Connect with us

Świat

Rosyjscy eksperci telewizyjni wzywają Finlandię do „wyzwolenia” po przystąpieniu kraju do NATO

Published

on

Eksperci rosyjskiej telewizji państwowej debatowali ostatnio, czy moskiewska armia powinna „wyzwolić” Finlandię, gdy kraj nordycki zbliża się coraz bardziej do przystąpienia do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Parlament Turcji w czwartek głosował za członkostwem Finlandii w NATO, usuwając ostatnią przeszkodę dla Helsinek, aby stać się najnowszym członkiem NATO, zadając jednocześnie poważny cios prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Jego obawy dotyczące ekspansji sojuszu wojskowego na wschód stały się głównym tematem stosunków międzynarodowych w miesiącach poprzedzających jego inwazję na Ukrainę.

Członkostwo Finlandii przybliżyłoby NATO do Rosji, ponieważ oba kraje mają wspólną północną granicę.

Finlandia i Szwecja od dziesięcioleci opowiadały się przeciwko członkostwu w NATO, ale formalnie złożyły wniosek o przystąpienie po tym, jak Putin zarządził „wojskową operację specjalną” na Ukrainie w lutym ubiegłego roku. Liczba członków tych krajów pozostawała w stagnacji przez miesiące, gdy Turcja kwestionowała swoje powiązania z grupami kurdyjskimi w Syrii, które uważa za organizacje terrorystyczne. Podczas gdy Finlandia dąży do członkostwa, kandydatura Szwecji nadal utknęła w martwym punkcie.

Prezydent Rosji Władimir Putin obok flagi Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Eksperci z rosyjskiej telewizji państwowej debatowali ostatnio, czy moskiewskie wojsko powinno „wyzwolić” Finlandię, gdy ten kraj nordycki zbliża się do członkostwa w NATO. Współtwórca/Getty Images; Pula prasy akcji / Getty Images

Podczas niedawnej dyskusji w rosyjskim programie telewizyjnym 60 minut, Analitycy podnieśli perspektywę „wyzwolenia” Finlandii.

Podobną retorykę w stosunku do Ukrainy stosują rosyjskie władze i eksperci. Próbowali usprawiedliwić inwazję na rozdarty wojną kraj, twierdząc, że są próbą „uwolnienia” ukraińskiego rządu od nazistów, mimo że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski sam jest Żydem.

Ekspert Dmitrij Abzałow opisał sytuację w Finlandii jako „bałagan” i „już wymknęła się spod kontroli”. Jednak gospodarz Russia 1, Olga Skabeyeva, powiedziała, że ​​Finlandia jest „naszym historycznym krajem” i wezwała Rosję do podjęcia działań przeciwko zbliżającemu się członkostwu Finlandii w NATO

„Musimy wyzwolić bratni naród fiński” – powiedziała.

Pomysł spotkał się z pewnym oporem Abzałowa, który powiedział, że siły rosyjskie powinny skupić się na trwającej inwazji, która utknęła w martwym punkcie w ostatnich miesiącach po tym, jak Ukraina odpowiedziała gwałtownym wysiłkiem obronnym, ograniczając zdolność Rosji do poczynienia znaczących postępów jesienią i zimą.

„Najpierw wyzwólmy wszystko inne, a potem zajmijmy się braterskim narodem fińskim” – powiedział Abzałow, budząc wątpliwości, czy fińskie „wyzwolenie” będzie „owocne w naszych czasach”, wśród debaty na temat tego, czy może się powieść.

Wideo z rozmowy zostało przetłumaczone i opublikowane na Twitterze w sobotę rano przez Antona Gieraszczenko, doradcę ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.

„Uwaga, Finlandia! Rosyjscy propagandyści mówią o potrzebie „wyzwolenia braterskiego narodu fińskiego” – napisał na Twitterze.

Zanim Turcja zgodziła się na członkostwo Finlandii, Moskwa od dawna ostrzegała przed członkostwem w NATO. Putin obwinił inwazję na Ukrainę za ekspansję NATO na wschód, chociaż członkostwo Kijowa w NATO nadal napotyka przeszkody, w tym obawy związane z korupcją.

Ponadto Rosja ostrzega przed podejmowaniem działań odwetowych przeciwko członkostwu Finlandii i Szwecji w NATO, w tym przed możliwością użycia broni nuklearnej.

tydzień wiadomości wysłał e-mail do Biura Prasowego NATO z prośbą o komentarz.

READ  Nadzieje na wznowienie rozmów nuklearnych z Iranem bledną z powodu opóźnień po objęciu urzędu przez nowego twardogłowego prezydenta
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *