w rozpadzie Związku Radzieckiego i dlaczego dziedzictwo Gorbaczowa ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia współczesnej polityki rosyjskiej i światowej, w tym wojny rosyjsko-ukraińskiej .

Ten wywiad został zredagowany dla jasności.

W jaki sposób Gorbaczow był znaczącą postacią w polityce światowej, zwłaszcza w Rosji?

„Na początku był bardziej znaczący, ponieważ gdy doszedł do władzy w połowie lat 80., zdał sobie sprawę, że Związek Radziecki nie był wielkim imperium, w które wierzyli ludzie. spojrzał na brak wolności, jaki mieli ludzie, więc było całkiem jasne, że był w stagnacji i nie był w stanie konkurować ze Stanami Zjednoczonymi. Twierdził, że część z tego jest taka, że ​​wydał tyle pieniędzy na wyścig zbrojeń i broń, że nie mógł być silny ekonomicznie. I myślę, że uznał, również jako pierwszy przywódca Związku Radzieckiego z wykształceniem uniwersyteckim, że potrzebna jest jakaś reforma – potrzebna jest pewna poprawa nie tylko w sposobie życia ludzi, ale także w rządzie w ogólny.

Postanowił otworzyć system, zarówno od strony ekonomicznej, jak i politycznej. Pozwoliło to na więcej ekonomicznych inicjatyw rynkowych. Pozwoliło to na bardziej otwartą dyskusję na tematy polityczne, organizację polityczną i media. I to otworzyło śluzy. Dał trochę otwartości i wolności w tych obszarach systemowi, który był bardzo, bardzo zamknięty. I zaczął żyć własnym życiem, ponieważ tak wielu ludzi tego chciało. Po części dlatego jest uważany za główną przyczynę upadku systemu komunistycznego i systemu w Związku Radzieckim.

W systemie sowieckim państwa Europy Wschodniej, które oficjalnie nie były częścią Związku Radzieckiego – takie jak Polska, Czechosłowacja, Węgry itp. — były pod jego wpływem. W przeszłości, jeśli chcieli iść własną drogą, jeśli chcieli pozbyć się komunizmu, autorytaryzmu i pojechać do Europy i być bardziej demokratycznym, to naprawdę nie wolno im było tego robić. Związek Radziecki, a w szczególności armia, w zasadzie wkroczyły i stłumiłyby wszelkie protesty przeciwko reżimowi komunistycznemu. Robili to już w latach 70. i 80. Więc to, co zrobił Gorbaczow, co było super monumentalne, w zasadzie mówiło w kategoriach polityki zagranicznej, że możesz iść własną drogą. Jeśli w Polsce, Czechach lub na Węgrzech zdecydujesz, że chcesz zrobić coś innego, nie wjedziemy z czołgami i nie zatrzymamy cię. A to było niezwykle ważne, bo te kraje były także komunistycznymi dyktaturami.

READ  SuperyachtNews.com - Właściciel - Sunreef Eco 80 na pokładzie z Fernando Alonso

Potem wybuchło powstanie ludowe – powstanie zwykłych ludzi w Berlinie, które doprowadziło do upadku muru berlińskiego, gdzie Berlin Wschodni i Zachodni były podzielone. Mur się wali, ludzie mogą podróżować, odwiedzać rodzinę po drugiej stronie muru. Na ulicach Pragi w Czechosłowacji, a nawet w Polsce, na ulicach Pragi, a nawet w Polsce, były setki tysięcy ludzi, dzięki czemu mogli iść własną drogą całkowicie pokojowymi środkami, pozbyć się systemu komunistycznego, który mieli i stać się demokratycznymi państwami kapitalistycznymi.

Nie mówię, że to tylko z powodu Gorbaczowa. Oczywiście wynika to z wysiłków setek tysięcy ludzi w tych krajach. Ale ponieważ nie powstrzymał ich przed wyjazdem, najważniejszą rzeczą, jaką zajęła była Europa jako całość, a nie tylko Rosja, stała się wolna i demokratyczna w latach 1989-1991. A te kraje stały się wtedy członkami Unii Europejskiej. . Stali się głównymi aktorami sojuszu wojskowego NATO, tworząc w ten sposób bardziej jednolitą i niepodzielną Europę.

Wielu ludzi go wspierało i chciało, żeby sprawy poszły dalej. Ale w jego rządzie było też wielu twardogłowych komunistów, którzy nie chcieli żadnej zmiany. Stało się to walką w Związku Radzieckim między radykałami, którzy nie chcieli zmian i którzy byli przeciwni Gorbaczowowi, a tymi, którzy chcieli jeszcze więcej zmian. Chce go po prostu zreformować, aby działał lepiej. Ale kiedy zaczyna ją reformować, zagraża wszystkim różnym stronom.

Radykałowie próbowali dokonać zamachu stanu Gorbaczowa i pozbyć się go, ponieważ uważali go za zbyt postępowego, zbyt liberalnego. On i inny sowiecki przywódca, rosyjski przywódca Borys Jelcyn, wkroczyli i uratowali sytuację, iw zasadzie zakończyli zamach stanu, a Jelcyn był bardziej po stronie Demokratów. Tak więc Gorbaczow musiał opuścić urząd przed końcem Związku Radzieckiego. A Jelcyn przejął, chcąc zreformować cały system w kierunku demokracji. Gorbaczow zaczął, ale to nie on przeszedł na wyższy poziom. Następnie, cudem, bez żadnej większej wojny czy rewolucji, Związek Radziecki rozpada się na 15 krajów. Ukraina jest jednym z nich”.

READ  Kraków gospodarzem Kongresu ICCA 2022
Czym Gorbaczow różnił się od Putina przywódcą?

„Wielu komentatorów i badaczy widzi, jak Putin ściga Ukrainę i jej inwazję na Gruzję w 2008 r. – inną byłą republikę radziecką – jako próbę Putina, aby rozpocząć odtworzenie tego szerszego sowieckiego systemu.

Inną wielką rzeczą jest oczywiście pomysł Gorbaczowa na otwarcie rzeczy. W drugą stronę poszedł pomysł przekształcenia Rosji w demokratyczną. Rozpoczyna się Gorbaczowem, ale zamyka ponownie Putinem. I wciąż mamy kraje w Europie Wschodniej – które nie są w pełni autorytarnymi rządami i nie poszły całkowicie w drugą stronę – które mają wyzwania dla swojej demokracji. Głównymi krajami w UE byłyby Polska i Węgry, które zostały usankcjonowane i skrytykowane przez wszystkie zachodnie demokracje za tłumienie mediów, praw człowieka, niezależności i wolności sądownictwa – wielu podstawowych rzeczy, które powinna mieć demokracja. .

Trzeba dodać, że to nie tylko Europa, to cały świat. Organizacja Freedom House mierzy wolność i demokrację na świecie, a od 15 lat co roku liczba demokracji spada. W latach 89 i 90, kiedy Gorbaczow i Związek Radziecki zmieniały się, co roku obserwowaliśmy wzrost liczby demokracji na całym świecie. A teraz co roku obserwujemy spadek, w tym Stany Zjednoczone, kraje takie jak Indie i inne główne demokracje. Nie mówię, że to się rozpadnie w USA, Indiach czy podobnych miejscach. Ale istnieje rodzaj wyzwania ze strony różnych aktorów politycznych.

Czy uważasz, że ma to związek z tym, co dzieje się z Rosją, czy po prostu z podobnym trendem?

„Tendencje antydemokratyczne w USA nie są bezpośrednio związane z Rosją, ale są powiązane z aspektami globalizacji, które zdaniem wielu osób nie przynoszą im bezpośredniej korzyści. Globalizacja gospodarcza i potęga korporacji sprawiły, że klasa średnia nie radzi sobie tak dobrze, jak kiedyś w krajach takich jak Francja, USA, a może nawet Rosja. Zmieniające się postawy kulturowe i imigracja wywołują reakcję, więc masz wielu populistycznych przywódców. Większość z tych populistów jest bardziej niedemokratyczna. Mają pewne tendencje do akceptowania odwrócenia, praw obywatelskich, swobód obywatelskich lub rzeczy związanych z mediami. Z drugiej strony nie jest to bezpośrednio związane z Putinem i Rosją, ale są pewne podobieństwa”.

READ  Jak tworzyć treść miejsca geokulturowego – studium przypadku Huty Różanieckiej (SE Polska) - marzec - 2024 - Aktualności - Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku
Dlaczego jest to coś, o co uczniowie Elona powinni się martwić lub o czym się uczyć?

„Gorbaczow jest bardzo ważny dla życia każdego w USA, ponieważ studenci Elona mogą zapytać swoich dziadków, a nawet rodziców, co pamiętają z zimnej wojny – ukrywanie się pod biurkami, strach przed wojną nuklearną, ogromne sumy pieniędzy. pieniędzy podatników sfinansować wyścig zbrojeń przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Jako przywódca Gorbaczow pomagający zakończyć ten konflikt jest niezwykle ważny dla rozwoju Stanów Zjednoczonych i faktu, że nie mieliśmy wojny nuklearnej, a nasz system wyszedł na szczyt, że tak powiem, kiedy skończył się system komunistyczny . Oto historyczna odpowiedź.

Dobrze jest również, aby młodzi studenci pamiętali, że to, co teraz widzą w tych antydemokratycznych tendencjach, szczególnie w Rosji i Europie, nie zawsze tak wyglądało. Nie tak dawno temu był inny sposób, co oznacza, że ​​nie należy zakładać, że każdy Rosjanin jest jakimś zwolennikiem dyktatury. Oczywiście Putin ma duże poparcie, ale nie możemy zakładać, że wszyscy ludzie w Rosji popierają tego rodzaju system”.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *