Connect with us

Zabawa

RTL Today – Koszty pracy: Zatrudnienie osoby w Luksemburgu kosztuje 50 euro za godzinę

Published

on

RTL Today – Koszty pracy: Zatrudnienie osoby w Luksemburgu kosztuje 50 euro za godzinę

Według danych Eurostatu opublikowanych w piątek Luksemburg ma jedne z najwyższych godzinowych kosztów pracy w Unii Europejskiej.

Koszty pracy są obliczane na podstawie wynagrodzeń i pozapłacowych kosztów pracy, takich jak składki na ubezpieczenia społeczne płacone przez pracodawców. Łącząc te dane, Eurostat oblicza, że ​​zatrudnienie jednej osoby w Luksemburgu kosztuje średnio 50,7 euro za godzinę.

To wzrost z 35,3 euro w 2012 r. – aż o 43%. Jednak pomimo tych wysokich wskaźników utrzymują się różnice między sektorami.

Usługi charakteryzowały się najwyższymi kosztami pracy (55,3 euro), a następnie niezwiązane z biznesem (z wyłączeniem administracji publicznej, ale obejmujące zdrowie, edukację i rozrywkę) z 52,6 euro, handel (50,4 euro), przemysł (44 euro) i budownictwo (32,4 euro). .

Istnieją również znaczne różnice między krajami UE, z najniższymi kosztami godzinowymi w Bułgarii (8,2 EUR) i Rumunii (9,5 EUR), a najwyższymi w Luksemburgu (50,7 EUR), Danii (46,8 EUR) i Belgii (43,5 EUR).

W 2022 r. średni godzinowy koszt pracy w UE oszacowano na 30,50 euro, w porównaniu do 29 euro w 2021 r. Norwegia ma 55,60 euro na godzinę, ale kraj należy tylko do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Liczby należy jednak traktować z ostrożnością: 2 na 5 Luksemburczyków musiało w zeszłym roku zacisnąć pasa.

O ile zdecydowana większość Luksemburczyków (79%) uważa, że ​​ich sytuacja finansowa była dobra na koniec 2022 r., o tyle ponad jedna trzecia populacji (37%) przyznaje, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy uległa ona pogorszeniu lub nawet znacznemu pogorszeniu.

Według tego samego sondażu Politmonitor, sześciu na dziesięciu respondentów obawia się, że napotkają poważne trudności finansowe z powodu ostatnich zmian cen w Luksemburgu.

Silne wzrosty w Europie Środkowo-Wschodniej

W strefie euro godzinowe koszty pracy wzrosły we wszystkich państwach członkowskich UE. Największy wzrost odnotowano na Litwie (+13,3%), Irlandii (+9,3%) i Estonii (+9,1%). Poza strefą euro największe wahania odnotowano w Bułgarii (+15,3%), na Węgrzech (+13,9%), w Rumunii (+12,2%) iw Polsce (+11,7%). Najmniej wzrosły one w Danii (+2,3%).

READ  Polski dokument o Ukrainie zdobywa nagrodę dla najlepszego filmu w Wilnie – Sekcja Angielska

Należy zauważyć, że wiele państw członkowskich UE wycofało programy wsparcia COVID wprowadzone w 2020 r. i odnowione w 2021 r., które na ogół rejestrowano jako ulgi podatkowe lub dotacje.

Wreszcie, pozapłacowe koszty pracy stanowiły 24,8% całej gospodarki, ale tylko 12,3% w Luksemburgu. Najwyższe są we Francji (32%) i Szwecji (31,9%). Oprócz wynagrodzenia osoby, wysokie składki na ubezpieczenie społeczne pracodawcy zwiększają godzinowe koszty pracy.

Przeczytaj artykuł Eurostatu tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *