Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Pochowana niezidentyfikowana ofiara Holokaustu; Szczątki znaleziono w byłym getcie warszawskim w Polsce

Published

on

Pochowana niezidentyfikowana ofiara Holokaustu;  Szczątki znaleziono w byłym getcie warszawskim w Polsce

WARSZAWA, Polska – warszawska społeczność żydowska pochowała nieznaną ofiarę Holokaustu, której szczątki odkryto tego lata w budynku warszawskiego getta podczas II wojny światowej.

„Jesteśmy tu jako rodzina dla osoby, której nie znamy” – powiedział naczelny rabin Polski Michael Schudrich, gdy kości zawinięte w białe płótna leżały na drewnianym wózku i zebrali się parafianie.

Czterech mężczyzn zaciągnęło wózek do grobu, gdzie kości zakopano wraz z ziemią z Izraela, a żydowscy przywódcy odmówili kadisz, żydowską modlitwę pogrzebową.

Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie, jednym z największych cmentarzy żydowskich w Europie w mieście, które aż do Holokaustu było wiodącym ośrodkiem życia żydowskiego.

Lesław Piszewski, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Warszawie, powiedział, że pogrzeb był tym bardziej emocjonujący w przeddzień Jom Kippur, najświętszego dnia w żydowskim kalendarzu.

„Po prawie 80 latach ten nieznajomy odzyskał godność” – powiedział Piszewski. – To bardzo ważne. To jedyna rzecz, jaką możemy zrobić dla nieznanej ofiary.

Szczątki odkryto podczas wodospadu w budynku na Muranowie, dzielnicy Warszawy, która przed wojną była głównie żydowska i była miejscem warszawskiego getta podczas niemieckiej okupacji wojennej Polski.

Marek Ślusarz, który mieszka w budynku i prowadzi Fundusz Lokalny, odkrył ludzkie kości szukając źródła wody w piwnicy. Kiedy on i hydraulik ją znaleźli, zaalarmował policję i społeczność żydowską.

Uważa się, że szczątki należą do żydowskiego mieszkańca, który ukrył się, gdy wojska niemieckie stłumiły powstanie w getcie warszawskim w 1943 r., niszcząc okolicę.

Po wojnie obiekt odbudowano na ruinach z czasów wojny.

Ślusarz powiedział, że zaangażowanie w zapewnienie ofiary godnego pochówku było źródłem satysfakcji. Chociaż nie jest Żydem, powiedział, że ma nadzieję, że takie wydarzenia zainspirują młodsze pokolenie w Polsce do zachowania pamięci o wiekach żydowskiego i nieżydowskiego współistnienia w Polsce.

Na uroczystości złożył wieniec przedstawiciel ambasady Izraela, a hołd złożył podczas pogrzebu sekretarz stanu za prezydenta Andrzeja Dudy Wojciech Kolarski.

READ  UE krytykuje Polskę za wolność mediów, ponieważ projekt ustawy jest skierowany przeciwko nadawcom
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *