Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sąd UE orzekł, że 3 kraje złamały umowy dotyczące kwot uchodźców

Published

on

BRUKSELA – Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w czwartek, że Polska, Węgry i Czechy naruszyły swoje zobowiązania, odmawiając przyjęcia sprawiedliwego udziału osób ubiegających się o azyl na szczycie kryzys uchodźczy w 2015 roku.

W ostatecznej decyzji sądu stwierdzono, że trzy kraje Europy Wschodniej nie wywiązały się z wygaśnięcia porozumienia Unii Europejskiej o dystrybucji 160 000 osób ubiegających się o azyl, które trafiły do ​​Grecji i Włoch na zewnętrznych granicach Europy. Kraje w tamtym czasie walczyły z dużą liczbą ludzi, którzy przybyli ze stref wojennych i uciekli z biedy.

Kryzys zagroził, że zmieni rdzeń Unii Europejskiej, przyczyni się do rozwoju skrajnej prawicy i popchnie rządy wielu krajów do bardziej konserwatywnego krańca spektrum.

Odmowa udziału trzech krajów w programie relokacji, nadzwyczajnym środku wspierającym Grecję i Włochy, mającym na celu bardziej sprawiedliwy podział przybyszów, została uznana przez niektóre inne kraje UE za szczególnie obraźliwą.

Był to blok oporu przeciwko wspólnie uzgodnionej polityce – zwłaszcza w odniesieniu do przesiedleń i przyjmowania migrantów i uchodźców w Europie Wschodniej – i stworzył nową linię podziału w polityce Unii Europejskiej.

Program relokacji wygasł w 2017 r., Więc nie ma praktycznego sposobu, aby Polska, Węgry i Czechy przyjęły teraz więcej osób ubiegających się o azyl. To do Komisji Europejskiej należy decyzja, co dalej – stwierdził sąd, odnosząc się do władzy wykonawczej Unii Europejskiej.

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, stwierdziła, że ​​orzeczenie sądu jest ważną decyzją, „która odnosi się do przeszłości, ale daje nam wskazówki na przyszłość”. Pani von der Leyen powiedziała, że ​​Komisja pracuje nad nowym paktem migracyjnym, który określi kompetencje krajów europejskich, ale nie wspomniała o żadnych konkretnych środkach w stosunku do tych trzech krajów.

„Chociaż historia pokazała nam rację, Węgry zostały postawione przed sądem” – powiedziała w oświadczeniu minister sprawiedliwości tego kraju Judit Varga. „Jest to szczególnie szokujące, biorąc pod uwagę fakt, że prawie żadne z państw członkowskich nie wdrożyło w pełni decyzji kwotowych z 2015 r.” – dodała Varga, odnosząc się do nieudanego systemu kwot w zakresie dystrybucji osób ubiegających się o azyl w różnych krajach europejskich.

READ  Skandal w „Top Model”. Finalista Dominic D'Angelica skazany za przestępstwo seksualne, usunięty z programu TVN. Program złożył oświadczenie

Pani Varga powiedziała, że ​​Węgry „nie mają już obowiązku przyjmowania osób ubiegających się o azyl”. deklarujemy na Twitterze że „obowiązkowy system relokacji migrantów w UE jest martwy i dzisiejszy wyrok TSUE tego nie zmieni”.

Polski rząd w oświadczeniu powiedział: „Odmowa stosowania mechanizmu relokacji była podyktowana potrzebą ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego Polski i obrony przed niekontrolowaną migracją. Głównym celem polityki rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom. “

Premier Czech Andrej Babis odpowiedział na wyrok: „Przegraliśmy sprawę; To nie jest takie ważne. Ważne, żebyśmy nic nie płacili. Komisja zwraca jedynie koszty procedury. “

„Ważne jest, abyśmy nie przyjmowali migrantów i aby system kwot został zniesiony” – dodał. „I to głównie dzięki nam”.

Rządy nacjonalistyczne trzech krajów przytaczały wcześniej powody związane z bezpieczeństwem narodowym, odmawiając przyjęcia uchodźców i migrantów. Premier Węgier Viktor Orban, na przykład ślubował zablokować Program Unii Europejskiej Aby relokować migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, ważne jest, aby chronić granice swojego kraju przed imigrantami głównie muzułmańskimi „Aby Europa była chrześcijańska”.

Wcześniej w tym tygodniu Orban został ostro skrytykowany za szereg środków rzekomo wprowadzonych w celu zwalczania koronawirusa, ale które skutecznie zatrzymały proces demokratyczny na Węgrzech.

Na konferencji prasowej w czwartek pani von der Leyen powiedziała, że ​​jest „zaniepokojona, że ​​niektóre środki idą za daleko” i „szczególnie zaniepokojona sytuacją na Węgrzech”.

„Te natychmiastowe środki muszą być ograniczone do tego, co jest konieczne” – powiedziała. „Muszą być ściśle proporcjonalne, ponieważ muszą być rozsądne w tej sytuacji. Nie powinny trwać w nieskończoność i co bardzo ważne, powinny być regularnie sprawdzane. “

Zinterpretuj naruszenia Europejski Trybunał ds. Uchodźców z siedzibą w Luksemburgu stwierdził: „Polska stwierdziła, że ​​100 osób może zostać szybko przesiedlonych na jej terytorium. Jednak osoby te nie zostały relokowane i nie podjęto dalszych zobowiązań dotyczących relokacji. “

READ  Holender Jakobsen zapadł w śpiączkę po upadku w Polsce

Mówiono, że Węgry nawet nie wskazały liczby osób do przyjęcia, a Republika Czeska przyjęła tylko 12 osób ubiegających się o azyl z Grecji, choć wierzyły, że przyjmie 50.

Niemcy przeciwko temu przyjął prawie milion osób ubiegających się o azylpodczas gdy inne główne kraje europejskie zastosowały się do tej polityki.

Grecja, niewielki ułamek wielkości Polski i mniej więcej wielkości Węgier, przyciągnęła ponad milion migrantów kryzys 2015-16. Obecnie w obozach przebywa ponad 100 000 osób, z których większość jest całkowicie przepełniony i przepełniony.

Agencja Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców szacuje, że w Grecji jest obecnie 112 300 osób ubiegających się o azyl i uchodźców, w tym 41 100 na greckich wyspach i 71 200 na kontynencie. Spośród osób na wyspach 36 219 osób ubiegających się o azyl przebywa w pięciu ośrodkach recepcyjnych, które są przeznaczone dla łącznie 5400 osób. Większość to rodziny, a ponad jedna trzecia to dzieci, większość z nich w wieku poniżej 12 lat.

Benjamin Novak relacjonował z Budapesztu, Joanna Berendt z Warszawy i Hana de Goeij z Pragi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *