Connect with us

Świat

„Konwój wolności”: Trudeau uchyla prawo nadzwyczajne

Published

on

Posunięcie to było odroczeniem dla Trudeau, który powiedział w poniedziałek, że jego rząd nadal potrzebuje szerokich uprawnień, nawet po zniesieniu w weekend blokad przeciwko restrykcjom zdrowia publicznego, wśród „prawdziwych obaw”, że mogą pojawić się nowe blokady i że protestujący mogą się przegrupować węzły satelitarne poza Ottawą.

Prawo zostało napisane jako ostatnia deska ratunku, gdy w księgach nie było innych przepisów, które mogłyby zakończyć sytuację kryzysową. Kilku analityków prawnych stwierdziło, że nie jest jasne, czy blokady osiągnęły próg, czy też władze wyczerpały istniejące narzędzia.

Stan wyjątkowy pozwolił policji Ustanowić strefy, w których osoby uczestniczące w zakazanych zgromadzeniach publicznych lub przyprowadzające na nie osoby niepełnoletnie mogłyby zostać aresztowane. Jednym z takich obszarów było Wzgórze Parlamentarne w Ottawie i okolicznej gminie.

Prawo dało również rządowi prawo do zmuszania firm holowniczych do usuwania pojazdów blokujących drogi. Wielu operatorów lawet nosiło osłony twarzy i zakrywało logo na swoich ciężarówkach, obawiając się, że mogą spotkać się z odwetem ze strony protestujących.

Aby odciąć finansowanie demonstracji, rząd użył uprawnień nadzwyczajnych, aby wymagać od witryn finansowania społecznościowego przestrzegania przepisów dotyczących finansowania terroryzmu i prania pieniędzy. Dali też bankom możliwość zamrożenia kont osób biorących udział w protestach bez nakazu sądowego.

Królewska kanadyjska policja konna poinformowała w tym tygodniu, że konta, które zostały zamrożone, należały do ​​„interesujących” w protestach i/lub właścicieli pojazdów biorących udział w blokadach, „którzy nie chcieli wyjeżdżać”. Powiedział, że nie dostarczył listy darczyńców dla instytucji finansowych.

Isabelle Jacques, wiceminister finansów, powiedziała we wtorek komisji parlamentarnej, że zamrożono 206 kont osobistych i firmowych, na których jest ponad 6,1 miliona dolarów. Powiedziała, że ​​instytucje finansowe rozpoczęły odblokowywanie kont w tym tygodniu.

READ  700 osób aresztowanych podczas piątej nocy zamieszek we Francji; Dom burmistrza został zaatakowany

Policja w Ottawie przeprowadziła w weekend ogromną operację mającą na celu usunięcie blokad, które przez kilka tygodni blokowały główne arterie, w tym te przed Parlamentem, zamknęła kilka firm z powodu obaw o bezpieczeństwo i zakłóciła życie mieszkańców.

Protesty zamknęły kilka przejść granicznych USA-Kanada – w tym najbardziej ruchliwe, most ambasadorałączące Windsor, Ontario z Detroit – również zostały wyczyszczone.

W poniedziałek władze Ottawy poinformowały, że odholowały 115 pojazdów, aresztowały 196 osób i oskarżyły 110 z nich o przestępstwa, w tym napaść i posiadanie broni.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *