Connect with us

Świat

Moskiewska policja aresztowała brata przywódcy opozycji Nawalnego

Published

on

MOSKWA (AP) – Moskiewska policja rozpoczęła w środę serię nalotów na domy i biura rodziny oraz ich pracowników uwięzionego przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego i aresztowała jego brata.

Wśród przeszukanych miejsc znalazł się dom Nawalnego, w którym policja aresztowała jego brata Olega, oraz wynajęte mieszkanie, w którym mieszkała żona Nawalnego, Julia.

Wideo telewizji internetowej Dozhd pokazało Julię Nawalną, która opowiadała dziennikarzom z okna, że ​​policja nie wpuściła jej prawnika do mieszkania.

Do nalotów doszło cztery dni przed protestami, które zwołali w niedzielę zwolennicy Nawalnego.

W minioną sobotę w ponad 100 miastach w całym kraju odbyły się demonstracje domagające się jego uwolnienia. Był to silny znak rosnącej złości na Kreml. Podczas tych protestów aresztowano prawie 4000 osób.

Kolejnymi miejscami przeszukiwanymi przez policję w środę były biura Fundacji Navalny Anti-Corruption oraz studio, które produkuje jej filmy i transmisje online. Dzięki popularnym filmom i audycjom Nawalny stał się najbardziej znanym i upartym wrogiem prezydenta Rosji Władimira Putina.

Nie było natychmiastowego komentarza policji w sprawie przeszukania. Urzędnicy Nawalnego poinformowali w mediach społecznościowych, że wyszukiwania były powiązane z podejrzeniami o naruszenie przepisów epidemiologicznych z zeszłotygodniowego masowego protestu w Moskwie.

„Prawdziwym powodem przeszukania zespołów, krewnych i biur Navalnego jest szalony strach Putina” – podał w komunikacie zespół Nawalnego.

Wyzwanie Nawalnego wobec Putina wzrosło po tym, jak został aresztowany 17 stycznia po powrocie z Niemiec. Tam przez pięć miesięcy wyleczył się z zatrucia środkami nerwowymi, o które oskarża Kreml.

Dwa dni po jego aresztowaniu jego organizacja opublikowała obszerny raport wideo na temat pałacowego wybrzeża rzekomo zbudowanego dla Putina. Był oglądany dziesiątki milionów razy, co potęguje niezadowolenie.

Nawalny, najwybitniejszy i najtrwalszy wróg Kremla, zapadł w śpiączkę 20 sierpnia podczas krajowego lotu z Syberii do Moskwy. Dwa dni później został przeniesiony ze szpitala na Syberii do szpitala w Berlinie. Laboratoria w Niemczech, Francji i Szwecji, a także testy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej ujawniły, że był on narażony na działanie sowieckiego czynnika nerwowego Nowiczok.

READ  Pożar w parlamencie RPA: dach się zawala, całe podłogi wypatroszone

Władze rosyjskie odmówiły wszczęcia pełnego śledztwa, ponieważ nie ma dowodów na to, że Nawalny został otruty.

W grudniu Navalny udostępnił nagranie rozmowy telefonicznej z mężczyzną, którego zidentyfikował jako podejrzanego członka grupy funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), który rzekomo otruł go w sierpniu, a następnie próbował go zatuszować. FSB odrzuciła nagranie jako fałszerstwo.

Aresztowanie Nawalnego i ostre akcje policyjne podczas protestów wywołały powszechną krytykę ze strony Zachodu i domagają się jego uwolnienia.

Rosyjskie MSZ oświadczyło w środę, że oświadczenie grupy siedmiu ministrów spraw zagranicznych potępiające jego aresztowanie stanowi „rażącą ingerencję” w wewnętrzne sprawy Rosji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.