Connect with us

Nauka

Kraje bałtyckie i Polska przestają wydawać wizy Schengen i zakazują rosyjskich turystów od 19 września

Published

on

Cztery kraje Unii Europejskiej graniczące z Federacją Rosyjską – Estonia, Łotwa, Litwa i Polska – zobowiązały się do zaprzestania wydawania wiz Schengen obywatelom Rosji i zakazu wjazdu do kraju ze skutkiem od poniedziałku 19 września.

Decyzja została ogłoszona we wspólnym oświadczeniu wydanym przez trzy kraje bałtyckie i Polskę w czwartek 8 września po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów bałtyckich i MSZ krajów nordyckich, które odbyło się dzień wcześniej w Kownie na Litwie. .

W oświadczeniu rządy tych czterech krajów UE z zadowoleniem przyjmują decyzję o zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych z Rosją jako niezbędny pierwszy krok w celu zmniejszenia liczby rosyjskich turystów w UE, ale podkreślają, że potrzebne są dalsze środki, aby drastycznie zmniejszyć przepływ tych turystów w UE i Schengen.

Estonia, Łotwa, Litwa i Polska uzgodniły wspólne podejście regionalne i wyrażają wolę polityczną i stanowczy zamiar wprowadzenia tymczasowych środków krajowych dla obywateli rosyjskich posiadających wizy UE w celu przeciwdziałania bezpośrednim zagrożeniom bezpieczeństwa i bezpieczeństwa publicznego oraz ograniczenia wjazdu na terytorium Strefa Schengen dla obywateli Rosji podróżujących w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych”, wyjaśnia oświadczenie.

Podkreśla również, że środki będą miały charakter tymczasowy i wejdą w życie w każdym kraju z osobna 19 września – informuje SchengenVisaInfo.com.

W uzasadnieniu decyzji stwierdza się, że środki zostały przyjęte na podstawie wspólnych podstaw ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego oraz bezpieczeństwa ogólnego strefy Schengen.

Podróżowanie do Unii Europejskiej to przywilej, a nie prawo człowieka”, czytamy w oświadczeniu.

Gdy środek wejdzie w życie, estońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych szacuje, że liczba Rosjan wjeżdżających każdego dnia do Estonii spadnie z 500 do 400 do około 100.

Władze kraju ujawniły, że dla obywateli rosyjskich wydano 49 804 ważnych wiz wydanych przez Estonię, z czego 47 998 to wizy krótkoterminowe, a 1805 długoterminowe. Wśród nich 19 285 przeznaczonych jest na turystykę, a 20 389 na wizyty u rodziny i przyjaciół.

READ  Europejscy producenci wieprzowiny zamieszani w zarzuty okrucieństwa wobec zwierząt

Natomiast według danych Komisji Europejskiej na dzień 1 września 2022 r. było około 963 tys. obywateli Rosji z ważnymi wizami Schengen.

Podczas gdy większość krajów UE nie podjęła żadnych dalszych kroków poza zawieszeniem umowy o ułatwieniach wizowych z 2007 r. z Rosją, inna, Finlandia, zmniejszyła liczbę wniosków wizowych rozpatrywanych przez swoją ambasadę o 90% i konsulaty w Rosji. , od 1000 tygodniowo do zaledwie 100.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.