Connect with us

Zabawa

Polska głosuje za zakazem posiadania zagranicznych mediów w celu odkrycia – The Hollywood Reporter

Published

on

Prawicowy rząd w Polsce wygrał w środę głosowanie wąskie za uchwaleniem kontrowersyjnej ustawy o własności mediów, która może zmusić Discovery do sprzedaży polskiej działalności TVN, której właścicielem jest TVN24, największy niezależny kanał informacyjny w kraju.

Głosowanie w środę odbyło się po ogólnopolskich protestach obrońców wolności słowa i praw człowieka przeciwko ustawie, która wzmocniłaby zakaz kontrolujący polskich nadawców firm pozaeuropejskich. TVN Discovery byłby nadawcą najbardziej dotkniętym przez ustawę. TVN prowadzi w Polsce kilka kanałów, w tym popularny kanał informacyjny TVN24, który jest bardziej krytyczny wobec rządu niż większość lokalnych mediów. Amerykańska firma Discovery Inc. kontroluje TVN poprzez spółkę zależną zarejestrowaną w Holandii.

Spór o prawo doprowadził do rozłamu w trójstronnej koalicji rządzącej w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki, szef czołowej partii Prawo i Sprawiedliwość, odwołał wicepremiera Jarosława Gowina z partii mniejszego porozumienia po tym, jak Gowin skrytykował ustawę medialną. Porozumienie opuściło rząd, pozostawiając Morawieckiego bez większości w polskim parlamencie. Prawo i Sprawiedliwość pozostają przy władzy, chyba że utraci wotum zaufania, które wymagałoby aprobaty dwóch trzecich Izby Gmin.

Izba Gmin uchwaliła ustawę w środę 228 głosami do 216, 10 wstrzymujących się. Aby stać się prawem, musi jeszcze zostać uchwalony przez Senat, który jest kontrolowany przez opozycję. Jeśli odrzucą ją zgodnie z oczekiwaniami, ustawa wróci do Izby Gmin, gdzie do jej uchwalenia będzie potrzebna bezwzględna większość i zostanie podpisana przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę.

W oświadczeniu Discovery stwierdziło, że jest „bardzo zaniepokojony wynikiem głosowania”, ale pozostaje „zdecydowanie w obronie praw Polaków i biznesu TVN”. Discovery stwierdziło, że nowa ustawa jest „atakiem na podstawowe demokratyczne zasady wolności słowa i niezależności mediów oraz bezpośrednio dyskryminuje TVN i Discovery”, a głosując w środę „Polska bezpośrednio podważa wartości, z którymi Polska jest kojarzona”. Europa [and] wykorzenia same fundamenty polsko-amerykańskich relacji „Odkrycie apeluje do Senatu RP i Prezydenta Dudy, aby” odrzucili ten projekt i nie dopuścili do tego, by stał się prawem. Od tego zależy przyszłość Polski jako państwa demokratycznego na arenie międzynarodowej i jej wiarygodność w oczach inwestorów.”

READ  Polski minister musi złagodzić krytykę filmu migracyjnego – stwierdził sąd

Polski rząd przekonuje, że ustawa ma na celu uniemożliwienie krajom takim jak Rosja i Chiny przejmowania lokalnych mediów, ale opozycja i krytycy twierdzą, że wyraźnie ma na celu poddanie TVN kontroli polskich właścicieli, którzy popierają rząd. Prawicowy rząd Viktora Orbana na Węgrzech wprowadził podobny zakaz posiadania zagranicznej własności, co zdaniem wielu pomogło mu zacieśnić kontrolę nad mediami.

Polska jest już na kursie kolizyjnym z Unią Europejską po zakwestionowaniu nadrzędności Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nad własnymi prawami. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wezwał Warszawę do zawieszenia organu dyscyplinarnego, który zdaniem krytyków rząd Prawa i Sprawiedliwości używał do zastraszania sędziów, by orzekali zgodnie z linią partyjną. Polski Sąd Najwyższy stwierdził, że Konstytucja RP przyznaje jego sądom zwierzchnictwo nad UE. Bruksela dała Warszawie czas do 16 sierpnia na wykonanie wyroku.

Zarówno administracje Trumpa, jak i Bidena wezwały polski rząd do pozostawienia TVN w spokoju, ostrzegając, że rozprawa z Discovery może zagrozić dalszym amerykańskim inwestycjom w Polsce.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *