Connect with us

Nauka

RTL Hoje – Innowacyjna technologia: polska firma otwiera najnowocześniejszą elektrownię słoneczną

Published

on

Polska firma uruchomiła w piątek pierwszą na świecie przemysłową linię do produkcji paneli słonecznych w oparciu o innowacyjną technologię perowskitu, która może zrewolucjonizować dostęp do energii słonecznej dla każdego.

Nazwana na cześć bałtyckiej bogini słońca firma Saule Technologies wytwarza arkusze paneli słonecznych przy użyciu nowej procedury drukowania atramentowego, wynalezionej przez założycielkę firmy, Olgę Malinkiewicz.

„Zwiększamy skalę, przechodząc z laboratorium na linię produkcyjną” – powiedział Malinkiewicz, którego firma ma siedzibę we Wrocławiu na południu.

Panele fotowoltaiczne pokryte folią perowskitową są lekkie, elastyczne i można je łatwo przymocować do prawie każdej powierzchni w celu wytworzenia energii elektrycznej, nawet wewnątrz budynków.

Koszty produkcji spadają dzięki perowskitowej procedurze druku atramentowego, która pozwala na produkcję paneli w niższych temperaturach.

Malinkiewicz opracował metodę przetwarzania w 2013 roku, będąc jeszcze doktorantem na Uniwersytecie w Walencji w Hiszpanii.

Za swoje odkrycie uzyskał artykuł w czasopiśmie Nature, nagrodę MIT oraz pierwsze miejsce w konkursie Komisji Europejskiej.

Teraz „otwieramy pierwszą na świecie fabrykę perowskitowych ogniw słonecznych” – powiedziała AFP.

Powiedziała, że ​​„popyt przekracza już możliwości produkcyjne”, które wstępnie szacuje się na 40 000 metrów kwadratowych rocznie (430 550 stóp kwadratowych).

Pierwsze zamówienia komercyjne pochodziły z internetu rzeczy i branży budowlanej.

Firma otrzymała dofinansowanie od lidera zielonej energii w Polsce Columbus Energy i japońskiego miliardera Hideo Sawady.

Firma przygotowuje się obecnie do debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i rozważa również nowe fabryki w Europie, a może Japonii.

„Ze wszystkich systemów fotowoltaicznych w Europie tylko cztery procent jest produkowane na kontynencie” – powiedział Malinkiewicz.

„Jesteśmy po tej samej stronie, co Unia Europejska, jeśli chodzi o znaczenie budowania ich w naszym regionie” – dodał.

READ  Złapany w dylemat: między rockiem a kowadłem

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *