United Cup: Francja pokonuje Caspera Ruudsa Norwegię i w półfinale zmierzy się z Polską

Francja zwyciężyła w decydującym deblu mieszanym, pokonując Caspera Ruudsa Norwega i awansując do półfinału United Cup w Sydney.

Caroline Garcia zapewniła Francuzom prowadzenie 1:0 po zaciętym zwycięstwie w grze pojedynczej nad Malene Helgo, po czym Ruud wyrównał i fachowo pokonał Adriana Mannarino.

Jednak Ruud i Ulrikke Eikeri nie mogli się równać z Garcią i Edouardem Rogerem-Vasselinem w grze podwójnej, a francuska para zwyciężyła 2:1 w prostych setach.

W drugiej połowie losowania Australia czeka na zwycięzcę meczu 1/8 finału pomiędzy Niemcami a Grecją.

Finał odbędzie się w niedzielę w Ken Rosewall Arena.

Garcia przeżył strach przed Malene Helgo w pierwszych singlach. Francuzka rozpoczęła spokojnie, dwukrotnie pokonując rywalkę i wygrywając pierwszego seta w nieco ponad pół godziny, po czym Helgo odpowiedział.

Norweg, zajmujący 544. miejsce na świecie, w drugim secie w dogrywce wrócił 5:2 i miał deficyt punktów meczowych wynoszący 5:6, po zdobyciu sześciu z siedmiu punktów i wyrównał rywalizację.

Decyzja była kolejną ekscytującą sprawą. Garcia szybko objął prowadzenie i zdołał objąć prowadzenie 4:1, ale Helgo po raz kolejny pokazała swoje walory bojowe. Odparła i wymusiła kolejny tie-break, ale Garcia nie dał się zniechęcić i ostatecznie przekroczył linię mety po trzecim punkcie meczowym, odnosząc zwycięstwo 6-2, 6-7(6), 7-6(5).

Następnie Ruud wykonał lekkie uderzenie Mannarino i wyrównał na 1-1. Doświadczony Francuz wygrał jedyne dotychczasowe spotkanie tej dwójki, ale tym razem nie był w stanie dotrzymać kroku Ruudowi.

Norweg już w pierwszym meczu objął prowadzenie 5:0. Mannarino wszedł na szachownicy, aby uniknąć bajgla, ale Ruud odniósł zwycięstwo 6:1, 6:4 w zaledwie godzinę i 17 minut.

Norweska para musiała zapłacić za to, że nie wykorzystała swoich szans w zaciętym pierwszym meczu. W dziesiątym gemie Francuzi zdobyli trzy punkty setowe, po czym Garcia i Roger-Vasselin przełamali do zera i zapewnili sobie szybkie prowadzenie.

W kolejnym secie nie było już żadnych okazji, ale po raz kolejny to Francuzi byli bardziej zdeterminowani. Objęli prowadzenie 2:1 i zakończyli zwycięstwo 7:5, 6:4, tracąc w drugim secie zaledwie trzy punkty po podaniu.