Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Przyszłość polskiej ustawy medialnej jest niepewna w obliczu rozłamu w koalicji

Published

on

WARSZAWA (Reuters) – W środę polska ustawa medialna stanęła w obliczu niepewnej przyszłości, ponieważ koalicja rządząca została podzielona w związku z propozycją, która może spowodować, że amerykańska stacja telewizyjna będzie krytykować rząd utratę licencji.

Rządząca nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) od dawna twierdzi, że zagraniczne grupy posiadają zbyt wiele mediów, co zakłóca debatę publiczną, ale krytycy twierdzą, że rząd dąży do zwiększenia kontroli mediów i ograniczenia wolności wypowiedzi.

W ubiegłym tygodniu ustawodawca PiS przedstawił zmiany legislacyjne w polskiej ustawie o radiofonii i telewizji, które mają uniemożliwić firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przejmowanie kontroli nad polskimi stacjami radiowymi i telewizyjnymi. .

Zdaniem opozycyjnych deputowanych oznaczałoby to utratę koncesji przez TVN i jego kanał informacyjny TVN24, których właścicielem jest Discovery. Według PiS ustawa ma uniemożliwić krajom takim jak Rosja i Chiny przejęcie kontroli nad polskimi stacjami telewizyjnymi i radiowymi.

W odpowiedzi na obawy krytyków partia Accord, młodszy koalicjant PiS, zaproponowała zmianę, która pozwoliłaby firmom z krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) posiadać ponad 49% udziałów w polskiej spółce medialnej .

Stany Zjednoczone były jednym z państw założycielskich OECD.

„Jesteśmy przekonani, że te rozwiązania są dobre i nie zmieniają podstawowego celu ustawy” – powiedziała Reuterowi rzeczniczka Accord Magdalena Sroka.

Jeden z prawodawców PiS stojący za pierwotną propozycją, Marek Suski, powiedział w środę, że przyszłość projektu jest niepewna ze względu na brak poparcia w koalicji rządzącej.

„Zachowują się tak, jakby byli w opozycji, a nie w koalicji” – powiedział Suski prywatnemu nadawcy Republika TV, odnosząc się do propozycji Porozumienia, podała państwowa agencja informacyjna PAP.

Powiedział, że ma nadzieję, że uda się uzyskać wsparcie potrzebne do uchwalenia prawa i że „koledzy nas nie zaatakują, będą z nami współpracować”.

READ  Pierwszy customowy tankowiec LNG ORLEN w drodze z USA do Polski

Sroka powiedziała, że ​​jej partia nikogo nie atakuje, a jej propozycja była próbą dialogu.

„Widzimy, jak emocjonalnie naładowany stał się ten problem. Wywołał debatę publiczną, stąd nasza propozycja” – powiedziała.

Polska niedawno wykorzystała swoją państwową rafinerię PKN Orlen do wykupienia wydawcy gazet od niemieckich właścicieli, dając Warszawie większy wpływ na 20 lokalnych gazet codziennych, których strony internetowe przyciągają prawie 17 milionów odwiedzających dziennie.

(Raport Alicji Ptak; montaż Alan Charlish i Nick Macfie)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *