Connect with us

Świat

Przywódcy twierdzą, że Etiopia i separatystyczny region Somalii podpisują umowę zapewniającą Etiopii dostęp do morza

Published

on

Przywódcy twierdzą, że Etiopia i separatystyczny region Somalii podpisują umowę zapewniającą Etiopii dostęp do morza

Bez dostępu do morza Etiopia podjęła pierwsze kroki w celu uzyskania dostępu do morza, podpisując w stolicy Addis Abebie umowę z separatystycznym somalijskim regionem Somaliland w sprawie dostępu do wybrzeża Somalilandu

Protokół ustaleń podpisali premier Etiopii Abiy Ahmed Ali i prezydent Somalilandu Muse Bihi Abdi.

W ramach umowy Somaliland planuje wydzierżawić 20-kilometrowy odcinek ziemi wzdłuż swojego wybrzeża do Etiopii w celu zbudowania tam bazy morskiej, powiedział Abdi podczas podpisywania umowy.

Etiopia, licząca ponad 120 milionów mieszkańców, jest najludniejszym śródlądowym krajem na świecie.

Umowa wzmacnia partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa oraz gospodarcze i polityczne między Etiopią a Somalilandem, stwierdzono w oświadczeniu Kancelarii Premiera Etiopii.

Prezydent Somalilandu Abdi powiedział, że porozumienie zawiera deklarację, że Etiopia uzna Somaliland w najbliższej przyszłości za niepodległe państwo.

Somaliland odłączył się od Somalii ponad 30 lat temu, ale nie jest uznawany za niepodległe państwo ani przez Unię Afrykańską, ani przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Somalia nadal uważa Somaliland za część swojego terytorium, a tamtejsi urzędnicy szybko zareagowali.

„Somalia jest niepodzielna. „Jego suwerenność i integralność terytorialna są nienaruszalne” – powiedział Abdirizak Omar Mohamed, minister somalii ds. ropy naftowej i zasobów mineralnych.

READ  Koronawirus w Kanadzie. Premier Justin Trudeau: Nie będzie normalnych Świąt Bożego Narodzenia

Somalijskie media państwowe podały w poście w mediach społecznościowych, że somalijski rząd spotka się we wtorek, aby omówić porozumienie między Somalilandem a Etiopią.

Somalia i Somaliland osiągnęły w piątek w Dżibuti porozumienie w sprawie wzmocnienia współpracy w obszarach bezpieczeństwa i walki z przestępczością zorganizowaną.

Po odłączeniu się Erytrei w 1993 r. Etiopia utraciła dostęp do morza. Etiopia realizuje większość swojego importu i eksportu z portu w sąsiednim Dżibuti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *