Connect with us

Gospodarka

1953 emerytury. Od odszkodowania musisz zapłacić podatki

Published

on

Kobiety urodzone w 1953 r. Powinny otrzymywać emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Okazuje się jednak, że nie tylko niewielki odsetek emerytów skorzysta na nowych przepisach, ale od otrzymanego odszkodowania trzeba będzie zapłacić podatek.

Emeryci powinni otrzymywać wyższe świadczenia. Po wieloletniej walce seniorów w sądzie Trybunał Konstytucyjny orzekł, że emeryci urodzeni w 1953 r. Powinni otrzymać odszkodowanie z ZUS.

Tak więc politycy przygotowali ustawę, prezydent ją podpisał, a gdy emeryci zaczęli ubiegać się o odszkodowanie, urząd poinformował ich o kwotach znacznie niższych niż obiecał rząd.

Przeszedł na emeryturę w 1953 roku

Według obliczeń rządowych na zmianach powinno skorzystać 76 000 osób urodzonych w 1953 roku. W większości przypadków średni miesięczny wzrost emerytur wyniósł 202 zł, a przeciętne odszkodowanie z tytułu obniżonej emerytury 12 786 zł.

Zobacz też

Jak czytamy w „Wyborczej”, takie obliczenia nie są prawdziwe. Ale najpierw wyjaśnijmy, o co chodzi w wyrównaniu.

Dla kogo przysługuje świadczenie emerytalne?

Nowelizacja ustawy emerytalnej o FUS wprowadza istotne zmiany dla kobiet urodzonych w 1953 roku, które przeszły na emeryturę przed 2013 rokiem. Klatka schodowa pojawiła się w roku, w którym weszła w życie ustawa zmieniająca podstawę naliczania świadczeń.

Zobacz też

Był to przepis, na mocy którego osobom, które przeszły na emeryturę po 55 roku życia, obniżono emeryturę powszechną. Jaka jest pułapka i niekonstytucyjność tego przepisu? Niewiele kobiet, które przeszły na emeryturę w latach 2008-2012, nie wiedziały, że jeśli ZUS przejdzie na emeryturę w 2013 roku ze względu na wiek emerytalny, to obniży im to świadczenia.

W związku z tym Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy, zgodnie z którymi od podstawy obliczenia emerytury potrącano kwoty dotychczas pobieranych emerytur. Emeryci mogą przejść na emeryturę bez zmniejszania swoich świadczeń lub zażądać ponownego obliczenia wysokości świadczeń. Prawo stanowi, że emeryt otrzyma odszkodowanie za lata poprzednie, w których otrzymał normalną, ale niską emeryturę. Jest to różnica między nowo obliczoną kwotą świadczenia a świadczeniem, które dotychczas otrzymałeś.

READ  Zmiany w programie Rodzina 500 plus. Najpóźniej do czerwca 2021 r., Bo decyzja została już podjęta. Czy zamiast gotówki będą bony? [4.10.2020]

Zobacz też

Indeksowanie emerytur i trzynastu.  Ile to kosztuje?  Minister wyjaśnia

Niemiła niespodzianka w ZUS

„Wyborcza” dowiaduje się, że w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ZUS podwyższył jedynie emerytury dla 8 469 kobiet. Mało tego, kobiety, które otrzymały odszkodowanie, muszą płacić od nich podatki.

Dr. Antoni Kolek, dyrektor instytutu emerytalnego, wyjaśnia w rozmowie z gazetą, że emeryci urodzeni w 1953 r., Którzy otrzymali emeryturę obniżoną, powinni otrzymywać rekompensatę za wszystkie okresy wypłaty niższego świadczenia.
Jednak rząd uważał, że będzie to jakaś forma rekompensaty i że będzie to dochód beneficjenta i jako taki podlega opodatkowaniu i jest objęty składką na ubezpieczenie zdrowotne.


Dr. Antoni Kolek

W gazecie czytamy, że z pełnej kwoty odszkodowania szacowanej przez rząd na ponad 12 000 zł emeryci wpłacą do budżetu około 2 000 zł. Szef instytutu emerytalnego powiedział, że gdyby tylko rząd zastąpił słowo „odszkodowanie” słowem „odszkodowanie”, które jest zwolnione z podatku PIT, to seniorów kieszenie miałyby więcej pieniędzy.

Zdaniem ekonomistów, którzy komentują te regulacje dla dziennika, celem jest wpłacenie jak największej ilości pieniędzy do budżetu w napiętej sytuacji. Poszkodowani emeryci pomogą więc wypełnić lukę finansową, która w tym roku wyniesie 109 mld zł.
To jest poza moją głową. Nie tylko kobiety otrzymywały niższe emerytury przez lata, których cięcia były nielegalne, ale teraz państwo chce od nich dodatkowych pieniędzy za to bezprawie.


Dr. Łukasz Wacławik z kierownictwa AGH w Krakowie

RadioZET.pl/Wyborcza.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.