Najważniejsze wiadomości
Polska wysyła do domu sześciu pływaków z Igrzysk Olimpijskich w Tokio
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2021 r.
- Gdy: Pływanie w basenie: sobota 24 lipca – niedziela 1 sierpnia 2021
- Pływanie na wodach otwartych: środa 4 sierpnia – czwartek 5 sierpnia 2021
- Gdzie: Olimpijskie Centrum Wodne / Tokio, Japonia
- Biegi eliminacyjne: 19:00 / półfinały i finał: 10:30 (czasu lokalnego)
- Pełny harmonogram sportów wodnych
Klęska w procesie zgłoszeniowym Polskiego Związku Pływackiego spowodowała, że po przybyciu do japońskiego miasta sześciu pływaków zostało odesłanych do domu z Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
GlinIcja tchórz, Bartosz Piszczorowicz, Aleksandra Polańska, Mateusz Chowaniec, Dominika Kossakowska i Jan Hołub wszyscy byli pierwotnie ujęci w polskim składzie na przełożone Igrzyska Olimpijskie 2020 jako pływacy w sztafecie. W związku z tym udali się do Tokio w ramach 23-osobowego polskiego kontyngentu, którego całą początkową listę można zobaczyć na końcu tego wpisu.
Jednak po przyjeździe można zobaczyć pływaków przytulających się do swoich kolegów z drużyny, którzy opuszczają Japonię i żegnają się ze swoim olimpijskim marzeniem, ponieważ oczywistym błędem w poddaniu kwalifikacji było wysłanie zbyt wielu pływaków.
Ten film pochodzi od pływaka Chowanieca zamieszczonego przez polskie media.
Piąta rano w Tokio. Pływacy żegnają się z sześcioma wycofanymi kolegami… pic.twitter.com/IjyUYtfDmN
– Maksym Jaworski (@MaxJaw_) 17 lipca 2021
Post z 17 lipca na stronie internetowej Polskiego Związku Pływackiego potwierdza, że jego poprawiony skład olimpijski będzie teraz liczył tylko 17 uczestników, wskazując na problemy z „zakończeniem procesu zatwierdzania przez FINA, Komitet Organizacyjny MKOl i Polski Komitet Olimpijski”.
W oświadczeniu czytamy również: „Jutro Prezes PZP opublikuje oficjalny komunikat zawierający wszystkie informacje dotyczące sytuacji, działalności stowarzyszenia w związku z zatwierdzeniem składu i podjętych decyzji”. Możesz przeczytać oświadczenie Tutaj.
Według FINA, naród polski zakwalifikował do igrzysk olimpijskich następujące sztafety: sztafeta 4x100m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn, sztafeta 4x200m stylem dowolnym mężczyzn, sztafeta indywidualna mężczyzn i sztafeta mieszana.
Standardy Kwalifikacji Olimpijskich FINA stanowią, że każdy kraj może zgłosić zawodników tylko do sztafety, pod warunkiem, że osiągnęli przynajmniej standard B dla odpowiedniego skoku/dystansu sztafety, w której są zgłoszeni i mogą zgłosić do 10 dodatkowych sportowców dla kwalifikacji krajowej 5 sztafet.
Po zsumowaniu poszczególnych turniejów kwalifikacyjnych z cięć A i B, miejsca te zostały zapełnione poza to, co Polska miała na swojej liście i podjęto decyzję, kto musi odejść.
Pod znakiem zapytania stoi teraz także zdolność Polski do zestawiania sztafet na mecze. Wydaje się, że zwłaszcza sztafeta kobiet 4×100 m stylem dowolnym została wyeliminowana, podczas gdy sztafeta mężczyzn 4×200 m stylem dowolnym może również pochodzić od uczestniczących pływaków. Będziemy nadal monitorować implikacje tej sytuacji w tym zakresie.
W międzyczasie kilku polskich pływaków podpisało list otwarty do Pawła Słomi, ski, prezesa Polskiego Związku Pływackiego, w którym zwrócili się do całego zarządu organizacji o natychmiastową rezygnację z zaistniałej sytuacji.
„Działania stowarzyszenia doprowadziły do bezprecedensowego wydarzenia w historii polskiego sportu” – czytamy w liście.
„Dodatkowo polskie pływanie zostało wystawione na kpinę, zarówno w oczach opinii publicznej, jak i potencjalnych sponsorów. i będzie to miało rażący wpływ na wszystkich uczestników, którzy codziennie rywalizują w kolorach białym i czerwonym.
„Apelujemy do prezesa i całego zarządu o natychmiastową rezygnację”.
List podpisało 22 pływaków, z wyjątkiem Sprint-Ace Kasia WasickPodobno tylko dlatego, że fizycznie nie była w Tokio. SwimSwam zwrócił się do Wasicka i kilku innych polskich pływaków o komentarz.
Oryginalna polska kadra olimpijska:
MĘŻCZYŹNI
KOBIETY
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.