Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski Duda zapewnia kolejne 5 lat prezydentury: wynik wstępny

Published

on

Duda wygrał jeszcze przed opublikowaniem wstępnych wyników.

„To doskonała wiadomość, że wygrać wybory prezydenckie z 70 proc. Frekwencją. Jestem bardzo wzruszony” – powiedział Duda w niedzielny wieczór na wiecu wyborczym w Pułtusku, mieście na północ od Warszawy.

Trzaskowski też wygrał w niedzielę, mówiąc: „Jestem absolutnie pewien, że nic nas nie pokona, bo wygraliśmy już bez względu na wynik końcowy. Udało nam się się obudzić, udało nam się stworzyć nową nadzieję”.

Według komisji frekwencja wyniosła 68,12 proc. Ostateczne głosowanie zostanie ogłoszone później w poniedziałek lub wtorek.

48-letni Duda po raz pierwszy objął polską prezydencję jako stosunkowo mało znany poseł do Parlamentu Europejskiego pięć lat temu po obiecujących programach socjalnych dla najbiedniejszych i najstarszych wyborców w kraju. W tym roku zbudował swoją kampanię na mieszance kontynuowanych hojnych programów społecznych, zakwaszonych dawką ochrony polskich wartości narodowych i chrześcijańskich, wywołując ataki na to, co on. „Ideologia LGBT, ”jak również włączone Żydów i Niemiecki.

Z Dudą na czele państwa PiS pozostaje dominującą siłą polityczną w Polsce. Jedynie stosunkowo bezsilny Senat jest mocno utrzymywany przez opozycję, co nie wystarczy, aby powstrzymać program radykalnych reform partii.

W trakcie kampanii wysocy urzędnicy PiS, w tym Duda i lider partii Jarosław Kaczyński, powszechnie uważany za de facto lidera Polski, wskazywali na najbliższy program.

Wysiłki mające na celu powstrzymanie niezależnych mediów będą prawdopodobnie wysoko na ich liście. Państwowa telewizja jest już rzecznikiem partii rządzącej oraz Dudy i innych polityków podczas kampanii skarżył się na zagraniczną ingerencję kiedy media zagranicznych firm donosiły o krytycznych historiach.

Jest również prawdopodobne, że pięcioletnie starania rządu o objęcie polskich sądów ściślejszą kontrolą polityczną będą kontynuowane z nową energią – działania, które wywołały rosnące napięcia z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim.

READ  Szwajcaria musi zamrozić konta rosyjskich oligarchów – mówi polski premier

Aby zmobilizować swój konserwatywny elektorat, Duda zorganizował kampanię przeciwko LGBTQ i zaproponował poprawkę do konstytucji, która uniemożliwiłaby parom tej samej płci adopcję dzieci. Kaczyński powiedziany Ma nadzieję, że kontrolowany przez PiS w tym kraju trybunał konstytucyjny zakazuje aborcji, jeśli płód zostanie uszkodzony bez naprawy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *