Connect with us

Świat

Ogólnokrajowe protesty we Francji po podwojeniu przez Macrona rachunku emerytalnego

Published

on

Ogólnokrajowe protesty we Francji po podwojeniu przez Macrona rachunku emerytalnego

PARIS (Reuters) – Setki tysięcy ludzi miało strajkować i demonstrować we Francji w czwartek po tym, jak prezydent Emmanuel Macron obiecał kontynuować bardzo niepopularną reformę emerytalną pomimo eskalacji gniewu w całym kraju.

Protesty przeciwko ustawie, która podnosi wiek emerytalny o dwa lata do 64 lat, od stycznia przyciągają tłumy na organizowane przez związkowców wiece.

Związki zawodowe powiedziały, że czwartkowy dziewiąty ogólnokrajowy dzień akcji przyciągnie ogromne tłumy przeciwko temu, co nazwali „pogardą” i „kłamstwami” Macrona.

Macron wywołał w środę gniewną reakcję związków zawodowych i partii opozycyjnych, kiedy odrzucił ich wezwania do uwzględnienia rosnącego gniewu społecznego.

„Najlepszą odpowiedzią, jaką możemy dać prezydentowi, jest to, że miliony ludzi strajkują i wychodzą na ulice” – powiedział Philippe Martinez, lider twardego związku CGT.

Czwartkowy strajk spowoduje poważne zakłócenia w ruchu pociągów, trafione zostaną również lotniska, a nauczyciele wielu zawodów będą bez pracy, podczas gdy strajki będą kontynuowane w magazynach ropy i na wysypiskach śmieci.

Większość protestów przebiegała pokojowo, ale gniew narasta od czasu, gdy rząd przeforsował ustawę w parlamencie bez głosowania w zeszłym tygodniu.

W ciągu ostatnich siedmiu nocy w Paryżu i innych miastach miały miejsce spontaniczne demonstracje, podczas których podpalano pojemniki na śmieci i starcia z policją.

W środę Macron podtrzymał swoje oświadczenie, że nowe prawo jest konieczne i wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Odrzucił wezwania do zwolnienia swojej premier Elisabeth Borne, która była na czele reformy emerytalnej, i próbował odwrócić bieg wydarzeń, upoważniając ją do rozszerzenia większości parlamentarnej i powrotu do pracy ze związkami.

„Dodał więcej materiałów wybuchowych do już dobrze oświetlonego piekła” – powiedział lider Partii Socjalistycznej Olivier Faure.

Ostatnia fala protestów to największe wyzwanie dla władzy prezydenta od czasu buntu żółtych kamizelek cztery lata temu. Sondaże pokazują, że zdecydowana większość Francuzów sprzeciwia się ustawie emerytalnej i decyzji rządu o przepuszczeniu jej przez parlament bez głosowania.

READ  Matt Hancock krytykuje brytyjskie podejście do Covid-19 dotyczące worków na zwłoki

Reportaż Johna Irisha; Montaż przez Davida Gregorio

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *