Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Koronawirus u sąsiadów Polski. Jak przebiega pandemia w Niemczech, Czechach, Rosji, Słowacji i Ukrainie?

Published

on

Najwyższe dzienne wzrosty infekcji od początku pandemii odnotowano w czwartek w Czechach, Słowacji i Ukrainie. Władze ukraińskie potwierdziły 5397, nieco mniej – 5335 – w Republice Czeskiej. W Niemczech po raz pierwszy od kwietnia liczba przypadków przekroczyła 4000. Ponad 11 000 infekcji zarejestrowano w Rosji trzeci dzień z rzędu.

Od początku pandemii 36 milionów ludzi na całym świecie zostało zarażonych koronawirusem. 27,4 miliona uważa się za wyleczonych. Ponad milion chorych zmarło. W Polsce największy dzienny wzrost liczby przypadków od wybuchu pandemii odnotowano w czwartek. Ministerstwo Zdrowia zgłosiło 4280 nowych przypadków Infekcje i 76 innych ofiar COVID-19.

Jaka jest sytuacja epidemiologiczna u sąsiadów Polski?

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Koronawirus w RosjiPAP / EPA / YURI KOCHETKOV

Rosja (146 mln mieszkańców)

Trzeci rok z rzędu w Rosji zarejestrowano ponad 11 000 nowych przypadków koronawirusa. Było ich 11 493. 191 osób zmarło w ostatnim dniu, poinformowała centrala kontroli pandemicznej w czwartek. Całkowita liczba zakażeń wynosi 1260,112, a liczba zgonów – 22056. Liczba rekonwalescentów przekroczyła w czwartek 1 mln i osiągnęła 1002329.

Rosyjska szefowa higieny Anna Popowa przyznała w środę, że sytuacja epidemiczna w kraju „komplikuje się”. Według niej w 60 regionach Federacji Rosyjskiej – z ponad 80 – rośnie liczba infekcji. Sytuacja jest stabilna w około 20 regionach. Chociaż główną grupę pacjentów stanowią osoby w wieku od 30 do 49 lat, zakażenia nasilają się u osób w wieku powyżej 60 lat.

Codzienny wzrost liczby zakażeń w Rosji przypomina teraz szczyt epidemii tej wiosny. Teraz jednak nie ma już mowy o obowiązkowej samoizolacji sprzed kilku miesięcy. Dziennik Izwiestia podał w czwartek, powołując się na posła Borisa Mendelewicza, że ​​władze zmieniły kryteria oceny sytuacji. Wcześniej brali pod uwagę liczbę infekcji. Teraz “wezmą pod uwagę liczbę przypadków poważnych chorób, liczbę wolnych łóżek szpitalnych i respiratorów, a także śmiertelność. Można powiedzieć, że wszystko zależy od obciążenia systemu zdrowotnego” – powiedział zastępca, który zasiadał w Komisji Zdrowia Dumy Państwowej (izba niższa rosyjskiej Parlament) siedzi. .

Pandemia na Ukrainie Ministerstwo Zdrowia Ukrainy

Ukraina (42 mln mieszkańców)

Władze ukraińskie opublikowały w czwartek informacje o kolejnych 5397 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem – najwięcej od początku pandemii. Zginęły kolejne 93 osoby, co daje łączną liczbę ofiar śmiertelnych do 4690. W ukraińskich szpitalach jest już ponad 20000 osób z powodu COVID-19. chory.

Tego dnia w kraju przeprowadzono około 57 000 testów, a największą liczbę zakażeń SARS-CoV-2 potwierdzono w obwodzie charkowskim – 576 – powiedział w czwartek minister zdrowia Maxim Stepanov.

W sumie od początku epidemii na Ukrainie zakażenie zostało potwierdzone u 244 734 osób, 4690 pacjentów zmarło, a 108 233 pacjentów wyzdrowiało. Obecnie w kraju jest 131.811 aktywnych przypadków SARS-CoV-2.

Stiepanow ostrzegł w poniedziałek, że ministerstwo byłoby za zaostrzeniem ograniczeń w całym kraju, gdyby szpitale były zapełnione w 60 procentach. Obecnie do 31 października obowiązuje tzw. Kwarantanna adaptacyjna, czyli dostosowanie restrykcji higienicznych i wytycznych do rozmiarów epidemii w danym regionie.

Pandemia w CzechachPAP / EPA / MARTIN DIVIDE

Republika Czeska (11 mln mieszkańców)

Czesi odnotowali w czwartek 5335 nowych przypadków SARS-CoV-2, najwięcej od początku pandemii. W sumie 95360 osób zostało zarażonych od 1 marca, kiedy to w kraju pojawił się pierwszy przypadek nowego koronawirusa. Najwięcej zakażeń odnotowuje się na terenie miasta Uherske Hradisztie, gdzie w ciągu ostatnich 7 dni nastąpił wzrost o około 413 pozytywnych przypadków na 100 000 mieszkańców. Dalszy wysoki wzrost występuje w powiatach Nachodskim i Libereckim.

19 więcej zgonów z powodu COVID-19 odnotowano również w południowych sąsiadach. Od wybuchu pandemii zginęło ponad 800 osób.

Znacząco rośnie również udział osób z potwierdzonym pozytywnym wynikiem testu w ogólnej liczbie badanych. W niedzielę było to 23,74 proc., A we wtorek prawie 24 proc. U większości zakażonych osób choroba przebiega łagodnie, ale liczba hospitalizowanych pacjentów rośnie. We wtorek w szpitalach przebywały 1563 osoby. 354 pacjentów jest w ciężkim stanie.

Minister zdrowia Roman Prymula zapowiedział w czwartkowym wydaniu dziennika „Mlada Fronta Dnes”, że nowe ograniczenia w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 będą dotyczyć funkcjonowania starszych klas w szkołach podstawowych, kinach i teatrach. Prymula powtórzył, że ograniczenia nie powinny mieć związku z gospodarką.

Władze rozważają również skierowanie części pacjentów, którzy wyzdrowieli lub mają bardzo łagodną chorobę, ale pozostają w szpitalach, do specjalnie przygotowanych hoteli. Po pierwsze, są to pacjenci bezdomni lub osoby, które nie mogą wrócić do domów opieki przed zakończeniem kwarantanny. Specjalnie przygotowane hotele powinny być również dostępne dla osób, które w obawie przed dalszymi infekcjami nie chcą poddawać się kwarantannie w domu.

Koronawirus w NiemczechPAP / EPA / FILIP SINGER

Niemcy (83 mln mieszkańców)

W Niemczech w czwartek potwierdzono 4058 przypadków zakażeń koronawirusem. Obecnie w tym kraju zarejestrowano łącznie 310144 infekcji – nazwany jego imieniem Instytut Chorób Zakaźnych Roberta Kocha (RKI).

Największy wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa odnotowuje się obecnie w Berlinie, Bremie i Hamburgu. Również w Nadrenii Północnej-Westfalii w Bawarii i Hesji liczba zakażeń przewyższa średnią.

Kolejnych 16 osób cierpiących na COVID-19 zmarło w całym kraju, przynosząc łącznie 9578 zgonów.

Według statystyk Johns Hopkins University, liczba nowych przypadków przekroczyła w czwartek 4000, po raz pierwszy od kwietnia.

Na Słowacji istnieje możliwość przeprowadzenia aborcji do 12 tygodnia ciąży na życzenieShutterstock

Słowacja (5,5 mln mieszkańców)

Władze słowackie poinformowały w czwartek o 1037 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem – poinformował premier Igor Matovicz. To najwyższy wzrost od początku pandemii – podkreśliła agencja informacyjna Reuters. Dwie kolejne osoby zginęły, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych do 57.

– Bądźmy wszyscy bardzo ostrożni – zaapelował szef słowackiego rządu.

Wilno – stolica LitwyShutterstock

Litwa (3 mln mieszkańców)

Władze litewskie ogłosiły w czwartek 142 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i śmierć jednej osoby.

Ogółem w tym kraju zachorowało 5625 osób, a 102 zmarły. Według litewskiego rządu na swojej stronie internetowej, 2660 osób zostało wyleczonych z COVID-19

Główne źródło zdjęć: PAP / EPA / MARTIN DIVISK

READ  Koronawirus. Niemiecki dziennik o pomocy dla Polski. „Zbyt dumny rząd PiS”
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *