Connect with us

Nauka

Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce może się kończyć, mówi bank centralny Kochalski | Potężny 790 KFGO

Published

on

Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce może się kończyć, mówi bank centralny Kochalski |  Potężny 790 KFGO

WARSZAWA (Reuters) – Polski bankier centralny Cezary Kochalski powiedział, że pole do dalszych podwyżek stóp zostało znacznie ograniczone, a prawdopodobieństwo zakończenia cyklu zacieśniania stóp wzrosło.

W ubiegłym tygodniu RPP podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych, a prezes NBP powiedział, że w październiku stopy bazowe mogą zostać podniesione o 25 punktów bazowych lub pozostać bez zmian w obawie przed nadmiernym zaostrzeniem stopy polityki pieniężnej mogą zaszkodzić spowolnionej gospodarce.

„…przestrzeń do dalszych podwyżek znacznie się zmniejszyła, a prawdopodobieństwo zakończenia cyklu podwyżek wzrosło” – napisał Kochalski w odpowiedzi na pytania Reutera.

„Po wrześniowej decyzji Rady wzrosło prawdopodobieństwo pozostawienia stóp bez zmian w październiku” – dodał.

Wrześniowy szczyt był najniższy w bieżącym cyklu. Do tej pory RPP podniosła stopy procentowe 11 razy, a główna stopa procentowa wynosi obecnie 6,75%.

„Nie wykluczam perspektywy obniżek stóp procentowych w 2023 roku. Wiele będzie zależeć od skali spowolnienia gospodarczego z oczekiwanym spadkiem inflacji” – napisał Kochalski.

RPP została zmuszona do znacznego zaostrzenia polityki pieniężnej – stopy procentowe wzrosły o 665 punktów bazowych od października 2021 r. – ze względu na szybko przyspieszającą inflację. W sierpniu CPI według wstępnych danych wyniósł 16,1%.

„Oczekuję, że inflacja będzie bliska 16% w trzecim kwartale tego roku i niższa w czwartym, choć niewiele” – napisał Kochalski.

„Wiele wskazuje na to, że biorąc pod uwagę dużą presję kosztową i cenową, na wzrost inflacji konsumenckiej w nadchodzącym roku istotny wpływ będzie miała decyzja o utrzymaniu tarczy antyinflacyjnej na horyzoncie, co może znacząco odsunąć inflację od próg 20%. ”, powiedział. powiedział.

(Sprawozdawczość Pawła Florkiewicza; Redakcja Bernadette Baum)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *