Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Prawicowy poseł zmusza do przerwania wykładu badacza Holokaustu w Instytucie Niemieckim w Warszawie

Published

on

Prawicowy poseł zmusza do przerwania wykładu badacza Holokaustu w Instytucie Niemieckim w Warszawie

Wczorajszy wykład polsko-kanadyjskiego badacza Holokaustu Jana Grabowskiego w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie musiał zostać odwołany po tym, jak skrajnie prawicowy przywódca zakłócił to wydarzenie i podobno nakazał dyrektorowi instytutu „opuścić Polskę”. Inny przywódca nacjonalistów poprowadził protest przed lokalem.

Grabowski, urodzony w Warszawie syn polsko-żydowskiego ocalałego z Holokaustu i profesor historii na Uniwersytecie w Ottowie, od dawna jest krytykowany przez prawicowe osobistości w Polsce za swoje badania nad zbrodniami na Żydach popełnionymi przez Polaków podczas II wojny światowej, które krytycy powiedzieć, że przesadził i fałszywie przedstawił.

Wczoraj miał wygłosić wykład pt. „(Narastający) polski problem z historią Holokaustu”, zorganizowany wspólnie przez Niemiecki Instytut Historyczny, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego i Fundację Maxa Webera.

Według opisu organizatorów, wykład miał dotyczyć „prób polskich władz i niezależnych organizacji fałszowania historii Holokaustu” w celu „obrony dobrego imienia Polski”.

Jednak po 20 minutach wykład przerwał Grzegorz Braun, jeden z liderów skrajnie prawicowej Konfederacji. Brązowy ma jeden długą historię szerzenia antysemickich teorii spiskowychw tym twierdzenia, że ​​USA i Izrael są zaangażowane w spisek mający na celu przekształcenie Polski w „państwo żydowskie”.

Braun, który był na widowni, podobno wyrwał mikrofon używany do rozmowy i przewrócił głośniki, zanim stanął na podium. „Ten wykład się skończył” – ogłosił według serwisu informacyjnego Onet.

Po tym, jak dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego, Milos Reznik, poprosił Brauna, aby nie niszczył ich sprzętu i nie opuszczał pokoju, zastępca powiedział mu: „Niemiec w Warszawie nauczył mnie, żeby niczego nie niszczyć!” Wynoś się z Polski”. właściwie czeski, a nie niemiecki.

READ  Raport UE dotyczący praworządności ubolewa nad sytuacją w Polsce i na Węgrzech

Na miejsce wezwano policję, ale Braun powiedział im, że „odmówił opuszczenia budynku”. [because] „Chronię naród polski przed prowokacyjnym atakiem na naszą wrażliwość historyczną” – powiedział Zrób Rzeczy co tydzień. „Niemcy nie będą nas uczyć historii w Polsce”.

Sam Braun napisał później na Twitterze, że interweniował, aby „położyć kres tego rodzaju prowokacji przeciwko narodowi polskiemu”. [by] osoba znana ze swojej antypolskiej, kontrfaktycznej propagandy historycznej snującej narrację, w której polscy patrioci są przedstawiani jako złoczyńcy”.

Ostatecznie organizatorzy ogłosili odwołanie wykładu i poprosili uczestników o opuszczenie wykładu. Na zewnątrz napotkali kolejny protest prowadzony przez Roberta Bąkiewicza, wybitnego przywódcę nacjonalistów.

Jego zwolennicy trzymali transparenty z napisami „Polacy byli ofiarami” i „niemieckie zbrodnie”. Niemiecka odpowiedzialność”. Wyzywali Brauna i wykrzykiwali obelgi pod adresem gości, którzy opuścili wykład – relacjonuje Gazety Wyborczej codziennie.

Potem Grabowski powiedział gazecie: „Nic takiego mi się nigdy nie przydarzyło”. [I was] w Polsce w latach 30. W tej dekadzie nasiliła się w Polsce antyżydowska kampania, w którą zaangażowały się skrajnie prawicowe ugrupowania i prawicowa narodowa demokracja (Endecja) Ruch.

W okresie poprzedzającym wydarzenie planowany wykład Grabowskiego spotkał się z krytyką mediów publicznych – znajdujących się pod wpływem narodowo-konserwatywnej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – oraz niektórych instytucji państwowych i osób z nią związanych.

Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN, powiedział TVP, że „nie ma problemu z historią Holokaustu w Polsce, wbrew temu, co sugeruje tytuł wykładu profesora Grabowskiego”.

READ  Polska. Spotkanie Przedstawicielstwa RP w Hiszpanii

„Niestety, w polskiej i międzynarodowej sferze publicznej pojawiają się głosy, zarówno politycy, jak i historycy, którzy często manipulacjami i półprawdami próbują przerzucić ciężar odpowiedzialności za zbrodnie niemieckie na Żydach w czasie II wojny światowej na Polaków” – powiedział. dodany.

W 2021 roku warszawski sąd nakazał Grabowskiemu i innej polskiej badaczce Holokaustu, Barbarze Engelking, przeprosić krewnego mężczyzny, który według nich był zamieszany w mordowanie Żydów. Wyrok ten został jednak uchylony w wyniku odwołania.

Engelking był również w tym roku przedmiotem kontrowersji po tym, jak powiedział w rocznicę powstania w getcie warszawskim, że Żydzi byli rozczarowani, jak niewielką pomoc otrzymali od Polaków podczas Holokaustu.

Jej uwagi potępili przedstawiciele rządu, w tym premier, ale uzyskała poparcie ponad 1000 naukowców i różnych instytucji badawczych w Polsce i Izraelu. Polski minister edukacji ogłosił w tym miesiącu, że zbada uczonych, którzy podpisali list poparcia dla Engelkinga.

Główne zdjęcie: Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *