Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sąd znosi zakaz wjazdu do Polski lidera ukraińskiej organizacji pozarządowej nałożony przez poprzedni rząd

Published

on

Sąd znosi zakaz wjazdu do Polski lidera ukraińskiej organizacji pozarządowej nałożony przez poprzedni rząd

Sąd uchylił kontrowersyjny zakaz wjazdu nałożony przez były rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) na Ludmiłę Kozłowską, ukraińską szefową warszawskiej organizacji pozarządowej.

PiS uzasadniło zakaz względami bezpieczeństwa, jednak nigdy nie ujawniono szczegółów rzekomej groźby ze strony Kozłowskiej. Zawsze twierdziła, że ​​stała się celem ze względów politycznych w związku z krytyką, jaką ona i jej mąż kierowali pod adresem rządu PiS.

Kozłowska, prezes Fundacji Otwarty Dialog (ODF), nie może wjechać do Polski od 2018 r., kiedy szef ABW dokonał wpisu jej do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS).

To także teoretycznie oznaczało, że miała zakaz wjazdu do większości państw członkowskich Unii Europejskiej. Jednak Kozlovska, której fundacja ma biura w Warszawie, Brukseli i Kijowie, podróżowała w tym czasie po UE, a nawet była zapraszana do wygłaszania przemówień w Parlamencie Europejskim i Bundestagu.

Ostatecznie jej nazwisko zostało usunięte z SIS, ale nadal obowiązywał zakaz wjazdu do Polski. Kozlovskiej nigdy nie poinformowano o konkretnych powodach zakazu, co jej zdaniem utrudnia jej obronę.

Jej fundacja uważa, że ​​materiały wykorzystane przez polskie władze do uzasadnienia zakazu prawdopodobnie opierały się na fałszywych informacjach z Mołdawii, Kazachstanu i Rosji. Zauważa również, że zakaz dla Kozłowskiej nastąpił po tym, jak jej polski mąż, również zaangażowany w ODF, opublikował szeroko rozpowszechniany przewodnik na temat nieposłuszeństwa obywatelskiego wobec rządu.

W 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że zakaz wjazdu wydany Kozłowskiej nie ma podstaw prawnych. Teraz, w orzeczeniu z zeszłego miesiąca, ogłoszonym zaledwie wczoraj, sąd niższej instancji nakazał jej usunięcie z rządowej listy niechcianych cudzoziemców.

„W 2018 roku, po wielu latach spędzonych w Polsce, zostałam wyrzucona na osobistą prośbę Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika” – powiedziała wczoraj Kozłowska, odnosząc się do ministra PiS ds. bezpieczeństwa i jego zastępcy. Para została niedawno skazana w odrębnej sprawie na karę więzienia za nadużycie władzy.

„Mam nadzieję, że w nowej sytuacji politycznej władze administracyjne zastosują się do wyroku sądu i zaprzestaną złośliwego prześladowania politycznego działaczy” – dodała. W zeszłym miesiącu władzę objął nowy rząd Donalda Tuska.

Mąż Kozłowskiej, Bartosz Kramek, również z zadowoleniem przyjął wyrok, ale nazwał go „gorzką sprawiedliwością”, ponieważ wymagało to sześciu lat wysiłków prawnych – podał portal Onet. Decyzja sądu nie jest jeszcze ostateczna, ponieważ nadal można złożyć odwołanie do rządowego urzędu imigracyjnego.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główne źródło zdjęć: Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *