Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski minister zdrowia gani odmowę aborcji 14-letniej ofiary gwałtu, ponownie skupiając się na „klauzuli sumienia”

Published

on

W wezwaniu do ochrony prawa kobiet do bezpiecznej i legalnej aborcji polski minister zdrowia Adam Niedzielski nazwał w poniedziałek zmagania upośledzonej umysłowo 14-letniej ofiary gwałtu jako „nie do zaakceptowania”. „Jesteśmy oburzeni tą sprawą, tutaj nasza odpowiedź jest jasna” – powiedział Niedzielski przedstawicielom mediów, podała AFP.

Prawo aborcyjne w Polsce, europejskim kraju katolickim, zawsze było kontrowersyjnym tematem. W przypadku nastolatki, która zaszła w ciążę po tym, jak została wykorzystana seksualnie przez wuja, została zlekceważona przez polskich lekarzy katolickich, którzy odmówili wykonania aborcji.

Lekarze odmówili przerwania ciąży dziewczynki, powołując się na polską „klauzulę sumienia”.

„Klauzula sumienia” zawarta w art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty stanowi, że personel medyczny może odmówić wykonania aborcji na tej podstawie, że jest to sprzeczne z jego osobistymi wartościami lub przekonaniami.

W maju 2014 r. pracownicy służby zdrowia podpisali „wyznanie wiary”, w którym podkreślili, że dokonanie aborcji jest sprzeczne z ich przekonaniami. Oświadczenie poparli także polscy biskupi katoliccy.

Pozytywną stroną jest jednak to, że aborcja została w końcu przeprowadzona w Warszawie po tym, jak polska grupa walcząca o prawa kobiet Federa podniosła głos poparcia dla aborcji. „Za takie zachowanie nie wystarczą żadne słowa obrzydzenia… ale dla nas najważniejsza była pomoc dziewczynce” – powiedziała Federa.

„Klauzula sumienia jest prawem barbarzyńskim i nieludzkim… i powinna zostać zniesiona” – powiedziała dziennikarzom lewicowa posłanka Katarzyna Kotula.

W swojej argumentacji grupa stwierdziła, że ​​nastolatka była upośledzona umysłowo i nie wiedziała, że ​​jest w ciąży. Federa dodała, że ​​ciotka dziewczynki odkryła, co się stało, a później próbowała pomóc jej w przeprowadzeniu aborcji.

Możesz napisz teraz do winews.com i być częścią społeczności. Podziel się z nami swoimi historiami i opiniami tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *