Connect with us

Zabawa

Radosław Śmigulski odwołany ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Published

on

Radosław Śmigulski odwołany ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Ministerstwo Kultury odwołało Radosława Śmigulskiego ze stanowiska dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Posunięcie to wywołało falę uderzeniową w krajowym przemyśle filmowym, ale nie było całkowicie nieoczekiwane.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w czwartek na konferencji prasowej o dymisji Śmigulskiego.

Śmigulski był jednym z trzech dyrektorów instytucji kultury i szefa instytutu badawczego, którzy zostali powołani za rządów byłego prawicowego rządu PiS na czele i usunięci ze stanowisk w ramach czystki.

Zwolnienia są częścią szeroko zakrojonych wysiłków trwającego od czterech miesięcy rządu centroprawicowego premiera Donalda Tuska na rzecz przywrócenia niezależności instytucji państwowych. Zostało to podważone w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości.

W grudniu ubiegłego roku Sienkiewicz zmienił sytuację w polskim nadawcy państwowym i zwolnił najwyższe kierownictwo. Zarzucano mu, że uczynił ze stacji rzecznika prawicowej polityki poprzedniego rządu.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i jego koncie X zacytowano Sienkiewicza, który stwierdził, że czwartkowe zwolnienia „odzyskają” dotknięte instytucje dla wszystkich „Polaków”.

„Wierzę, że te instytucje można zachować i naprawić, że można z nich zrobić coś więcej niż tylko źródło finansowania partii” – powiedział.

Śmigulski został mianowany dyrektorem PFI w 2017 r. przez były prawicowy rząd Prawa i Sprawiedliwości, zastępując Magdalenę Srokę.

Nominacja wywołała protesty filmowców w Polsce i całej Europie. Ówczesny prezes Europejskiej Akademii Filmowej Wim Wenders opublikował list otwarty do Ministra Kultury Piotra Glińskiego, w którym potępił to posunięcie.

Ministerstwo Kultury poinformowało w czwartek, że przyczyną zwolnienia Śmigulskiego była kontrola finansowania kin przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz skargi lokalnych twórców na cenzurę i brak przejrzystości.

Już w lutym główne polskie związki filmowe, reprezentujące około 5 tysięcy profesjonalistów, wysłały list do Sienkiewicza, w którym domagają się zwolnienia Śmigulskiego.

READ  Picturehouse Entertainment rozbija `` The Nest '', wzmacnia łupek Wielkiej Brytanii (ekskluzywny) w 2021 r. | Aktualności

„Kilka tysięcy filmowców prosiło mnie o zwolnienie reżysera Śmigulskiego ze względu na cenzurę, ograniczenia nałożone na artystów, trudności w rozpatrywaniu wniosków i dotacji oraz brak przejrzystości w podejmowanych decyzjach” – cytuje Sienkiewicz.

Na p.o. dyrektora placówki powołano Kamila Dorbach; Ministerstwo Kultury obiecało powołanie nowego stałego dyrektora w drodze selekcji.

Stwierdzono, że działalność instytucji zostanie utrzymana, a rundy finansowania odbędą się zgodnie z planem.

Śmigulski złożył krótkie oświadczenie dla polskich mediów, w którym potwierdził swoją rezygnację.

„Dzisiaj, po ponad sześciu latach, rezygnuję z funkcji dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Chciałbym podziękować twórcom filmu, mediom i pracownikom za współpracę na przestrzeni ostatnich kilku lat. Życzę mojemu następcy i całemu polskiemu środowisku filmowemu wielu sukcesów w kolejnych latach” – mówi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *