Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska, Węgry i Słowacja sprzeciwiają się zniesieniu unijnego zakazu importu zbóż na Ukrainę

Published

on

Polska, Węgry i Słowacja sprzeciwiają się zniesieniu unijnego zakazu importu zbóż na Ukrainę

Unia Europejska oświadczyła w piątek, że zniesie zakaz importu ukraińskiego zboża w pięciu państwach członkowskich, ale Polska, Węgry i Słowacja natychmiast oświadczyły, że sprzeciwią się temu posunięciu.

Komisja Europejska ogłosiła, że ​​„istniejące środki wygasną dzisiaj”, kiedy wygasną o północy.

„Zakłócenia na rynku w pięciu państwach członkowskich graniczących z Ukrainą zniknęły” – oznajmił unijny urzędnik wykonawczy.

Decyzja została podjęta po tym, jak Kijów zgodził się na wprowadzenie w ciągu 30 dni takich środków, jak system licencjonowania eksportu, aby „zapobiec gwałtownym wzrostom zbóż” – stwierdziła komisja.

Tymczasem Ukraina podejmie działania mające na celu kontrolę eksportu pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika, aby uniknąć zakłóceń na rynkach swoich sąsiadów z UE – dodała.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął przeprowadzkę z Brukseli jako „przykład prawdziwej jedności i zaufania” między Kijowem a UE.

„Potrzebujemy wsparcia Ukrainy ze strony naszych sąsiadów w czasie wojny. A jeśli ich decyzje będą naruszać prawo UE, Ukraina zareaguje w cywilizowany sposób” – napisał w mediach społecznościowych.

Komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis wezwał państwa członkowskie, aby „powstrzymały się od środków jednostronnych i działały w duchu tego porozumienia”.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Jednak pomimo zapewnień Polska, Węgry, a następnie Słowacja natychmiast ogłosiły, że przedłużą zakazy w swoich krajach.

„Nie zgadzamy się z decyzją Komisji Europejskiej i wprowadzamy krajowe środki w interesie polskich rolników i konsumentów” – powiedział państwowej agencji prasowej PAP rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

Sprawa jest szczególnie drażliwa w Polsce, gdzie w przyszłym miesiącu odbędą się wybory.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Obecny prawicowo-populistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości cieszy się dużym poparciem w regionach rolniczych.

Kwestia importu zbóż wywołała spór dyplomatyczny między Polską a Ukrainą, a Kijów grozi podjęciem kroków prawnych.

READ  Niemcy zatwierdzają wniosek Polski o wysłanie samolotów MiG-29 na Ukrainę | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Polska jest głównym dostawcą pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy i gości około miliona ukraińskich uchodźców.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Węgry ogłosiły, że zamkną granicę dla 24 ukraińskich produktów, w porównaniu z czterema wcześniej.

Zakaz obejmuje zboża, nasiona rzepaku i słonecznika, mąkę, olej spożywczy, miód, niektóre rodzaje mięsa i jaja.

A słowacki rząd zapowiedział, że do końca roku wprowadzi zakaz importu czterech surowców, w tym pszenicy.

Reklama – Przewiń, aby kontynuować

Rumunia natomiast wyraziła ubolewanie, że Bruksela nie znalazła europejskiego rozwiązania umożliwiającego rozszerzenie ograniczeń importowych na ukraińskie zboże.

W oświadczeniu rządu stwierdzono, że czeka na informację od Ukrainy „w sprawie skutecznych środków kontroli”, zanim podejmie decyzję w sprawie „właściwych środków chroniących rumuńskich rolników”.

Rosyjska inwazja na Ukrainę zamknęła przedwojenne szlaki żeglugowe na Morzu Czarnym, w wyniku czego UE stała się głównym szlakiem tranzytowym i kierunkiem eksportu ukraińskiego zboża.

W maju UE zgodziła się ograniczyć import do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji, aby chronić lokalnych rolników, którzy obwiniali import za spadające ceny na rynkach lokalnych.

Środki umożliwiły dalszy transport produktów pomiędzy pięcioma krajami, lecz uniemożliwiły ich sprzedaż na rynku lokalnym.

Między innymi Rumunia zobowiązała się pójść w ślady UE, a Bułgaria zobowiązała się do zniesienia ograniczeń.

Bułgaria wyróżnia się na tle swoich regionalnych sąsiadów tym, że ma wielu producentów oleju słonecznikowego, którzy od czasu wprowadzenia embarga skarżyli się na poważny niedobór nasion i wysokie ceny.

Ograniczenia przez Rosję eksportu zboża z ukraińskiej potęgi rolniczej wzbudziły światowe obawy dotyczące dostaw zboża.

W lipcu Moskwa anulowała porozumienie Narodów Zjednoczonych zezwalające na eksport przez Morze Czarne i od tego czasu nasiliła ataki na ukraińskie obiekty eksportowe.

UE wzmocniła inne szlaki lądowe i wzdłuż rzek, którymi od czasu inwazji wyeksportowano z Ukrainy ponad 44 mln ton zboża.

READ  Specjaliści ds. onboardingu selfie z Paymento w Polsce -

dzbanek/del/yy

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *