Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rekordowa liczba czerwonych stref w Polsce, reszta kraju na żółto. Nowe ograniczenia [WYKRES DNIA]

Published

on

Od 10 października regulamin tzw. Czerwonej strefy będzie obowiązywał 38 powiatów w całej Polsce. W szczególności są to następujące osoby: Aleksandrowski i Grudziądz (woj. Kujawsko-pomorskie), janowskie, łęczyńskie i włodawskie (lubelskie), bełchatów, wieluń i piotrków oraz trybunalskie (mazowieckie), mazowieckie i piotrkowskie i trybunalskie ), Oleski (województwo opolskie), Dębicki i Mielecki (województwo podkarpackie), Białystok, Zambrowski i Suwałki (województwo podlaskie), Kłobucki (województwo śląskie), Dębicki i Mielecki (województwo podkarpackie), kielecko-ośławowskie (Woj. Warmińsko-mazurskie) (zachodniopomorskie).

Pozostałe (wszystkie!) Powiaty w Polsce to żółte strefy.

Nawiasem mówiąc, liczba żółtych i czerwonych stref to kolejny kluczowy wskaźnik (oprócz np. szybko rosnąca liczba infekcji, zajęte łóżka i respiratory gdyby Osoby poddane kwarantannie) jak sytuacja epidemiczna w Polsce pogorszyła się w ciągu ostatnich kilku dni i tygodni. Obecnie (do piątku 9 października włącznie) istnieje 51 dodatkowych stref zamkniętych (17 czerwonych i 34 żółte). Miesiąc temu na liście czerwonej strefy nie było hrabstw, na liście żółtej strefy trzy. Tymczasem teraz – jak powiedział premier Morawieckiego – Tylko w strefie żółtej mielibyśmy około 100 powiatów, gdyby nie zdecydowano się ich rozszerzyć na cały kraj.

Do 9 października w czerwonych strefach żyje nieco ponad 1,5 miliona ludzi. Od 10 października strefą czerwoną będą powiaty, w których mieszka łącznie ok. 3,5 mln osób. Najwięcej bo łącznie około 400 tys. People, mieszka w Kielcach i powiecie kieleckim.

Mieszkańcy Czerwonej Strefy muszą otrzymać wiadomość tekstową z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Gdzie jest stosunkowo duża liczba infekcji?

Ministerstwo Zdrowia uznaje dany powiat za czerwoną strefę, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wystąpiło więcej niż 12 nowych zakażeń na 10 000. Mieszkańcy. Dodatkowym wskaźnikiem jest liczba infekcji w ciągu ostatnich trzech dni (więc powiat, który miał dużo nowych infekcji, np. Prawie dwa tygodnie temu, nie był czerwoną strefą, ale w ciągu ostatnich kilku dni wzrost ten był znacznie mniejszy) .

Jak wynika z Obliczenia Piotra Tarnowskiego (na podstawie Dane m.in. z sanitariatów zebrane przez Michała Rogalskiego), obecnie najwyższy wskaźnik nowych zakażeń w ostatnich 14 dniach na 10 000 mieszkańców występuje w powiecie aleksandrowskim w województwie kujawsko-pomorskim (prawie 40, czyli ponad trzykrotnie niższa granica dla czerwonej strefy). Na poziomie 25-30 przypadków na 10 tys. W ostatnich dwóch tygodniach mieszkali mieszkańcy powiatów: krotoszyńskiego (woj. Wielkopolskie), łęczyńskiego (województwo lubelskie) oraz tatrzańskiego i myślenickiego (województwo małopolskie).

Reguły w strefach żółtych i czerwonych

W całym kraju od soboty w miejscach publicznych obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa – tj. H. Nie tylko w sklepie, ale także na ulicy. Obowiązek ten nie dotyczy wyłącznie osób posiadających odpowiednie orzeczenie lekarskie lub dokument potwierdzający ich niepełnosprawność. W lasach, parkach, na terenach zielonych, ogrodach botanicznych, historycznych ogrodach i na plażach nie są wymagane maski ani daszki.

Ponadto restauracje w strefach czerwonych są otwarte tylko do godziny 22:00 (z wyjątkiem odbioru i dostawy). W strefach czerwonych obowiązywać będzie także całkowity zakaz organizowania imprez kulturalnych, choć z jednym wyjątkiem – w kinach zajęte jest co czwarte miejsce. Te pierwsze m.in. teatr i Filharmonia już informują o odwołanych spektaklach.

Tylko 25 proc. Publiczność może brać udział w wydarzeniach kulturalnych w zamkniętych pomieszczeniach w żółtych strefach. Maksymalnie 100 osób może wziąć udział w plenerze (1 osoba na co najmniej 5 m2).

Zabrania się (zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Zdrowia – także w strefach żółtych) prowadzenia dyskotek i klubów nocnych oraz organizowania parkietów w innych zamkniętych pomieszczeniach.

Istotne jest, aby w całym kraju od 10 października obowiązywał obowiązek co najmniej 100 metrów między zwojami (których liczba nie może przekraczać 150 metrów). To rozwiązanie zostało wprowadzone w odpowiedzi na sytuacje, w których zarejestrowano wiele zgromadzeń w jednej lokalizacji, co stanowiło obejście przepisów.

READ  Polska zakwestionuje prawo klimatyczne UE w Sądzie Najwyższym – POLITICO

Od 17 października istotne zmiany zostaną wprowadzone również w organizacji wydarzeń specjalnych. Między innymi w strefach czerwonych 50 osób może wziąć udział w weselach, chrzcinach itp. 75 w innych regionach kraju.

Obejrzyj wideo
Jak długo potrwa pandemia koronawirusa?

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *