Connect with us

Zabawa

Ruch Białej Róży w formie powieści graficznej: spojrzenie wstecz na wolność!

Published

on

W 1942 r. Niewielka grupa niemieckich studentów próbowała obudzić swój kraj na masowe mordy Żydów i inne okrucieństwa. „Nie będziemy milczeć” – napisali. „Jesteśmy twoim nieczystym sumieniem”. Odważnie przed młodością malowali takie hasła jak graffiti Precz z Hitlerem! i Wolność! (Wolność!) I zostawił anonimowe ulotki w miejscach publicznych. Swój pokojowy ruch nazwali Białą Różą, imieniem z poetyckim, filozoficznym i religijnym echem. Studentom udało się rozdać zaledwie 15 000 egzemplarzy sześciu ulotek, zanim zostali aresztowani i straceni. Jej przykład zainspirował ludzi na całym świecie. Wkrótce po zabiciu członków Białej Róży piloci brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych zrzucili miliony egzemplarzy swojej szóstej ulotki w całych Niemczech.

Ta przejmująca historia została już opowiedziana w filmie, teatrze i operze. Jednak wydaje się, że jest to szczególnie aktualne w tym 112-stronicowym komiksie.

„Każdy naród zasługuje na reżim, który jest gotowy przetrwać” – zaczyna się historia Andrei Grosso Ciponte, odwołując się do pierwszej ulotki. Ciponte to nasze wyrzuty sumienia. Chce, żebyśmy zmagali się z tym, jak pozwoliliśmy na kolejną, nowszą erę autorytarnego okrucieństwa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *